عرضه پفك، چيپس، شكلات، سالاد الويه و سوسيس و كالباس در بوفه مدارس ممنوع شد

۱۳۸۷/۰۶/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12437
عرضه پفك، چيپس، شكلات، سالاد الويه و سوسيس و كالباس در بوفه مدارس ممنوع شد
در اين آيين نامه در تعريف مواد خوراكي سالم و با ارزش چنين آمده است: مواد خوراكي كه ضمن تامين حدود 500-300 كالري از انرژي مورد نياز دانش آموزان به عنوان ميان وعده، مطابق با استانداردهاي بهداشتي تهيه و با داشتن شرايط بهداشتي در پايگاه تغذيه سالم به دانش آموزان فروخته مي‌شود.

مطابق اين آيين نامه ضمن تاكيد براين مطلب كه فهرست مواد غذايي قابل عرضه در بوفه مدارس بايد در محلي در معرض ديد دانش‌آموزان و كاركنان مدرسه باشد، تاكيد شده است: خشكبار و خرما، انواع ماست، ميوه بسته بندي، نوشيدني‌ها،‌بيسكوئيت و ... از انواع مواد خوراكي بسته بندي هستند كه داراي پروانه ساخت از وزارت بهداشت، علامت استاندارد و تاريخ توليد و انقضا مي باشند، هم چنين لقمه‌هايي كه در بوفه‌ها به فروش مي‌رسد بايد در بسته بندي‌هاي يك نفره باشد. خيار و گوجه شسته و ضد عفوني شود و تخم مرغ نيز با پوست در اختيار دانش آموزان قرار گيرد در ادامه در رابطه با پخت و عرضه غذاهاي گرم نظير آش و انواع سوپ توصيه شده است.

اين غذاها بايد در آشپزخانه‌اي مطابق با آيين نامه بهداشت مدارس به طور روزانه و در شرايط بهداشتي و با نظارت انجمن اوليا مربيان پخت و توزيع شود.

مطابق با آيين نامه، انواع پفك، انواع يخمك، چيپس، آدامس، شكلات، پاستيل، سالاد الويه، فلافل، سوسيس و كالباس از جمله مواد غذايي است كه فروش آنها در بوفه مدارس ممنوع است.

هم چنين در رابطه با شرايط مكان فيزيكي پايگاه تغذيه سالم آمده است كه اين مكان‌ها داراي فضايي مناسب با نور كافي و مناسب باشد. درها و پنجره‌هايي بدون شكستگي و ترك خوردگي، كفي قابل شستشو و ديواري بدون درز و به رنگ روشن داشته باشد.

در ادامه شرايط فروشنده مواد غذايي در پايگاه تغذيه سالم چنين تعريف شده است: فروشنده بايد فاقد سوء پيشينه و داراي حداقل تحصيلات دوره ابتدايي باشد و از روپوش به رنگ روشن و دستكش يك بار مصرف هنگام عرضه مواد خوراكي استفاده كند.

به گزارش ايسنا، براساس آيين‌نامه شرايط مواد خوراكي سالم، شرايط مكان فيزيكي و شرايط فروشنده موادغذايي پايگاه تغذيه سالم مدارس، فروشنده بايد داراي كارت سلامت معتبر باشد و آن را در پايگاه الصاق كند. هم چنين در صورت داشتن زخم در دست و صورت و ابتلا به بيماريهاي واگير فروشنده تا بهبودي كامل از فروش مواد غذايي خود داري كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.93918s, 18q