داروی استاتین ابولا را درمان می‌کند؟

۱۳۹۳/۰۷/۲۲ - ۱۶:۰۷ - کد خبر: 123670

سلامت نیوز: برخی متخصصان معتقدند استاتین‌ها را می‌توان به عنوان دارویی موثر برای مقابله با ویروس ابولا در نظر گرفت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر «دیوید فدسون»، پرفسور بازنشسته و کارشناس واکسیناسیون در فرانسه گفت: استاتین‌ها علاوه بر توانایی در کاهش سطح کلسترول، خاصیت ضدالتهابی دارند و ممکن است در واکنش خارج از کنترل سیستم ایمنی در بیماران مبتلا به ابولا که به بدن آسیب می‌رساند، موثر باشند.

در بیماران مبتلا به ابولا این ویروس می‌تواند منجر به بروز علائم خطرناک شود چرا که سلول‌های سیستم ایمنی را مورد حمله قرار می‌دهد و می‌تواند توانایی سیستم ایمنی را در تنظیم فعالیت خود، دچار نقص کند. این امر موجب می‌شود سیستم ایمنی موج خطرناکی از مولکول‌های التهابی را منتشر کند و در عوض مصرف استاتین‌ها می‌تواند در کنترل این مولکول‌ها کمک‌کننده باشد.

همچنین مصرف استاتین‌ها به عنوان شیوه درمانی برای بیماران مبتلا به عفونتی که با واکنش ایمنی خارج از کنترل مشابه با ابولا همراه است توصیه می‌شود. در مطالعه‌ای که در سال 2012 میلادی روی 100 بیمار مبتلا به عفونت انجام گرفت مشاهده شد بیمارانی که از استاتین‌ها مصرف کرده بودند 83 درصد کمتر در معرض خطر پیشرفت عفونت بودند. به گفته پزشکان، استاتین‌ها ممکن است احتمالا خونریزی را در بیماران ابولا کاهش دهند زیرا بر عناصر مجرای لخته شدن خون تاثیر می‌گذارد.

فدسون همچنین گفت:‌ در حال حاضر گزینه بهتری برای بیماران مبتلا به ابولا وجود ندارد و داروهای استاتین به نسبت ارزان هستند.

به گزارش لایوساینس، با وجود این بررسی‌ها در عین حال حاکی از آن است که استاتین‌ روی کبد عوارض جانبی دارد و ویروس ابولا نیز به کبد آسیب می‌رساند و به همین دلیل هنگام تجویز استاتین لازم است وضعیت کبد بیمار تحت کنترل باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.6457s, 19q