افسردگی فصلی در زنان سه برابر مردان است

۱۳۹۳/۰۷/۲۸ - ۱۲:۱۰ - کد خبر: 124303

سلامت نیوز: یک آسیب شناس اجتماعی و متخصص علوم رفتاری گفت: تحقیقات انجام شده توسط گروه روانشناسی بنیاد علوم رفتاری نشان می دهد افسردگی فصلی پاییز در میان زنان سه برابر مردان برآورد شده است.

دکتر مجید ابهری در گفتگو با مهر با بیان این مطلب افزود: بیدار شدن در تاریکی و بازگشت به خانه درهمان شرایط، کوتاه شدن طول روزها و طولانی شدن شبها باعث افزایش تشرح هورمون ملاتونین ( هورمون خواب ) در مغز گشته و حالت خواب آلودگی و خوابهای طولانی در فرد ایجاد می کند.

وی به تاثیرات فصل پاییز بر زنان اشاره و تاکید کرد: افسردگی، انزوا، گوشه گیری ، بی حوصلگی، از دست دادن اشتها و یا پر اشتهایی از جمله ویژگیهای تغییرات خلقی فصلی یا افسردی پاییزی است که معمولا از ماه آبان شروع شده و در فروردین خاتمه پیدا می کند.

این متخصص علوم رفتاری گفت: این حالت های عنوان شده در میان زنان 3 برابر مردان است و باعث افسردگی مضاعف در افراد مستعد خواهد شد.

ابهری در مورد اقداماتی که برای رفع افسردگی نیاز است افزود: قدم زدن حداقل روزانه دو ساعت در آفتاب ، استفاده از نورهای سفید و مهتابی ، خوردن مغز پسته ، گردو و بادام و خوراکیهای دارای ویتامین ب، ایجاد سرگرمیهای نشاط آور و ... از جمله راههای مقابله با این ناراحتی هستند.

به گفته وی، در زنان به دلیل شرایط روحی و روانی ویژه آنها تولید و گسترش این نوع از افسردگی بیشتر بوده و مردان به خاطر مشغول بودن در طول روز کمتر در معرض این بیماری قرار دارند.

این استاد دانشگاه به تفاوت زنان و مردان شاغل با غیر شاغل اشاره کرد و اظهار داشت: در بین زنان و مردان شاغل افرادی که آغاز کار آنها در اوایل صبح شروع می شود و خروجشان در تاریکی روز است این حالت افسردگی شرایط مضاعف دارد و می تواند در صورت عدم مقابله ماندگار شود.

وی تاکید کرد: برخی از افراد بدون دانستن دلیل این کسالت رفتاری آن را به مشکلات دیگر مربوط دانسته و با خود درمانی و روشهای نامناسب این ناهنجاری را تشدید می‌کنند که کاملا امری اشتباه است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.84393s, 19q