330 کیلو هرویین در محموله «سیرترشی» ایرانی

۱۳۹۳/۰۷/۱۹ - ۱۰:۳۵ - کد خبر: 123304
330 کیلو هرویین در محموله «سیرترشی» ایرانی

سلامت نیوز:اداره فدرال جنایی آلمان روز پنجشنبه اعلام کرد پلیس توانسته ۳۳۰کیلوگرم هرویین کشف کند. این بیشترین مقدار هرویینی است که در دهه‌های گذشته در این کشور یک‌باره کشف‌وضبط می‌شود. ارزش این مواد براساس نرخ رایج موادمخدر قاچاق در خیابان‌ها حدود ۵۰میلیون‌یورو ارزیابی شده است. این میزان موادمخدر قابلیت جاسازی در یک‌میلیون‌و300هزار بسته مصرفی کوچک را دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از دویچه وله بازرسان می‌گویند، این مواد را ۲۲سپتامبر (۳۱شهریور) در محموله‌‌ای که از ایران فرستاده شده و ظاهرا حامل خیارشور و سیرترشی بوده پیدا کرده‌اند. محل کشف این مواد شهر اسن اعلام شده است. دوبرادر ۳۰و۳۵ساله در همین رابطه دستگیر شده‌اند. اداره فدرال جنایی آلمان ماه‌ها زیرسرپرستی دادستانی اسن مشغول تحقیق در مورد گروهی بود که به‌مدت چندین سال مقدار زیادی موادمخدر را به اروپای‌غربی قاچاق می‌کردند.

این گروه سوری- عراقی مدت‌هاست که مورد سوءظن قرار دارد و تصور می‌شود سال‌هاست موادمخدر را در محموله‌های سبزیجات جاسازی و به اروپای‌غربی منتقل می‌کند. علاوه بر دوبرادر، صاحبان شرکت‌هایی که احتمالا دریافت‌کنندگان این محموله هستند نیز مظنون به مشارکت در این ماجرا هستند. به گفته اداره فدرال جنایی آلمان، مظنونان دیگری نیز در این پرونده در داخل و خارج از آلمان وجود دارند که پلیس سرگرم تحقیق درباره آنان است.

در اواخر ماه سپتامبر یک‌هلندی ساکن بلژیک در این رابطه دستگیر و به دستگاه قضایی آلمان تحویل داده شد. تحقیقات در این زمینه ادامه دارد و همه دستگیرشدگان در حال حاضر در بازداشت موقت به‌سر می‌برند. کشف ۳۳۰کیلوگرم هرویین در یک ماموریت، موفقیت بازرسان موادمخدر آلمان در طول سال‌های گذشته را زیر سوال برده است. سال گذشته میلادی فقط ۲۷۰کیلوگرم هرویین کشف‌وضبط شد. یورگ تسیرکه، مدیر اداره فدرال جنایی آلمان به خبرگزاری آلمان گفت‌: «تحقیقات ما شبکه بین‌المللی خریدوفروش سازمان‌یافته موادمخدر و سود فوق‌العاده حاصل از آن را مستند کرده است.»

به گفته او، این کشف بی‌سابقه نشان می‌دهد محموله‌های بزرگ به آلمان هم حمل می‌شوند و برای مبارزه با این پدیده نیاز به «کار تحقیقی قاطعانه بین‌المللی» است. اوایل سال۲۰۱۴ نیز اداره گمرک آلمان در کشفیات خود به مورد جدید و کم‌سابقه‌ای از قاچاق موادمخدر برخورد کرد: ۹قالیچه ایرانی در قسمت بار فرودگاه لایپزیگ-هاله کشف شدند که ۴۵کیلوگرم هرویین به‌طرزی ماهرانه در آنها جاسازی شده بود. تکنیک جاسازی به گونه‌ای بود که شکی برنمی‌انگیخت و دیده نمی‌شد.

حساسیت ماموران فرودگاه لایپزیگ در کنترل جدی‌تر این محموله، به‌خاطر سنگینی غیرمعمول قالیچه‌ها برانگیخته شد. در هر قالیچه پنج‌کیلو پودر هرویین جاسازی شده بود و موادمخدر در ریسمان‌های نازکی قرار داشتند که در تاروپود کناره‌ فرش‌ها تنیده شده بودند. این قالیچه‌ها در یک‌محموله بار هوایی از ایران قرار داشت‌ و به مقصد گیرندگانی در لهستان، فرانسه، بلژیک و کنگو ارسال شده بودند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.8907s, 18q