بي‌توجهي آموزش‌و‌پرورش به سيستم‌گرمايشي استاندارد در مدارس

بودجه 500ميليارد‌توماني تجهیز مدارس به سیستم گرمایشی کجاست؟

۱۳۹۳/۰۷/۲۸ - ۱۲:۰۸ - کد خبر: 124302
بودجه 500ميليارد‌توماني تجهیز مدارس به سیستم گرمایشی کجاست؟

سلامت نیوز: در وزارت آموزش‌و‌پرورش چه مي‌گذرد؟ پاسخ به اين سوال چندماهي است که ذهن اصحاب رسانه، فرهنگيان و نمايندگان مجلس را به خود مشغول کرده است. در تازه‌ترين ابهامات از اقدامات اين وزارتخانه، علي‌اصغر فاني، وزير آموزش‌و‌پرورش در يک برنامه تلويزيوني اعلام کرد: «اعتبار کافي براي حذف تمام بخاري‌هاي نفتي از مدارس را نداريم، بنابراين دانش‌آموزان را در برابر حوادث بيمه کرديم.» او همچنين گفت: «امسال طبق قرارداد با شرکت بيمه بحث آتش‌سوزي و حوادث ناگوار دانش‌آموزي را پيش‌بيني کرديم تا در صورت بروز حادثه شرکت‌هاي بيمه بخشي از خسارت را جبران کنند.»

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شرق، اظهارات وزير آموزش‌و‌پرورش در شرايطي است که در حال‌حاضر بيش از 150هزارکلاس درس در کشور وجود دارد که داراي بخاري‌هاي غيراستاندارد و نفتي است؛ 150هزارکلاس درسي که آبستن وقوع اتفاقات دلخراشي مانند حادثه «شين‌آباد»، «درودزن» فارس، خوابگاه دانش‌آموزان چابهاري و... است. اما واکنش وزير آموزش‌و‌پرورش در اين‌باره قابل تامل است. او درحالي معتقد است اين وزارتخانه «اعتبار کافي براي حذف تمام بخاري‌هاي نفتي از مدارس را ندارد» که بررسي بودجه عمراني وزارت آموزش‌و‌پرورش نشان مي‌دهد دولت و مجلس در سال‌1393، يک‌هزار‌و700ميلياردتومان بودجه عمراني براي آموزش‌وپرورش درنظر گرفته که از اين‌ميان بيش از 300ميلياردتومان مختص به اعتبارات براي تجهيز سيستم‌هاي گرمايشي مدارس است.

همچنين دولت و مجلس در سال1392 نيز 200‌ميليارد‌تومان براي تجهيز سيستم‌هاي گرمايشي مدارس به اين وزارتخانه اختصاص داده‌اند که در مجموع مي‌توان گفت اين وزارتخانه در سال‌هاي‌1392و1393 بيش از 500‌ميليارد‌تومان بودجه خاص براي تجهيز سيستم‌هاي گرمايشي مدارس در اختيار داشته و دارد. اما هنوز آمار مدارسي که داراي سيستم گرمايشي نامناسب هستند، به‌قوت خود باقيمانده است.
اما ماجراي ناامني دانش‌آموزان در مدارس کشور تنها به اينجا ختم نمي‌شود، بلکه در حال‌حاضر به‌گفته معاون عمراني وزير آموزش‌و‌پرورش بيش از يک‌سوم دانش‌آموزان زير سقف مدارسي تحصيل مي‌کنند که نياز به تخريب و نوسازي دارند و استاندارد نيستند.
سهم بالاي خيرين مدرسه‌ساز و حجم بالاي مشکلات
وجود 150‌هزارکلاس درس در کشور که از سيستم گرمايشي استاندارد محروم هستند و تحصيل بيش از يک‌سوم دانش‌آموزان کشور در کلاس‌هاي درس ناايمن در‌شرايطي است که درحال‌حاضر براساس آمار‌هاي رسمي و اعلام شده از سوي وزارت آموزش‌و‌پرورش، بيش از دوميليون‌نفر از دانش‌آموزان، معادل 20‌درصد کل دانش‌آموزان کشور در مدارسي تحصيل مي‌کنند که خيرين مدرسه‌ساز آن مدارس را ساخته‌اند. در همين رابطه معاون عمراني وزير آموزش‌و‌پرورش عنوان کرده بود: حدود 20‌درصد دانش‌آموزان کشور معادل
دو‌ونيم ميليون‌نفر در مدارس احداثي توسط، خيرين مشغول تحصيل هستند؛ مساله‌اي که نشان از سهم بالاي خيرين در مدرسه‌سازي دارد و اين واقعيت را نشان مي‌دهد که حجم بالاي مشکلات کنوني در بخش عمراني وزارت آموزش‌و‌پرورش باوجود حضور بالاي خيرين مدرسه‌ساز است و اين سوال مطرح مي‌شود که اگر خيرين مدرسه‌ساز نبودند، وضعيت ايمني مدارس چگونه بود؟
مدرسه «شين‌آباد» يک‌ماهه تجهيز شد
تکرار اتفاقاتي مانند آتش‌سوزي مدرسه «شين‌آباد» در شهر پيرانشهر از توابع استان آذربايجان‌غربي و اتفاقات مشابه در «درودزن» فارس و خوابگاه‌هاي دانش‌آموزشي در کشور، شايد يکي از مهم‌ترين نگراني‌ها در رابطه با مدارسي است که از سيستم گرمايشي استاندارد محروم هستند. درحال‌حاضر بخش مهمي از ناظران و کارشناسان حوزه آموزش‌و‌پرورش معتقدند در اين وزارتخانه هنوز عزم جدي براي حذف کامل بخاري‌هاي غيراستاندارد وجود ندارد.
يکي از نکاتي که اين مساله را تقويت مي‌کند، سرعت عمل سازمان نوسازي مدارس پس از حادثه شين‌آباد در تجهيز اين مدرسه به سيستم پکيج بود. به طوري‌که درست يک‌ماه پس از حادثه شين‌آباد در آبان‌ماه سال1391 مسوولان سازمان نوسازي تمامي ايرادات فني مدرسه را رفع کردند و همزمان اين سوال پيش آمد که اگر آموزش‌و‌پرورش تا اين اندازه سرعت عمل در تجهيز اين مدرسه را دارد چرا پيش از حادثه گامي در اين‌باره برنداشت.
مسوولان بودجه عمراني 2ميلياردي پيرانشهر را پيش از حادثه پس دادند
بخش ديگري از ماندگاري بخاري‌هاي نفتي و چکه‌اي در مدارس را نيز مي‌توان با ضعف مديريتي در مجموعه سازمان نوسازي مدارس تحليل کرد. چرا که همزمان با حادثه «شين‌آباد» در پيرانشهر، مسوولان محلي گزارش دادند، مشکل وجود بخاري نفتي در اين منطقه کمبود بودجه نبوده و مشکل اصلي ضعف مديريتي در استان و مجموعه «سازمان نوسازي» بوده است؛ چرا که در همان زمان رسول خضري، نماينده مردم پيرانشهر در مجلس از پس‌دادن بودجه عمراني در منطقه پيرانشهر به آموزش‌و‌پرورش استان آذربايجان‌غربي پيش از حادثه شين‌آباد خبرداد. او در اين‌باره در تاريخ 15آذر سال‌1391 گفت: سال گذشته، نشستي با مديرکل نوسازي و تجهيز مدارس استان داشتيم که ايشان اعلام کردند دو‌ميلياردتومان بودجه‌ پيرانشهر را برگشت داده‌اند، مدير آموزش‌و‌پرورش سابق پيرانشهر و مدير امور مالي استان، با برگشت‌دادن دو‌ميلياردتومان بودجه که بايد صرف امور تجهيز و نوسازي مدارس مي‌شد، در اين رابطه‌ مسوول هستند و بايد پاسخگو باشند؛ بي‌تدبيري مديران مربوطه پذيرفته نيست و همه بايد بازخواست شده و دلايل خود براي برگشت اين بودجه و هزينه‌نکردنش در مدارس استان را بياورند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.6758s, 19q