وزیر بهداشت خطاب به کشورهای گروه جی 5 تاکید کرد

ضرورت تشدید سیستم های نظارتی در مرزها برای پیشگیری از ورود بیماریهای واگیر

۱۳۹۳/۰۷/۲۸ - ۱۰:۵۲ - کد خبر: 124282
ضرورت تشدید سیستم های نظارتی در مرزها برای پیشگیری از ورود بیماریهای واگیر

سلامت نیوز: وزیر بهداشت کشورمان که به منظور شرکت در شصت و یکمین اجلاس کشورهای منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت به تونس سفر کرده است، در جلسه‌ای که با حضور نمایندگان کشورهای گروه جی 5 تشکیل شد بر ضرورت تشدید سیستم های نظارتی در مرزها برای پیشگیری از ورورد بیماری های واگیر تاکید کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، سیدحسن هاشمی در این جلسه طی سخنانی با بیان اینکه گروه 5 نمونه بارزی از همکاریهای جنوب - جنوب است، یادآور شد: این گروه با همکاری کشورهای افغانستان، عراق، پاکستان، جمهوری اسلامی ایران و دفتر منطقه ای مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت WHO)-EMRO) با هدف اجرایی کردن مقررات بهداشتی بین المللی مصوب سال 2005 (IHR 2005) تشکیل شده است.

وزیر بهداشت، ارتقاء امنیت بهداشت عمومی و عملیاتی کردن مقررات بهداشتی بین المللی 2005 (IHR 2005) را دو محور اصلی مورد بحث در جلسه گروه جی 5 عنوان کرد.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در روزهای آخر سپتامر 2014 میزبان اجلاس گروه جی 5 با شرکت کارشناسان عالی رتبه از کشورهای عضو این گروه بوده است، خاطرنشان کرد: این اجلاس فرصت بی نظیری را برای شرکت کنندگان در راستای تبادل تجربیات مفید کشورهای عضو منطقه EMRO فراهم می آورد.

هاشمی از همکاری دفاتر اروپایی و شرق مدیترانه سازمان جهانی بهداشت و نیز سازمان خواروبار کشاورزی (FAO) به دلیل ایجاد این فرصت و پیگیری های جدی آنها در این خصوص قدردانی کرد.

وزیر بهداشت گفت: موضوع مشترک بیماری های واگیر در کشورهای عضو گروه جی 5 و لزوم بکارگیری مقررات بهداشتی بین المللی 2005 در مبادی مرزی و خصوصاً عبور از مرزهای زمینی، دارای اهمیت بسزایی بوده و نمی توان از آن غفلت کرد.

وی افزود: ظهور تهدیدات و شیوع بیماری هایی مانند آنفلوانزای همه گیر 2009، بیماری سل مقاوم به درمان، فلج اطفال، ابولا و کرونا ویروس، یادآور اهمیت بکارگیری مقررات بهداشتی بین المللی هستند.

هاشمی با یادآوری اینکه تعداد در حال رشد سفرها و تجارت ها و همچنین مسافران غیر قانونی که از مرزهای ما عبور می کنند، کشورهای ما را آسیب پذیر کرده و باعث بروز تهدیداتی برای بهداشت جامعه خواهد شد، تصریح کرد: ضرورت دارد تا اعضای گروه جی 5 همکاری ها و ظرفیت های مرزی خود را افزایش داده و برای ارتقاء این همکاری، از سیستم نظارتی مناسب تر همراه با عملیات یکپارچه هشداردهی، آمادگی و پاسخ دهی برای تهیه برنامه های احتمالی و برقراری خدمات پیشگیری در مرزها، بهره مند شوند.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: گروه جی 5 چارچوب بسیار خوبی برای تحقق این اهداف را فراهم می کنند.

هاشمی افزود: همکاری های درون کشوری تنها مکانیزمی است که از طریق آن قادر خواهیم بود تهدیدات بهداشت عمومی و نگرانی های مشترک را کنترل و پیشگیری کنیم.

وی با تأکید بر اینکه ما مسئولیت ها را تقسیم کرده ایم و نیازمند آن هستیم که در منطقه خود به ورای بیماری های واگیر دار حرکت کنیم، تصریح کرد: قویا" باور دارم که با تلاش بی وقفه شما در متحدسازی وزارت های بهداشت کشورهای گروه جی 5 چنین دستاوردی دور از انتظار نخواهد بود.

هاشمی خاطرنشان کرد: ما کشورهای عضو گروه جی 5 باید قدم های موثرتری به جلو برداشته و فعالیت های عملی بیشتری را در سال های آتی در جهت امنیت بهداشت عمومی در مرزهای مشترک خود به انجام رسانیم.

وزیر بهداشت به وزرای بهداشت کشورهای گروه جی 5 پیشنهاد داد: کارشناسان رسمی خود را از وزارتخانه های مرتبط بهداشت جهت همکاری در دبیرخانه گروه جی 5 منصوب و به دبیرخانه معرفی نمایند.

وی یادآور شد: این کارشناسان می توانند به صورت حضوری یا مجازی، هر سه ماه یکبار در یکی از کشورهای عضو با یکدیگر ملاقات داشته و گزارش پیشرفت و دستور کار جلسات وزاری بهداشت گروه جی 5 را در راستای اهداف مجمع جهانی سلامت و کمیته منطقه ای تهیه کنید.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.64675s, 18q