روزه داران زمان افطار غذاي کم چرب مصرف کنند

۱۳۸۷/۰۶/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12383
روزه داران زمان افطار غذاي کم چرب مصرف کنند
دکتر" پريسا ترابي"رييس اداره بهبود تغذيه وزارت بهداشت ‌ روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا دراين زمينه گفت: بسياري از مردم براساس يک سنت غلط از غذاهاي پرچرب در هنگام افطار استفاده مي کنند.
وي با بيان اينکه بايد در ميزان استفاده از روغن درانواع آش وحليم بايد دقت کرد گفت:‌ بهترين نوع حليم ، حليمي است که با روغن مايع و به ميزان روغن کم طبخ شده و براي افطار استفاده شود .
وي گفت:‌ آش رشته به علت حبوبات و همچنين رشته يک غذاي نسبتا سنگين محسوب مي شود که حبوبات آن حتما بايد چند ساعت قبل از طبخ ، خيسانده شده و همچنين روغن کمي درآن استفاده شود.
وي گفت:‌در صورتيکه آش رشته پرچرب باشد ، به علت اينکه غذاي سنگيني است ، دستگاه گوارش را دچار اختلال کرده و در نتيجه قابليت هضم و جذب کاهش مي يابد.
وي در ادامه گفت:‌ روزه دار در صورتيکه در وعده افطار از روغن کمي در غذاهاي خود استفاده کند مي تواند به راحتي پس از دو ساعت ، احساس گرسنگي کرده و شام را صرف کند.
*** استفاده از نوشابه گاز دار ممنوع
وي درمورد استفاده برخي روزه داران از نوشابه هاي گازدار در زمان افطار و شام گفت: نوشابه هاي گاز دار صرف نظر از مضرات متعدد از جمله جلوگيري از جذب کلسيم و يا پوکي استخوان ها براي روزه داران که معده آنها ساعتها خالي بوده کاملا مضراست و براي آنها مشکل هضم ايجاد مي کند.
اين کارشناس، به روزه داران توصيه کرد که به جاي نوشابه هاي گاز دار از دوغ هاي بدون گاز و يا آب استفاده کننده که بهترين نوشيدني بعد از افطار محسوب مي شوند.
وي همچنين به روزه داران توصيه کرد که روزه را با دو عدد خرما، شير گرم و يا آب گرم باز کنند و تاکيد کرد که استفاده از زولبيا و باميه در حد کمي باشد.
وي افزود: مصرف اين مواد ، به علت قند بالا نه تنها تعادل وزن روزه دار را بهم مي زند بلکه به علت درارا بودن قند ساده سبب مي شود تا خيلي زود قند خون روزه دار افت کرده و گرسنگي زودرس به وي عارض شود.
*** نان سنگگ بهترين ماده غذايي سفره افطار
رييس اداره بهبود تغذيه وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي با بيان اينکه نان و غلات بهترين تامين کننده انرژي براي روزه داران است، گفت: نان سنگگ و همچنين بربري به علت سبوسي که دارند ، دستگاه گوارش را تنظيم مي کنند و به شرط آنکه روزه دار از مايعات به ميزان کافي استفاده کند،‌ از يبوست جلوگيري خواهند کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.41026s, 18q