به ایمنی خواب نوزادتان اهمیت دهید

۱۳۹۳/۰۷/۲۶ - ۱۱:۵۸ - کد خبر: 124023

سلامت نیوز:آماده کردن یک مکان آرام و بدون خطر برای خوابیدن نوزادان بسیار مهم است و بخشی از لذت بچه‌داری محسوب می‌شود. کودکان و نوزادان موجودات کوچک و حساسی هستند و باید به محل خواب آنها توجه بسیاری داشت، زیرا خوابیدن بخش مهمی از زندگی انسان‌ها و به‌خصوص نوزادان و کودکان است. اگر محل خواب نوزادان ایمن نباشد، ممکن است خطراتی را برای آنها به دنبال داشته باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه فرهیختگان باتوجه به مطالعات اخیر آکادمی خواب آمریکا بهترین مکان برای خوابیدن نوزادان داخل اتاق خواب آنها و روی تخت خود نوزاد است. خوابیدن روی تختخواب والدین و نزدیک بودن به آنها می‌تواند خطراتی را برای نوزاد به دنبال داشته باشد. از جمله این خطرات بدخوابیدن والدین است، زیرا ممکن است والدین در خواب غلت بزنند و روی نوزاد بیفتند یا ممکن است نوزاد در فواصل میان تخت و تشک یا لحاف و روتختی گیر کند و دچار تنگی‌نفس، خفگی و مرگ ناگهانی شود.

خواباندن نوزاد روی کاناپه یا کنار خود نیز می‌تواند خطر داشته باشد زیرا کاناپه وسعت کمی دارد و همچنین نزدیکی نوزاد به والدین هنگام خوابیدن روی کاناپه می‌تواند تنفس او را دچار اختلال کند یا باعث افتادن نوزاد شود.

محققان توصیه می‌کنند مادران به شکل خوابیده اقدام به شیردهی نوزاد نکنند، زیرا احتمال به خواب رفتن مادر هنگام شیردهی به‌خصوص در شب وجود دارد و ممکن است باعث پریدن شیر به حلق نوزاد و خفگی او شود. با این وجود افرادی که می‌خواهند نوزادشان را کنار خود بخوابانند باید نهایت دقت را داشته باشند.

کودک را به پشت بخوابانند و فاصله خود را با کودک حفظ کنید. همچنین از استعمال الکل و سیگار در طول روز و قبل از خواب خودداری کنند زیرا دستگاه تنفسی کودک بسیار حساس است و در نتیجه بوی الکل و سیگار می‌تواند موجب آزار کودک و بدخوابی او شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11282s, 19q