ادعای جنجالی درباره هواپیمای مالزیایی

۱۳۹۳/۰۷/۲۲ - ۱۷:۱۳ - کد خبر: 123689

سلامت نیوز: مدیر یک شرکت هواپیمایی معروف اخبار مربوط به گردش به چپ هواپیمای پرواز «ام‌اچ 370» مالزی پیش از سقوط به داخل اقیانوس هند را بی‌اساس خواند و فرضیه تکان‌دهنده‌ای را مطرح کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، هفت ماه از ناپدید شدن هواپیمای پرواز «ام‌اچ 370» می‌گذرد که درست مانند هواپیمای دو موتوره خلبان زن آمریکایی به نام «املیا ارهارت» که هواپیمایش در سال 1937 میلادی بر فراز اقیانوس آرام و نزدیکی جزیره «هاولند» مفقود شد، هیچ اثری از هواپیمای مالزیایی نیز در دسترس نیست. آخرین اخبار رسمی از این مسئله حکایت دارد که هواپیمای مالزیایی پیش از ناپدید شدن گردش به چپ داشته است. با این حال «سر تیم کلارک»، مدیرعامل «هواپیمایی امارات» از شنیدن این اظهارات متقاعد نشده و فرضیه تکان‌دهنده‌ای را در این رابطه ارائه می‌دهد.

وی می‌گوید: هواپیمای مالزیایی روی سیستم «اتوپایلت» یا خلبان اتوماتیک نبوده بلکه تا آخرین لحظات تحت کنترل خلبان بوده است و به عقیده من پرواز «ام‌اچ 370» احتمالا تا آخرین لحظه تحت کنترل خلبان بوده است.

اما آنچه که واضح است این است که اظهارات کلارک با تحلیل‌های مورد تایید اداره امنیت حمل و نقل استرالیا که اعلام شده هواپیما تحت کنترل سیستم خودکار پرواز می‌کرده و پس از اتمام سوخت سقوط کرده، تناقض دارد.

کلارک می‌گوید: هر ثانیه از این پرواز باید تا زمان اینکه فرضیه سقوط هواپیما در اقیانوس هند مشخص شود بررسی گردد تا معلوم شود چرا تاکنون هیچ ردپایی حتی یک تشکچه صندلی از این هواپیما یافت نشده است.

«کلارک» که ایرلاین متبوعش با 127 فروند، بزرگترین ناوگان دارنده هواپیماهای بوئینگ 777 است می‌گوید: با یافته‌های کارشناسان که تاکنون نتوانسته‌اند هیچ ردپایی از هواپیمای مالزیایی نشان دهند موافق نیستم.

وی همچنین از اطلاعات کامپیوتر و جی‌پی‌اس سوال می‌کند و در ادامه می‌گوید: تجربیات ما نشان می‌دهد در سوانح هوایی که بر فراز اقیانوس و دریا رخ می‌دهند و هواپیما به اعماق آب فرو می‌رود، همیشه یک نشانه وجود دارد. اما در مورد این هواپیما تاکنون غیر از امواج ماهواره‌ای که درباره آن هم سوال دارم، هیچیک از این موارد که نشان بدهد هواپیما به طور حتمی در کجا سقوط کرده وجود ندارد.

به گزارش «اگزمینر»،‌ این صحبت‌های «کلارک» ادعاهای سایر افراد مشکوک به قضیه ناپدید شدن هواپیمای مالزیایی را قوت می‌بخشد. از آنجا که هواپیمای مالزیایی یکی از مجهزترین هواپیماهای خطوط هوایی بوده لذا ناکارآمدی تجهیزات ردیابی این هواپیما و اینکه احتمالا فردی کار آموخته این سیستم‌ها را از کار انداخته است، جای بحث دارد.

کلارک می‌گوید: من کاملا با این مسئله موافق نیستم. زیرا از کار انداختن این تجهیزات اصلا کار آسانی نیست و خلبانان نیز نحوه از کار انداختن آن را آموزش ندیده‌اند. اما درباره پرواز «ام‌اچ 370» قضیه اندکی متفاوت است و این تجهیزات به طوری از کار افتاده‌اند تا قابلیت ردیابی زمینی این هواپیما از سوی برج مراقبت از بین برود.

بنابر این گزارش، خانواده‌های مسافران هواپیمای مالزیایی همچنان منتظر شنیدن اخباری از سرنوشت عزیزان خود هستند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.34351s, 18q