موج دوم و سوم ایدز دامن زنان را گرفته است

سهم ۶۰ درصدی زنان از ابتلا به hiv جنسی

۱۳۹۳/۰۷/۱۹ - ۱۱:۱۵ - کد خبر: 123313
سهم ۶۰ درصدی زنان از ابتلا به hiv جنسی

سلامت نیوز: سهم زنان در ابتلا به ایدز ازطریق روابط جنسی از ۴۰ درصد سال ۸۰ به ۶۰ درصد سال ۹۱ رسید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرآنلاین، موج سوم ابتلا به ایدز (ابتلا از طریق روابط جنسی)، شانه به شانه موج دوم ابتلا به ایدز (ابتلا از طریق تزریق مشترک) در حال پیشروی است.

هشدارهای کارشناسان و رسانه ها طی ۵ سال اخیر مبنی بر اینکه موج سوم در حال پیشروی بیشتر در جامعه ایران است، حالا به حقیقت پیوسته و جزيیات آماری آن نشان از آن دارد که این موج بیش از پیش دامن زنان را گرفته است.

آمار ایدز جنسی زنان


براساس آمار های وزارت بهداشت، که در پایان هر سال جهت بررسی متخصصان و پژوهشگران ارایه می شود، در سال ۱۳۹۱، سهم زنان در جدیدترین موارد ابتلا به ایدز از طریق روابط جنسی کنترل نشده، به بیش از ۶۰ درصد می رسد.

اهمیت این آمار از آنجایی است که بدانیم سهم زنان در موارد ابتلا به ایدز از طریق روابط جنسی کنترل نشده در ۱۲ سال پیش چگونه بوده است؟

آمار ایدز جنسی زنان

در سال ۱۳۸۰ از مجموع ۳۶۲ مورد ابتلا به ایدز از طریق روابط جنسی، سهم مردان ۶۰.۲ درصد و سهم زنان ۳۹.۸درصد بود، آماری که نشان می دهد موج سوم ایدز طی ۱۲ سال اخیر حالا به یکی از نگران کننده ترین شرایط خود رسیده و سهم زنان از ۴۰ درصد موارد جدید ابتلا از طریق روابط جنسی در سال ۱۳۸۰، به ۶۰ درصد در سال ۱۳۹۱ رسیده است.

علاوه بر ابتلای به ایدز از طریق روابط جنسی، اوضاع ابتلا به ایدز زنان در تمامی موارد ابتلا نگران کننده است و ظاهرا روندی رو به پیش دارد.

آمار ایدز جنسی زنان

آمارهای رسمی نشان می دهد، در ۱۰ سال ابتدایی آغاز بیماری ایدز در ایران، یعنی از سال ۱۳۶۵، سهم مردان و زنان در ابتلا به ایدز حدود ۹۸ درصد به دو درصد بود، اما این در شرایطی است که این آمار حالا در سال ۹۳ به درصدی حدود ۶۵ درصد مردان و ۳۵ درصد زنان رسیده است.

در همین رابطه پیش از این نیز، رییس مرکز تحقیقات ایدز نسبت به روند رو به رشد شیوع ایدز در زنان هشدار داد، مینو محرز درباره شیوه‌های ابتلا به این بیماری در زنان، ضمن اشاره به بیشتر بودن خطر ابتلا به دلیل روابط جنسی محافظت نشده در زنان، گفت: ابتلا به ایدز میان زنان بیشتر از طریق روابط جنسی محافظت نشده و بعد از آن از طریق اعتیاد است.

زنان بیش از مردان در معرض ابتلا هستند

در آمار بسیاری از کشورها، بیشتر زنانی که آلوده به شده اند، از راه تماس جنسی با شریک جنسی آلوده مرد، ویروس را دریافت کرده اند. در رابطه بین دو شریک جنسی مرد و زن، زنان از نظر جسمانی آمادگی بیشتری نسبت به مردان برای دریافت ویروس دارند. این واقعیت یک پیام با خود به همراه دارد و آن این است که باید توجه خاصی به زنان در مقابله با اپیدمی داده شود و از آنان حمایت بیشتری به عمل آید.

آمار ایدز جنسی زنان
اطلاعات به دست آمده از تحقیقات متفاوت نشان می دهد که در تماس جنسی بین زن و مرد، زنان در مقایسه با مردان به میزان دو برابر امکان دریافت ویروس از شریک جنسی آلوده خود را دارند.

در ایران، اگر آمارهای رسمی اعلام شده افراد آلوده به ویروس از طریق سرنگ آلوده را بپذیریم و نیز این باور را که بیشتر این افراد را گروه مردان تشکیل می دهند و با توجه به این نکته که این افراد احتمالاً خانواده و همسر نیز دارند، علاوه بر موارد یاد شده، خود نشان دهنده میزان بالای خطر انتقال آلودگی در بین قشر زنان ایران خواهد بود.

به این ترتیب از همان سال های ابتدایی دهه ۷۰، بسیار محتمل بود که آمار زنان آلوده از تعداد مردان پیشی بگیرد، مگر آن که در عمل اقداماتی انجام می گرفت که مانع از آن شود. اما چنین چیزی با کتمان های اولیه، عملا اتفاق نیفتاد.

آمار ایدز جنسی زنان

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.62982s, 19q