«آلزایمر» جزو روند طبیعی پیری نیست

۱۳۹۳/۰۷/۲۰ - ۱۲:۴۵ - کد خبر: 123449

سلامت نیوز: یک روانپزشک گفت: «آلزایمر» بیماری مغزی بوده که به هیچ عنوان جزو روند طبیعی پیری محسوب نمی‌شود.

دکتر وحید فرنیا در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه علل و فاکتورهای ایجاد بیماری آلزایمر هنوز شناخته نشده است، عنوان کرد: این بیماری در اثر تشکیل یک سری پروتئین‌های دارای فسفر در مغز ایجاد شده که این پروتئین‌ها موجب تحلیل مغز و مراکز حافظه مغزی می‌شوند. هنوز عامل و علت تشکیل این پروتئین‌ها در مغز کشف نشده است.

این روانپزشک اختلال در حافظه، هوشیاری، مکان‌یابی، حل مساله و تمرکز و توجه را از جمله علائم بارز بیماری آلزایمر عنوان کرد.

به گفته فرنیا در مراحل ابتدایی بیماری، اصلی‌ترین منطقه مغزی یعنی حافظه دچار آسیب خواهد شد که این تضعیف حافظه به ترتیب از حافظه کوتاه مدت شروع شده و سپس به حافظه‌های میان مدت و بلند مدت نیز خواهد رسید.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: متاسفانه با تشدید و پیشرفت بیماری در کنار فراموشی علائم دیگری از جمله اختلالات حرکتی و مهارتی، مکان‌یابی و نیز توهمات بینایی و شنوایی در فرد بیمار ظاهر می‌شود. در مراحل پیشرفته بیماری، بیمار حتی قادر به انجام کارهای شخصی و روزانه خود از جمله حمام رفتن نخواهد بود و این امکان وجود دارد که فرد به دلیل توهمات بینایی و شنوایی خود به اطرافیان بدبین شود.

این روانپزشک در خصوص اعتقاد برخی که آلزایمر را جزو روند طبیعی پیری می‌دانند، اظهار کرد: این تفکر کاملا اشتباه بوده و اینگونه نیست که هر فردی در دوران پیری به آلزایمر مبتلا شود.

وی ژنتیک، ضربه به سر و برخی عفونت‌ها را در ایجاد این بیماری موثر دانست و اظهار کرد: این بیماری عموما از سن 50 تا 60 سال به بالا بروز پیدا می‌کند و به ندرت موردی است که فرد تا پیش از سن 50 سالگی به آلزایمر مبتلا شده باشد. در موارد غیر دارویی افراد به منظور پیشگیری از ابتلا به این بیماری باید تا حد امکان از سموم محیطی دوری کرده و تغذیه سالمی داشته باشند. در مجموع داشتن زندگی سالم همراه با تغذیه مناسب و عدم ضربه به سر می‌تواند تا حد زیادی از ابتلا به آلزایمر پیشگیری کند.

فرنیا همچنین افزایش فعالیت‌های فکری و مغزی را در جهت پیشگیری از آلزایمر موثر دانست و اظهار کرد: با انجام فعالیت‌های مغزی و فکری پتانسیل مغزی بالاتر رفته و مسیرهای عصبی بیشتری در مغز فعال می‌شود.

فرنیا در ادامه به مراجعه برخی جوانان به پزشکان در پی نگرانی این افراد از ابتلا به آلزایمر اشاره و تصریح کرد: برخی جوانان با علائم کمی حافظه و عدم تمرکز به پزشک مراجعه کرده و نگرانی خود را از اینکه در شرف ابتلا به آلزایمر هستند ابراز می‌کنند. اغلب این افراد مبتلا به اختلال شایع اختلال تمرکز و توجه بوده که این اختلال در پی برخی مشکلات روحی یا استرس و مشکلات محیط زندگی یا استرس ناشی از برخی بیماری‌های جسمی بروز پیدا می‌کند. اضطراب و استرس ناشی از محیط زندگی یا محیط کار موجب می‌شود تا اطلاعات بصورت مناسب در مغز ثبت و بارگیری نشود. این اختلال تنها عملکرد سلول‌های مغزی را با مشکل مواجه کرده و برخلاف آلزایمر سلول‌های مغزی از بین نمی‌رود و به راحتی و با مراجعه به مشاور قابل درمان است.

فرنیا از همه افراد بالای 50 سال خواست تا در صورت داشتن اختلال حافظه و در صورتی که سابقه ضربه به مغز داشته‌اند، در خصوص اطمینان از عدم ابتلا به بیماری آلزایمر حتما به پزشک مراجعه کنند.

وی در پایان با بیان اینکه بیماری آلزایمر درمان ندارد، اظهار کرد: با تشخیص زودهنگام بیماری می‌توان از برخی داروها در جهت کاهش روند پیشرفت بیماری استفاده کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.86652s, 18q