همه چیز درباره سلول‌های بنیادی خون بندناف

۱۳۹۳/۰۷/۲۴ - ۱۲:۱۳ - کد خبر: 123870
همه چیز درباره سلول‌های بنیادی خون بندناف

سلامت نیوز: یک متخصص زنان و زایمان گفت: سلول‌های بنیادی خون بندناف قابلیت تبدیل شدن به سایر سلول‌های بدنی را دارند و به همین جهت از اهمیت بالایی برخوردارند.

دکتر لیلا رحمانی در گفت‌و‌‎گو با ایسنا، گفت: خون بندناف، سلول‌های بنیادی هستند که در بسیاری از بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‎گیرد و موارد استفاده آن در برخی بیماری‌ها در حال تحقیق و در برخی دیگر مانند کبد در حال انجام است. به همین منظور ذخیره‌سازی آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی افزود:‌ سلول‌های بنیادی در خون بندناف در بیشتر موارد از لحاظ خونی استفاده و حدود 5 سال نگهداری می‌شود تا در صورت بیماری و نیاز فرزند یا اعضای خانواده استفاده شود.

این متخصص زنان و زایمان تصریح کرد: سلول‌های بنیادی خون بندناف رشد می‌کنند و قابلیت تبدیل شدن به غضروف، بافت کبد و حتی قابلیت تبدیل شدن به سایر سلول‌های بدن را دارد به همین منظور ذخیره‌سازی آن‌ها اگرچه هزینه‌بر است اما از نظر درمانی ارزش بالاتری دارد.

رحمانی خاطرنشان کرد: بهترین و مناسب‌ترین زمان برای بارداری و شیردهی بین 25 تا 30 سال است و هر چه این سن افزایش یابد احتمال و میزان باروری کم می‌شود به طوری که به ازای هر سال سن قدرت باروری 25 درصد کاهش پیدا می‌کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.05916s, 18q