دبیر کل خانه پرستار در نامه سرگشاده به رئیس جمهوری:

آقای رئیس جمهور قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاران را اجرا کنید

۱۳۹۳/۰۷/۲۶ - ۱۶:۱۱ - کد خبر: 124070
آقای رئیس جمهور قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاران را اجرا کنید

سلامت نیوز: دبیر کل خانه پرستار در نامه‌ای سرگشاده به رئیس جمهور خواستار اجرای بدون قید و شرط قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری و برقراری عدالت در پرداخت‌های گروههای پزشکی شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری، متن کامل این نامه به شرح زیر است:

«با عنایت به اینکه مقوله سلامت در اولویت دولت تدبیر و امید قرار گرفته و جامعه پرستاری به عنوان گروهی که بیشترین خدمات بهداشتی درمانی را به صورت شبانه روزی به مردم عزیز ارائه می دهند. انتظار می رفت در برنامه طرح تحول نظام سلامت مورد توجه قرار گیرند ولی جامعه پرستاری کشور با توجه به سیاست های حاکم بر وزارت بهداشت این نگرانی را داشتند که در این طرح هم مثل سایر برنامه ها وزارت بهداشت مورد بی مهری قرار گیرند.به همین دلیل در شروع طرح تحول نامه‌ای سر گشاده با امضاء الکترونیکی حدود 24 هزار از کارکنان پرستاری از سراسر کشور در تاریخ 17 اردیبهشت با تقاضای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در راستای برنامه تحول نظام سلامت خدمتتان تقدیم شد.»

«جامعه پرستاری کشور انتظار داشتند با توجه به تخصیص 10 هزار میلیارد تومان از منابع دولت به وزارت بهداشت، ضمن توجه به خدمات تمام گروه ها، حداقل قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری که می توانست باعث افزایش جذابیت های حرفه ای و در نتیجه افزایش کیفیت خدمات پرستاری و موجبات رضایتمندی مردم از خدمات گسترده پرستاری فراهم آید را اجرایی کنند ولی متأسفانه علی رغم پیگیری های فراوان از نهاد ریاست جمهوری حتی کوچکترین پاسخی به این در خواست جامعه پرستاری کشور داده نشده است؟!»

«ولی از طرفی دیگر با عجله هر چه تمام تر سایر مراحل طرح تحول نیز با تأمین منافع گروهی خاص و بدون توجه به خدمات سایر گروه های نظام سلامت به اجرا درآمد، بدون اینکه نتایج مراحل قبلی طرحی که هزاران میلیارد برای آن هزینه شود مورد ارزیابی قرار بگیرد که آیا واقعاً کیفیت ویزیت پزشکان نسبت به قبل تغییر کرده؟ آیا پزشکان متخصص در بیمارستان مقیم شدند؟ و آیا ماندگاری پزشکان تحقق پیدا کرد؟ یا هزینه های هتلینگ باعث ارتقاء رفاه بیماران شد؟»

« هنوز ابهامات و مشکلات در مرحله اول و دوم باقی بود که در مورخه 93.7.8 با حضور سران پزشکی کشور مرحله سوم طرح تحول با معرفی کتاب ارزش گذاری نسبی خدمات با هدف کاهش پرداختی از جیب مردم! واقعی کردن تعرفه های پزشکی! انضباط مالی در بخش دولتی و خصوصی! عدالت در سلامت و حذف زیرمیزی پزشکان؟! رونمایی شد.»

«این اتفاق موجی از ناراحتی را در بین 90 درصد کارکنان نظام سلامت ایجاد کرده است به آن دلیل که: بیشترین بار نظام سلامت بر دوش آن 90 درصدی جمعیت بهداشت و درمان سنگینی می کند ولی عمده منابعی که به بهانه ارتقاء سطح سلامت به وزارت بهداشت تخصیص داده می شود به جیب این گروه قلیل واریز می شود.»

«گروهی که با کمترین حضور و کمترین تعداد بایستی در بخش دولتی ده ها میلیون تومان علاوه بر حقوق هیئت علمی کارانه دریافت نمایند و علاوه بر آن هم همین گروه میلیونها تومان در بخش خصوصی در ماه دریافت نمایند.»

«افزایش دو برابری تعرفه پزشکان به بهانه واقعی کردن تعرفه های پزشکان و پیشگیری از زیرمیزی در بخش خصوصی بدین معنی است که پزشکان به میزان دو برابر در مطب زیرمیزی می‌گرفتند و اگر به گفته خودشان 5 درصد پزشکان زیرمیزی می‌گرفتند و این پرداخت نامشروع را شکل قانونی داده و به همه پزشکان تسری دادند به امید اینکه پزشکان از دریافت زیر میزی خود داری نمایند! آیا اگر این اتفاق یعنی گرفتن پول اضافی آن هم به صورت میلیونی درسایر صنوف اتفاق افتاد چنین برخورد می‌شد! و اگر این الگوی مناسبی برای افزایش دریافتی‌هاست که بقیه گروههای نظام سلامت هم این رویه را پیشه کنند.»

«یکی دیگر از اهداف طرح کاهش پرداخت از جیب مردم است، آیا با اجرای این طرح که افزایش درآمد بیمارستان و همچنین افزایش تعرفه های پزشکی تا 250 درصد منجر شده، چگونه پرداخت از جیب مردم کم می شود. اگر مرحله اول طرح تحول سلامت با پرداخت فرانشیز کاهش از جیب مردم را به دنبال داشت ولی با افزایش تا 250 درصدی تعرفه پزشکان در مرحله سوم نه تنها این موضوع خنثی شد بلکه در بعضی موارد افزایش هم داشته است.»

« از همه جالب تر اینکه یکی دیگر از اهداف طرح ایجاد عدالت است!! با اجرای مرحله سوم این طرح کارانه پزشکان دو برابر شد است و اگر کارانه پزشکی 40 میلیون تومان در ماه بود تا 80 میلیون تومان در ماه افزایش یافت و قرار است کارانه پرستاران دو برابر افزایش یابد یعنی از 200 هزار تومان در ماه به 400 هزار تومان افزایش یابد یعنی اگر قبلاً اختلاف حدود چند میلیون تومان در ماه بود بعد از اجرای این طرح به 80 میلیون تومان در ماه رسیده، این پرداخت ها و اختلاف در پرداخت ها در دنیا بی سابقه است؟!»

«حدود 20 سال پیش همین تفکر به بهانه ماندگاری پزشکان هیئت علمی طرحی را تحت عنوان طرح کارانه را به نظام سلامت کشور تحمیل کرد که باعث شد هزاران میلیارد تومان در ماه از بیت المال به جیب گروهی خاص سرازیر شود لذا از حضرت عالی تقاضا دارم که دستور فرمایید نتایج طرح کارانه که درحقیقت زیر ساخت همین طرح تحول نظام سلامت می باشد را به حضور تقدیم نمایند. در طرح کارانه علی رغم صرف بودجه ‌های میلیارد تومانی، ولی باز حضور کمرنگ پزشکان متخصص چه بلایی بر سر این مردم و چه خساراتی به نظام سلامت تحمیل آمد.»

«به زعم سایر گروههای نظام سلامت و صاحبنظران مستقل ،‌تاریخ در حال تکرار است و قطعاً‌ نتایج به جزء طرح قبلی یعنی شکست در پی نخواهد داشت. چون دارای زیرساخت و اهداف طرح کارانه قبلی است. مگر اینکه طرح کارشناسی شود. و بقیه خدمات بهداشتی درمانی که بیش از 90 درصد از خدماتی که به مردم ارائه می‌شود نیز در طرح گنجانده شود.»

«با این تفاوت ها که

1- طرح کارانه قبلی فاقد پشتوانه قانونی و کارشناسی بوده و صدها میلیون تومان بابت آن در ماه پرداخت می‌شده و طرح تحول نظام سلامت با مصوبه دولت و حمایت های همه جانبه حضرتعالی بوده است.

2- طرح کارانه اگر صدها میلیارد تومان هزینه برای دولت داشت طرح تحول نظام سلامت هزاران میلیارد تومان هزینه در پی دارد.

3-اگر طرح کارانه دریافت پزشکان در بخش دولتی میلیونی و در بخش خصوصی ده ها میلیون تومانی بود در طرح تحول نظام سلامت، کارانه پزشکان در بخش دولتی را تا ده‌ها میلیون تومان و در بخش خصوصی صد ها میلیون تومان کرد.

4- اگر در طرح کارانه اختلاف در پرداخت بین پزشکان هیات علمی و سایر گروهها سی چهل میلیون تومان در ماه بود. در طرح تحول نظام سلامت به دو برابر رسیده است؟!»

«به استحضار می‌رساند با این پرداخت ها به گروهی خاص و بدون مشارکت سایر گروههایی که بیشترین خدمات بهداشتی درمانی را ارایه می نمایند تغییری در کیفیت خدمات ایجاد نخواهد شد، چرا که عمده خدمات نظام سلامت توسط آن گروه‌ها 90 درصدی از کارکنان نظام سلامت مثل پرستاران، آزمایشگاهی ها، رادیولوژی، فیزیوتراپ‌ها داروخانه و سایر پیراپزشکان و کارکنان نظام سلامت ارائه می شود که با حضور و تلاش شبانه روزی در صف اول ارائه خدمات قرار گرفته ولی متأسفانه هرگز در این سیستم دیده نشده‌اند.»

آنچه مهم است اینکه جریانی که همواره بر وزارت بهداشت حاکم بوده و فکر می‌کنند تافته جدا بافته از مردم و سایر گروهها هستند و باید همه تلاش کنند که درآمدهای میلیاردی نصیب آقایان شود.

این درآمدهای ناروا باعث نگاه طبقاتی و تحقیرآمیز این گروه به بقیه شده و متاسفانه این جریان و تفکر در دولت تدبیر و امید شدت گرفته و پیچیده‌تر شده است.

«جامعه پرستاری کشور خواستار اجرای بدون قید و شرط قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری و برقراری عدالت در پرداخت‌های گروههای پزشکی، مشابه سایر کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه و حتی همسایه مثل عراق و افغانستان می‌باشند و من فکر می‌کنم این تقاضای غیرمعقولی نباشد این خواسته قانونی را از طرق مختلف مثل بحث‌های کارشناسی، ‌گفتگو، ‌مذاکره، ‌مکاتبه، ‌طومار، ‌نامه‌های محرمانه و سرگشاده به حضرت عالی و دست‌اندرکاران حوزه سلامت و قوای سه گانه اعلام نمودند.»

«بنده به شدت نگران وضعیت ایجاد شده در نظام سلامت هستم و برخورد فرض دانستم برحسب وظیفه قانونی، ‌شرعی، ‌اخلاقی مراتب را به محضر حضرتعالی اعلام کنم تا شاید مورد عنایت قرار گیرد.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.60133s, 19q