رئیس سازمان نظام پزشکی کشور:

پزشکان برای انجام غربالگری تنبلی چشم و شنوایی سنجی آمادگی دارند

۱۳۹۳/۰۷/۲۶ - ۱۶:۳۱ - کد خبر: 124077

سلامت نیوز: رئیس سازمان نظام پزشکی کشور با تأکید بر انجام غربالگری تنبلی چشم و شنوایی سنجی گفت: سازمان نظام پزشکی با همه ظرفیت‌های خود آمادگی همکاری در این زمینه را دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس،در دیدار حجت‌الاسلام شهسواری قائم مقام سازمان بهزیستی با علیرضا زالی رئیس کل سازمان نظام پزشکی که در محل این سازمان برگزار شد، بر همکاری‌ها مشترک و استفاده از ظرفیت بالای جامعه پزشکی در پیشگیری و درمان تأکید شد.

حجت‌الاسلام شهسواری با اشاره به نقش ارزنده جامعه پزشکی گفت: حضرت علی می‌فرماید قداست و ارزش شما نزد خداوند به اندازه‌ای است که به مردم کمک می‌کنید. متأسفانه به دلیل ضعف رسانه‌ها و عدم اطلاع‌رسانی مناسب خدمات و کارهای خیر جامعه پزشکی آنگونه که باید شناخته نشده است.

وی افزود: بهتر است سازمانی مثل بهزیستی و سایر سازمان‌های دست‌اندرکار به جای آنکه به درمان بپردازد در پیشگیری سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی کند تا معلولیت‌ها و ناتوانی‌ها کاهش یابد، اینکه بعد از آن که ایجاد شد فقط حمایت کند.

وی با سپاس از ایجاد گروه مدد (مجمع داوطلبان درمانگر) و استمرار حرکت‌های این گروه در مجموعه‌ نظام پزشکی گفت ما آماده‌ایم که امکانات را برای شما آماده کنیم و از هر گونه همکاری در بحث پیشگیری و ایجاد تفاهم‌نامه استقبال می‌کنیم.

در بخش دیگری از این دیدار نصیری مدیر کل مشارکت‌های مردمی بهزیستی با اشاره به اینکه 7815 پزشک داوطلب در مجموعه‌ این سازمان وجود دارد و سال‌ها است از فعالیت‌های پزشکان خیر در کشور استفاده می‌کنیم، افزود: بیشترین هزینه‌ای که بهزیستی در مراکز خود برای مدد جویانش صرف می‌کند هزینه‌های درمان است که با همکاری با نظام پزشکی و فعالیت‌های خیر می‌توان آن را کاهش و کیفیت خدمات را افزایش دهیم. یکی از برنامه‌های ما این است که در حوزه غربالگری مشکلات چشم پزشکی از سازمان نظام پزشکی کمک بگیریم.

علیرضا زالی رئیس کل سازمان نظام پزشکی گفت: سازمان بهزیستی باید در فعالیت‌های پیشگیری و توانمندسازی قوی باشد و نه فقط صرفاً اقدامات حمایتی.

زالی با اشاره به اینکه پرداختن به موضوع تنبلی چشم و شنوایی سنجی بسیار ارزشمند است گفت: سازمان نظام پزشکی با همه ظرفیت‌های خود آمادگی همکاری در این زمینه را دارد.

رئیس کل نظام پزشکی سپس به تاریخچه تشکیل گروه مدد و فعالیت‌ها و اقدامات مهم انجام شده آن در راستای یکی از وظایف سازمان یعنی مسئولیت‌پذیری اجتماعی پرداخت و افزود: مشارکت جامعه پزشکی در عرصه‌های خیرخواهانه زیاد است ولی متأسفانه سازماندهی شده نبوده است که با تفاهم‌نامه‌ها با سازمان‌های ذیربط این مسئله حل شدنی است و می‌تواند به افزایش کیفی و کمی این گونه فعالیت‌ها منجر شود.

زالی با اشاره به اهمیت اقدامات پیشگیرانه، جلب خیرین، آموزش همگانی و موضوعات درمانی گفت: با استفاده از مشارکت انجمن‌های علمی گروه پزشکی می‌توان فعالیت‌های بهتری در زمینه‌ پیشگیری داشت. رئیس کل نظام پزشکی افزود: کل هزینه‌ای که برای غربالگری آمبلیوپی در کل کشور صرف می‌کنیم، معادل بخشی از هزینه‌ای است که برای 50 بیمار دچار تنبلی چشم می‌پردازیم و این تأسف‌بار است که در مورد غربالگری کم کاری تیروئید نوزادان و ... همچنین آمارهایی را مشاهده می‌کنیم.

زالی با اشاره به اینکه یکی از نقاط خلاء در گروه مدد، بحث تجهیزات پزشکی و درمانی بوده است گفت: امیدواریم با همیاری همه نهادهای علاقه‌مند هر روز شاهد پیشرفت بیشتری در زمینه‌ی فعالیت‌های خیرخواهانه با توجه به استعداد سرشار در جامعه پزشکی باشیم.

در این دیدار لعبت گرانپایه دبیر گروه مدد نیز به توضیحاتی در مورد فعالیت‌های این گروه پرداخت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13163s, 19q