ملاله یوسف زی جایزه صلح نوبل خود را به "کودکان بی‌دفاع" تقدیم کرد

۱۳۹۳/۰۷/۱۹ - ۱۲:۳۷ - کد خبر: 123338
ملاله یوسف زی جایزه صلح نوبل خود را به "کودکان بی‌دفاع" تقدیم کرد

سلامت نیوز: ملاله یوسف زی، فعال حقوق آموزش زنان جایزه صلح نوبل خود را به کودکان "بی دفاع" سراسر جهان تقدیم کرده و از نخست وزیران هند و پاکستان خواست تا به خاطر صلح در مراسم اهدای این جایزه شرکت کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، ملاله یوسف زی 17 ساله که گفته است در مدرسه و در کلاس شیمی از معرفی‌اش به عنوان برنده جایزه صلح نوبل مطلع شده گفت، بسیار مفتخر است که جوان‌ترین فرد و نخستین پاکستانی است که این جایزه را دریافت می‌کند.

وی پس از آنکه در اکتبر سال 2012 میلادی توسط شبه نظامیان طالبان از ناحیه سر زخمی شد، برای درمان به انگلیس آمده و در آنجا مانده و به مدرسه می‌رود.

ملاله پس از تعطیل شدن از مدرسه در کنفرانسی خبری گفت: این جایزه متعلق به تمام کودکان بی‌دفاع است که حق اعتراض ندارند و حرف‌های آن‌ها باید شنیده شود.

وی گفت: این جایزه به من برای انگیزه و آرمان‌هایم جرات می‌دهد. من از تمام کودکان سراسر جهان می‌خواهم تا برای گرفتن حقوق خود به پاخیزند. من حقیقتا احساس افتخار، قدرت و جرات می‌کنم چرا که این جایزه تنها یک جسم فلزی یا مدالی نیست که به گردن انداخته و یا آن را در گوشه‌ای از اتاق خود قرار دهید. این جایزه به من جرات می‌دهد تا راه خود را ادامه دهم.

ملاله از تمامی حامیانش به ویژه پدرش که به همراه مادر و دو برادرش در میان حضار حضور داشتند به خاطر حمایت‌ها واینکه وی را در راه رسیدن به اهدافش محدود نکرده‌اند، تشکر و قدردانی کرد.

وی گفت: پدرم به جهانیان نشان داد که دختر و پسر از حقوق برابری برخوردارند اگرچه برادرانم فکر می‌کنند که با من بهتر از آن‌ها رفتار شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه،کمیته نوبل نروژ این جایزه را به صورت مشترک به ملاله یوسف زی و کیلاش سایتارتی، فعال هندی به خاطر تلاش‌هایشان در برابر سرکوب کودکان و نوجوانان و به خاطر دفاع از حق آموزش تمام کودکان تقدیم کرد.

ملاله گفت، وی با سایتارتی درباره همکاری با یکدیگر و تلاش برای کاهش تنش‌ها میان کشورهایشان صحبت کرده است.

در پایان ملاله از نارندرا مودی، نخست وزیر هند و نواز شریف، همتای پاکستانی‌اش خواست تا در مراسم اهدای این جایزه در دسامبر سال جاری میلادی شرکت کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.17748s, 18q