وارد شدن برخي از خدمات دندانپزشكي به فهرست بيمه ضروري است

۱۳۸۷/۰۶/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12416
وارد شدن برخي از خدمات دندانپزشكي به فهرست بيمه ضروري است
دكتر محمدرضا طاهريان، رييس چهل و هشتمين كنگره دندانپزشكان ايران در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: در نظر گرفتن تعرفه واحد خدمات درماني براي سراسر كشور نادرست است؛ چرا كه ميزان سرمايه گذاري در زمينه مواد، لوازم و تجهيزات در نقاط مختلف و ميزان تجربه و توانمندي ارائه دهندگان خدمت و توان پرداخت بيماران با يكديگر متفاوت است.

وي با بيان اين كه نرخ خدمات دندانپزشكي در ايران با توجه به كيفيت خدمات از ديگر نقاط دنيا ارزان‌تر است؛ افزود: اين در حالي است كه همين نرخ‌ها در جامعه‌اي با قشربندي متفاوت از لحاظ توان مالي، نبايد در سراسر كشور يكسان باشد. بر اين اساس بسياري از دندانپزشكان در نقاط محروم، به دليل مسايل عرضه و تقاضا و عدم توانمندي بيماران، خدمات دندانپزشكي را پايين‌تر از تعرفه‌هاي اعلام شده ارايه مي‌دهند.

به گفته دكتر طاهريان، وارد كردن گروهي از خدمات دندانپزشكي به فهرست بيمه به ويژه براي كارمندان و كارگران ضروري است. همچنين بسياري از خدمات بهداشتي به ويژه پيشگيري از بروز بيماري‌هاي دنداني لازم است كه از طريق بيمه ارائه شود.

وي با تاكيد بر ضرورت آموزش بهداشت و پيشگيري از بروز بيماري‌هاي دنداني، گفت: در صورت رعايت بهداشت و پيشگيري از بروز بيماري‌هاي دنداني، بسياري از هزينه‌هاي بيماران كاهش مي‌يابد؛ بنابراين لازم است براي آموزش بهداشت برنامه‌ريزي و حتي براي آن نرخ گذاري شود. اما متاسفانه بحث آموزش بهداشت و پيشگيري از بروز بيماري‌ها، در تفكر برنامه‌ريزان جايي ندارد.

دكتر طاهريان در ادامه گفت: ‌از آنجا كه برگزاري كنگره‌ها، بزرگترين گردهمايي‌ها را به دنبال دارد و اساتيدي از خارج كشور نيز در آن شركت مي‌كنند، محل مناسبي براي برگزاري كنگره‌هاي دندانپزشكي وجود ندارد. اغلب سالن‌هاي موجود بر اساس نياز برنامه‌هاي هنري يا نشست‌هاي سياسي تهيه شده‌اند. بر اين اساس به لحاظ ملي، ايجاد سالن‌هايي با رويكرد علمي ضروري است. در اين زمينه رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام، براي ساخت سالن با رويكرد علمي قول مساعد داده است.

وي با بيان اينكه دندانپزشكي ايران از جايگاه برجسته‌اي در دنيا برخوردار است؛ گفت: دندانپزشكان ايراني از نظر علم و دانش در گروه بهترين‌ها هستند. بسياري از متخصصان دندانپزشكي ايراني در خارج از كشور در گروه اساتيد برجسته قرار دارند و در حال حاضر نيز براي درمان عوارض و بيماري‌هاي پيشرفته دهان و دندان نيازي به متخصصان خارج از كشور نيست حتي سالانه تعداد زيادي مراجعه كننده از كشورهاي ديگر براي درمان به ايران مراجعه مي‌كنند.

برگزاري چهل و هشتمين كنگره دندانپزشكان ايران از 30 مهر

دكتر طاهريان از برگزاري چهل و هشتمين كنگره دندانپزشكان ايران از سي ام مهر تا 3 آبان ماه در مركز همايش هاي برج ميلاد خبر داد و گفت: انجمن دندانپزشكان ايران از قديمي‌ترين انجمن‌هاي پزشكي در ايران است كه بيش از نيم قرن سابقه فعاليت دارد.

وي هدف از برگزاري اين كنگره را آشنايي با آخرين دستاوردهاي دندانپزشكي و ايجاد اتحاديه انجمن‌هاي دندانپزشكي در منطقه عنوان كرد و گفت: در اين كنگره مهمان‌هايي از كشورهاي آسياي ميانه و منطقه حضور دارند. همچنين سخنران‌هايي از اروپا و آمريكا دعوت شده‌اند كه هنوز حضورشان قطعي نشده است.

رييس چهل و هشتمين كنگره دندانپزشكي ايران گفت: اين كنگره با محوريت طرح درمان در دندانپزشكي نوين برگزار مي‌شود. به اين ترتيب با توجه به امكانات دندانپزشكي نوين،‌ چگونگي درمان بيماران بحث و بررسي مي‌شود.

دكتر طاهريان گفت: در كنگره امسال، ‌مسايل و مشكلات دندانپزشكان در قالب سمپوزيومي يك روزه با مقامات دعوت شده از سازمان‌هاي مختلف مطرح مي‌شود. همچنين طرح‌هاي كشوري در بخش دندانپزشكي جامع نگر در قالب يك پانل ويژه برگزار مي‌شود. در زمينه آشنايي با فن آوري‌هاي نوين دندانپزشكي نيز نمايشگاه بزرگي از تجهيزات داير مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.59387s, 18q