زنان باردار در مواقع غيرضروري تلفن همراه خود را خاموش كنند

۱۳۸۷/۰۶/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12413
زنان باردار در مواقع غيرضروري تلفن همراه خود را خاموش كنند
دكتر رضا نفيسي در گفت‌وگو با ایسنا، ‌اظهار كرد: امواج موبايل از نوع الكترومغناطيس هستند كه بصورت طبيعي در طبيعت و يا بصورت مصنوعي توسط انسان‌ها ساخته مي‌شوند.

وي ضمن تقسيم بندي و تنوع امواج به امواج خورشيد، لوازم الكترونيكي بي سيم، مخابرات، اشعه x، اشعه مايكروفر و موبايل افزود: اين امواج بر حسب فركانس و طول موج خصوصيات خاص را دارا بوده و بر سلامتي انسان تاثيراتي دارند.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي يزد عنوان كرد:‌ امواج موبايل بالاي 900 مگاهرتزاست كه بررسي‌هاي بسياري نشان داده‌اند كه مضراتي براي سلامتي انسان دارند ولي هيچ كدام به اثبات نرسيده است و همچنان در خصوص مضرات آن تحقيقات گسترده اي در حال انجام است.

دكتر نفيسي با بيان اينكه اين امواج بيشترين ضرر را براي مادران باردار و كودكان مي‌تواند داشته باشد، تصريح كرد: آنچه تاكنون مشخص شده آن است كه اين امواج بي ضرر نيستند و در سلولهاي در حال رشد مثل جنين بسيار اثر گذاشته و خطرناك هستند.

وي افزود: امواج موبايل و ساير امواج در سلول‌هايي كه در حال تقسيم هستند تاثير گذاشته و DNA بيمار را تغيير مي‌دهند و در نتيجه منجر به انتقال ژن به نسل‌هاي بعدي مي‌شود كه بايد گفت هيچ كدام از اين نظريه‌ها به اثبات نرسيده است.

دكتر نفيسي توصيه كرد: كودكان و مادران باردار حتي‌الامكان از موبايل كمتر استفاده كنند و توصيه مي‌شود كه در فاصله يك متري از بدن قرار گيرد.

وي با بيان اين كه بهتر است زنان باردار در مواقع غير ضروري تلفن همراه خود را خاموش كنند، افزود:‌ زيرا تا زماني كه موبايل روشن است و حتي فرد صحبت نمي‌كند امواج از خود ساطع مي‌نمايد.

وي همچنين تاكيد كرد: بهتراست در فضاي آزاد از تلفن همراه استفاده شود، ‌در مكانهايي مانند داخل ماشين كه اطراف آن داراي فلز است نبايد از تلفن همراه استفاده كرد چرا كه مضرات آن تشديد مي‌شود.

اين متخصص راديولوژيست در پايان توصيه كرد: بهتر است افراد از هندزفري كه داراي سيم‌هاي بلندي است استفاده كنند تا زيان كمتري براي آنها داشته باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.57959s, 18q