تصویب سیاست کلی نظام در حوزه محیط زیست

۱۳۹۳/۰۷/۲۳ - ۱۴:۱۹ - کد خبر: 123787

سلامت نیوز: معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به شکل گیری کمیته تخصصی محیط زیست در مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: سیاست کلی نظام در حوزه محیط زیست برای تصویب به کمیته مشترک مجمع تشحیص مصلحت نظام و دفتر مقام معظم رهبری تقدیم گردید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، نشست مشترک کمیته تدوین برنامه ششم توسعه محیط زیست و کمیته ملی توسعه پایدار پیش از ظهر امروز بیست ودوم مهرماه با حضور اعضا و نمایندگان دستگاه های عضو در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

سید محمد مجابی معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست و رییس کمیته خاص محیط زیست در این نشست با تاکید بر اینکه قبل از تصویب برنامه ششم توسعه محیط زیست ، سیاست های کلی محیط زیست در مجمع تشخیص مصلحت به تصویب می رسد، اظهار داشت: بعد از شکل گیری کمیته خاص محیط زیست در مجمع تشخیص مصلحت نظام،پیشنهادات توسط دفتر مقام معظم رهبری در 6 بند ارسال شد.

وی ادامه داد: در کمیته خاص محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام این پیشنهادات بررسی و 22 سیاست کلی محیط زیست بر اساس پیشنهادات رهبری تهیه شد و در جلسات مشترک کمیته مشترک مجمع تشحیص نظام و دفتر مقام معظم رهبری 19 سیاست به تصویب رسید.

به گفته مجابی، این سیاست ها با رویکرد های جدید در حوزه محیط زیست از جمله اقتصاد سبز و پایداری تدوین شده است.

وی با بیان اینکه سیاست کلی نظام در حوزه محیط زیست تقدیم دفتر مقام معظم رهبری شده است، گفت: این سیاست ها پس از تایید به مجمع تشخیص مصلحت نظام بر می گردد و نهایی می شود.

رییس کمیته خاص محیط زیست مجمع محیط زیست تشخیص مصلحت نظام با اشاره به شکل گیری کمیته خاص محیط زیست در مجمع تشخیص مصلحت نظام در اسفند ماه سال گذشته، گفت: سیاست های کلی نظام در بخش محیط زیست در تیرماه امسال برای تصویب به مجمع تقدیم گردید.

مجابی با اشاره به اینکه بر اساس قانون اساسی نظارت بر اجرای سیاست های کلی نظام مقام معظم رهبری است، افزود: طی گردش کاری این نظارت به مجمع تشخیص مصلحت نظام تفویض اختیار شده است.

وی ادامه داد: بر اساس ابلاغ دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام کار نظارت کمیته خاص محیط زیست نیز آغاز شده است.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست، یکی از اصلی ترین موضوعات در نظارت را تدوین شاخص ها عنوان کرد و گفت: برای اجرای سیاست های کلی نظام در بخش محیط زیست باید شاخص های نظارتی تدوین و تا آخر آبان ماه می بایست اعلام شود.

وی تاکید کرد: این شاخص های نظارتی محیط زیست در همه بخش های تخصصی و سایر بخش های مرتبط اقتصادی، اجتماعی و سلامت تدوین شود.

مجابی تصریح کرد: تا آخر سال گزارش وضعیت محیط زیست (SOE) با همکاری دانشگاه شهید بهشتی تدوین می شود.

این گزارش می افزاید: رضا مکنون نایب رییس کمیته ملی توسعه پایدار در این نشست با اشاره به عزم ملی دولت برای حفظ محیط زیست گفت: سازمان حفاظت محیط زیست از این فرصت پبش آمده می بایست حداکثر استفاده را بکند.

وی در ادامه به تعریف 26 شاخص های در کمیته ملی توسعه پایدار اشاره کرد و گفت: این شاخص جوابگوی نیاز های داخلی و بین المللی است.

مکنون تصریح کرد: در دنیا به دنبال شاخص های پیشران و کلیدی هستند که در ایران با برنامه ششم توسعه و گزارش وضعیت محیط زیست شاخص های کلیدی قابل تعریف است.

وی ارزیابی اثرات زیست محیطی پروژه ها و ارزیابی استراتژیک از ابزار های نظارتی محیط زیست برشمرد و گفت: هر برنامه بزرگ توسعه ای در کشور باید گزارش ارزیابی استراتژیک داشته باشد.

وی ادامه داد : با همکاری دستگاه های عضو کمیته توسعه پایدار بر اساس سند ریو+20، 26 شاخص با اولویت های ملی تصویب شده است.

به گفته مکنون، سهم محیط زیست در برنامه ششم توسعه می بایست پررنگ تر باشد.

بنا بر این گزارش، سعید نمکی مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به وضعیت بحرانی محیط زیست ، گفت: در شرایط بحرانی تغییر در شاخص ها، تفسیر و تعریف شاخص های جدید پیچیده تر از آن است که در یک بخش خلاصه شود.

وی ادامه داد : مقداری از این چالش ها متاثر از برون بخشی است و برخی از آن ناشی از سیاست های درون بخشی است. دربخش محیط زیست تمام بخش ها چه بخش دولتی و مردم دراجرای و رسیدن به این شاخص ها موثر اند.

مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست سه حوزه انرژی، آب و شیوه زندگی مردم در محیط زیست با اهمیت خواند و گفت: یکی از معضلات محیط زیست شیوه زیست مردم است.

نمکی مشکل اصلی در محیط زیست را نوع نگاه عنوان کرد و گفت: نگاه ها در این حوزه باید تغییر کیفی پیدا کند و برنامه ششم توسعه محیط زیست باید عملیاتی و محدود تدوین شود.

وی تاکید کرد: اگر قوانین بر اساس بضاعت های فرهنگی، عقیدتی و اجتماعی مردم انطباق نداشته باشد ؛ اجرایی نمی شود و افزود برنامه ششم توسعه می بایست با توسعه کشور هماهنگ باشد.

مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: در برنامه ریزی محیط زیست ، نگاه از دولت به سمت مردم پیش برود و در دنیا دوره برنامه های پایش و نظارت دولت محور تمام شده است و هم اکنون مردم بر محیط زیست نظارت می کنند.

گفتنی است ، گزارش آسیب شناسی برنامه پنچم توسعه و روند تدوین برنامه ششم توسعه توسط رییس گروه برنامه ریزی سازمان حفاظت محیط زیست و گزارش وضعیت محیط زیست توسط نماینده معاونت نظارت و راهبردی ریاست جمهور ارایه شد.

در انتها و طی جمع بندی جلسه مشترک کمیته برنامه ریزی و کمیته ملی توسعه پایدار مقرر شد گزارشات وضع موجود محیط زیست و شاخص های تهیه شده در کمیته ملی توسعه پایدار برای کلیه اعضای دو کمیته برای بررسی ارسال شود و نیز نمایندگان دستگاههای اجرایی عضو در کمیته ملی توسعه پایدار ، روند تدوین برنامه ششم و نیز پیش نویس برنامه های محیط زیستی حوزه خود را به منظور ایجاد زمینه همگرایی بیشتر با اهداف محیط زیستی ، به کمیته برنامه ریزی سازمان ارسال نمایند. همچنین جلسه مشترک دیگری در خصوص شاخص های مورد نیاز در تهیه گزارش ارزیابی راهبردی در آبان ماه سال جاری تشکیل شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.76759s, 18q