دستاورد تازه محققان برای درمان حمله قلبی

۱۳۹۳/۰۷/۲۹ - ۱۱:۰۷ - کد خبر: 124416

سلامت نیوز: محققان آمریکایی در تحقیقات خود دریافته‌اند، برخی از سلول‌های شکل‌دهنده زخم در قلب از توانایی تبدیل شدن به سلول‌های تشیکل‌دهنده عروق خونی برخوردارند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، در تحقیقات قبلی مشخص شد که افزایش تعداد عروق خونی در قلب، برای تقویت توانایی قلب پس از بروز حمله قلبی ضروری بوده و به تسریع روند درمان کمک می‌کند.

محققان دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس موفق به کشف روش جدیدی شده‌اند که منجر به تقویت فرآیند تبدیل برخی از سلول‌های تشکیل‌دهنده بافت زخم موسوم به فیبروبلاست به سلول‌های اندوتلیال – سلول‌های تشکیل‌دهنده عروق خونی – و درنتیجه ارتقاء فرآیند بازسازی قلب می‌شود.

سلول‌های تشکیل‌دهنده بافت زخم در قلب موش با دستکاری ژنتیکی علامت‌گذاری شدند.

محققان کشف کردند که بسیاری از فیبروبلاست‌ها در منطقه آسیب‌دیده قلب به سلول‌های اندوتلیال تبدیل می‌شوند؛ این فرآیند بطور مستقیم به شکل‌گیری عروق خونی – پدیده‌ای موسوم به انتقال مزانشیمی اندوتلیال (MEndoT) کمک می‌کند.

همچنین یک مکانیسم مولکولی شناسایی شد که انتقال مزانشیمی اندوتلیال را تنظیم کرده و توزیع یک مولکول کوچک به MEndoT تقویت‌شده، منجر به کاهش زخم و درنتیجه درمان کامل قلب پس از حمله قلبی می‌شود.

نتایج این مطالعه در مجله Nature منتشر شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11478s, 19q