هرآنچه براي خريد يك كفش مناسب دانش‌آموزي بايد بدانيم

۱۳۸۷/۰۶/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12425
هرآنچه براي خريد يك كفش مناسب دانش‌آموزي بايد بدانيم
دكتر نادر معروفي در گفت وگو با ایسنا با تاكيد بر لزوم مراقبت‌هاي بهداشتي قوس كف پا در زمان رشد و بلوغ اسكلتي افزود: پا، تكيه گاه بدن است كه تمام نيروي وزن را به زمين منتقل مي‌كند و با برخورد به زمين اين نيرو به صورت عكس‌العمل از طريق پا به زانو، ستون فقرات و مفاصل منتقل مي‌شود به همين دليل مراقبت‌هاي بهداشتي از پا و كنترل نيروهايي كه از بدن و زمين به آنها وارد مي‌شود حائز اهميت است.

وي در ادامه اظهار كرد: در بسياري از كودكان و نوجوانان كه در معرض انحرافات ستون فقرات هستند نرمي مفصل ديده مي‌شود و اين نرمي مفصل در كف پاي آنها نيز وجود دارد، هم چنين قوس‌هاي ستون فقرات در اين سنين بسيار انعطاف پذيرند و با وارد شدن هرگونه نيرو تغيير شكل مي‌دهد.

دكتر معروفي با بيان اينكه رويه كفش بايد چرمي و داراي انعطاف پذيري متوسط باشد، اظهار كرد: رويه چرمي كفش نبايد خيلي خشك يا خيلي نرم باشد و بايد داراي بند باشد تا هنگامي كه بر اثر پوشش مكرر و گرماي پا تغيير شكل مي‌دهد با تنظيم بندهاي آن بتوان استحكام ديواره‌هاي كفش را تنظيم كرد.

عضو هيات مديره انجمن فيزيوتراپي ايران در رابطه با قسمت پنجه كفش گفت: پنجه كفش بايد پهن باشد به گونه‌اي كه انگشتان دچار فشردگي نشوند زيرا انحرافات انگشتان از كودكي و نوجواني با پوشيدن كفش‌هاي بسيار تنگ به وجود مي‌آيد كه منجر به تغيير قوس كف پا مي‌شود.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي ايران، پاشنه پا را محل شايعي براي تغيير شكل در اندام تحتاني و قسمت پا دانست و از دو لايه بودن و قوام دار بودن پاشنه كفش به عنوان دو خصوصيت يك كفش بهداشتي ياد كرد كه از تمايل به انحراف پاشنه در جهت داخل و خارج جلوگيري مي‌كند.

دكتر معروفي در رابطه با كف كفش نيز به ايسنا گفت: كف كفش بايد ضمن انعطاف پذيري داراي استحكام باشد تا از بخشي از ضربات به صورت مكانيزمي جلوگيري كند و به عنوان ضربه گير عمل كند زيرا كف خشك كفش ضربه را مستقيما به مفاصل و ستون فقرات وارد مي‌كند.

وي انعطاف پذيري بيش از حد كف كفش را منجر به انتقال نيرو و پيچ خوردگي پا دانست.

عضو هيات مديره انجمن فيزيوتراپي ايران، پاشنه‌هاي باريك را مناسب ندانست و افزود: كم بودن سطح اتكاي پاشنه از عوامل تشديد كننده خطر پيچ خوردگي پا است و نبايد از آنها در محيط‌هايي جمعي نظير مدرسه براي دويدن و بالا رفتن از پله استفاده شود.

دكتر معروفي با اشاره به كفش‌هاي لژدار كه ارتفاع قسمت پاشنه آنها دو برابر بخش جلويي است، ادامه داد: كفش مناسب در سنين دبستان بايد در قسمت پاشنه داراي ارتفاع 5/2 تا 3 سانتي متر و در قسمت پنجه ارتفاعي 5/1 سانتي متر داشته باشد ولي براي كفش‌هاي رسمي در قسمت پنجه ارتفاع يك سانتي متري توصيه مي‌شود، هم چنين براي سنين دبيرستان ارتفاع مناسب به ترتيب بايد 5/0 سانتي متر بلندتر باشد.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي ايران در پايان ابراز كرد: اگر كفه داخل كفش از برجستگي مركزي كه پوشش دهنده قوس داخلي است برخوردار باشد قوس كف پا را در طول دوران رشد تنظيم مي‌كند در غير اين صورت بايد از كفه طبي براي تنظيم قوس كف پا استفاده شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.22534s, 18q