دولت يازدهم در مسير اعطاي اميد به مردم

۱۳۹۳/۰۷/۱۹ - ۱۱:۱۷ - کد خبر: 123314

سلامت نیوز :به گفته مديرعامل سازمان بيمه سلامت ايرانيان، از نيمه ارديبهشت ماه تا امروز، از مجموع هفت ميليون و 300 هزار نفري كه در پايگاه بيمه سلامت همگاني ثبت نام كرده‌اند، پنج ميليون و 600 هزار نفر در كشور دفترچه بيمه سلامت همگاني دريافت كردند كه بخش زيادي از اين افراد، متعلق به دهك‌هاي اول و دوم جامعه و افراد ناتوان از پرداخت حق بيمه بوده‌اند. انوشيروان محسني بند پي، كودكان كار و حاشيه نشين‌ها را از جمله اين افراد برمي‌شمرد و اشاره مي‌كند كه: «منابع مالي براي سلامت مي‌تواند به عنوان يك دغدغه قابل طرح باشد.»


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد اين نگراني چند روز قبل از زبان مدير درمان تامين اجتماعي استان كرمان هم مطرح شد و امين فخر گفت: «پايداري و تامين منابع مهم‌ترين نگراني ما در بحث بيمه سلامت همگاني است.»

درحالي كه اين نگراني چندان هم بعيد نيست زيرا دولت در ماه‌هاي گذشته همواره ابراز داشته كه با كمبود منابع مالي مواجه است و منابع بيمه‌يي كه سوددهي قابل ملاحظه‌يي هم ندارد از آن دست هزينه‌هايي است كه امكان تاخير در تاديه آنها بسيار محتمل است، با اين حال بندپي چندان از اين بابت احساس نگراني ندارد و تاييد مي‌كند كه از ابتداي سال و همزمان با اجراي ثبت نام طرح بيمه همگاني سلامت، دولت در پرداخت تعهدات خود به اين سازمان جانب وقت‌شناسي را حفظ كرده است. كمبود منابع سازمان بيمه سلامت از يك جهت ديگر هم مي‌تواند نگران‌كننده باشد و آن افزايش بار وظايف اين سازمان است كه هنوز و به دليل تجميع نشدن 17 صندوق بيمه‌يي پايه، نيازمند اعتبار و رديف بودجه‌يي جداگانه است.

در حالي كه اين رديف تخصيصي حد مشخصي دارد اما طي ماه‌هاي گذشته، تعهدات سازمان بيمه سلامت به شكل رسمي افزايش يافته در حالي كه هيچ خبر رسمي درباره افزايش تعهدات دولت در مقابل فربه شدن حجم اين وظايف منتشر نشده است. جديد‌ترين خبر درباره افزايش فهرست تعهدات بيمه با 500 قلم داروي بيماران صعب‌العلاج و داروي بيماران پيوندي و داروهاي ناباروري از جمله اين وظايف مازاد است كه همگي در زمره گران‌ترين‌هاي نظام درمان قرار مي‌گيرد. بند‌پي در اين باره هم ابراز نگراني نمي‌كند و معتقد است كه دولت تعهدات خود را اجرا خواهد كرد. به نظر مي‌رسد كه مسوولان دولت يازدهم در مسير اعطاي اميد به مردم قرار گرفته‌اند. اميدهايي كه البته سرنوشت منابع استجابت آنها روز به روز و ثانيه به ثانيه رقم مي‌خورد.

در روزهاي گذشته يكي از مديران درمان استاني نسبت به كمبود اعتبارات براي ادامه طرح بيمه سلامت همگاني ابراز نگراني كرده است. وضعيت تخصيص اعتبارات براي سازمان بيمه سلامت ايرانيان از ابتداي امسال چگونه بوده و آيا شما هم‌چنين نگراني را در دريافت منابع مالي احساس كرده‌ايد؟

اعتبارات بر اساس دستور و تكليفي كه دولت ايجاد كرده در حال تخصيص تدريجي است و ما از باب آنچه كه در قانون آمده، نگراني درباره منابع مالي نداريم. در واقع بر اساس تكليف قانون بودجه 93 و وظايفي كه طبق قانون برعهده سازمان بيمه سلامت ايرانيان گذاشته شده نگراني از بابت منابع مالي وجود ندارد. شايد اين نگراني درباره تكاليف كتاب ارزش نسبي خدمات باشد كه اجراي اين تكاليف حدود 2 درصد بار مالي ايجاد مي‌كند و قرار است تاكيدات آن از اول مهر ماه ايجاد شود كه دولت مشخص كرده اين‌بار مالي كه حدود 350 ميليارد تومان خواهد بود و به بيمه‌هاي پايه تحميل خواهد شد از كدام منابع تامين شود.

بدهي كنوني دولت به سازمان بيمه سلامت چه رقمي است‌؟

سازمان بيمه سلامت منابع طرح تحول نظام سلامت را طبق روال سنواتي هر ماه از دولت دريافت كرده و دولت در سال 93 بدهي به اين سازمان ندارد. بدهي‌هاي موجود مربوط به قبل از سال 93 و حدود 2000 ميليارد تومان كه دولت، اسفند ماه 92، نسبت به پرداخت 800 ميليارد تومان از اين رقم اقدام كرد و 1200 ميليارد تومان از طلب ما از دولت باقي مانده است.

سازمان بيمه سلامت، برنامه‌ريزي و نحوه هزينه كرد منابع را بر مبناي وظايف و اقداماتي گذاشته كه در ابتداي سال مشخص شده بود. اما در طول 7 ماه گذشته شاهد بوده‌ايم كه وظايف اين سازمان افزوده شده چنان‌كه شما به ايجاد تعهد بيمه‌يي براي داروهاي پيوندي و 300 قلم داروي جديد اشاره كرديد. آيا اين تعهدات جديد بار هزينه‌يي سازمان بيمه سلامت را افزايش نمي‌دهد؟

يك سري تعهدات بيمه پايه است كه بر اساس قانون، سازمان بيمه سلامت موظف به انجام اين تعهدات است كه با تقبل هزينه از طريق ساز و كار بيمه‌يي انجام مي‌شود. دولت در سال‌هاي 92 و 93 منابعي در اختيار وزارت بهداشت گذاشت كه با هماهنگي بيمه‌ها و در جهت ايجاد تعامل و هماهنگي و شناخت مشكلات، راهكار هزينه‌يي براي اين منابع ايجاد شود. به عنوان نمونه، 28 قلم داروهاي نازايي و داروي بيماران صعب‌العلاج در تعهدات بيمه پايه نيست اما وزارت بهداشت به ما اعلام كرد كه ما اين داروها را تحت پوشش بيمه قرار دهيم و او هم به صورت عملكردي منابع مالي را پرداخت مي‌كند. منابع مالي براي پوشش اين داروها در ذيل رديف‌هاي وزارت بهداشت قرار گرفته تا معلوم شود كه اثر‌بخشي و جامعيتش در كدام قسمت بيشتر است. درباره داروهاي پيوندي و پيش از اين، ما هزينه سرپايي را پرداخت اما در واقع، كم كاري مي‌كرديم. چنانكه اگر بيمار بستري مي‌شد و پزشك متخصص اين دارو را در دفترچه بيمه مي‌نوشت و همراه بيمار، دارو را از داروخانه بيمارستان تهيه مي‌كرد، بايد هزينه دارو از سوي بيمه پرداخت مي‌شد اما بيمه‌ها اين پرداخت را از بيمار دريغ مي‌كردند كه حالا بيمه‌ها به اين پرداخت مكلف شده‌اند.

اما به‌تازگي وزير بهداشت ضمن ابراز نارضايتي از عملكرد بيمه‌ها اعلام كرد كه افزايش برخي هزينه‌ها، به خصوص در مورد دارو متوجه كم كاري سازمان‌هاي بيمه‌گر است.

-در جلسه رونمايي از كتاب ارزش نسبي خدمات كه روساي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي حضور داشتند و بنده هم حاضر بودم، وزير بهداشت از عملكرد بيمه‌هاي پايه تشكر كرد و اين عملكرد را مثبت ارزيابي كرد كه مطابق با ارزيابي ماست. اگر امروز شما به صورت سرزده به يك يا دو بيمارستان دولتي مراجعه كرده و پرونده‌يي انتخاب كنيد مي‌بينيد كه بيمه‌هاي پايه به‌طور ميانگين، بيش از 78 درصد هزينه‌ها را پوشش داده‌اند. تا 10 مهر ماه 93، يك ميليون و 300 هزار پرونده بستري تشكيل شده كه فقط هزينه 11 درصد از اين پرونده‌ها از منابع هدفمندي يارانه‌ها پرداخت شده و باقي بر عهده بيمه‌هاي پايه بوده است.

گلايه وزير بهداشت ناشي از عملكرد بيمه‌هاي تكميلي بود كه تعهدات خود را به درستي انجام نمي‌دهند در حالي كه خدمات بيمه‌هاي پايه، قبل و بعد از هدفمندي يارانه‌ها هيچ تغييري نكرد و پس از اجراي فاز دوم هدفمندي، تعهدات بيمه‌هاي پايه افزايش هم داشت. پذيرش پوشش بيمه‌يي براي داروهاي پيوند كبد و مغز استخوان به معناي افزايش تعهدات بيمه است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.17503s, 19q