آمار دقيق شيوع اختلالات رواني قابل برآورد نيست

۱۳۸۷/۰۶/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12443
آمار دقيق شيوع اختلالات رواني قابل برآورد نيست
حسن امامي رضوي در گفت‌و‌گو با  فارس، افزود: وزارت بهداشت با راه‌اندازي اداره سلامت اجتماعي بنا دارد از اين پس برنامه‌هاي پيشگيري و كنترل اختلالات رواني و رفتاري را در جامعه عمق و گسترش بيشتري بدهد و در اين حوزه فعال تر شود، محوريت اين برنامه‌ها جوانان هستند كه بيشتر در معرض آسيب‌هاي رفتاري قرار دارند.
وي گفت: وزارت بهداشت متولي سلامت مردم است و اين سلامت فقط ابعاد جسمي را شامل نمي‌شود بلكه سلامت رواني و اجتماعي جامعه نيز مد نظر است، سازمان‌هاي ديگري هم البته در اين حوزه وظيفه دارند مانند سازمان بهزيستي يا سازمان ملي جوانان اما ممكن است رويكرد اين دستگاه‌ها بيشتر برخورد با آسيب‌ديدگان يا اقدامات انتظامي باشد اما رويكرد وزارت بهداشت سلامت محوري و پيشگيري از بروز اختلالات رواني در جامعه است.
وي افزود: نگاه كلي توجه به عوامل اجتماعي موثر برسلامت است كه براي ساماندهي آنها همكاري همه دستگاه‌هاي اجرايي لازم است. وزارت بهداشت بنا دارد از اين پس درحوزه پيشگيري از آسيب‌هاي رفتاري و اختلالات رواني و به خصوص آموزش مردم به ويژه جوانان در اين زمينه وارد شود.
وي در پاسخ به اين پرسش كه اختلالات رواني چقدر در كشور شيوع دارد، گفت: آمار دقيقي در اين باره نمي‌توان اعلام كرد زيرا اختلالات رواني شدت و ضعف دارد و طيفي از اختلالات و بيماري‌ها را شامل مي‌شود، برخي ممكن است نيازمند مصرف دارو باشند يا نباشد، برخي ممكن است گرفتار تنش‌هاي روحي باشد و برخي ديگر نيز ممكن است از نظر سلامت روان بين طيف بيماري و سلامت قرار گيرند.
وي گفت: آنچه مسلم است اين است كه زندگي ماشيني و گسترش شهرنشيني و استرس‌هاي زندگي امروزي، درصد اختلالات روحي و رواني را افزايش داده است اما نمي‌توانيم آمار دقيقي در اين مورد اعلام كنيم.
وي در پاسخ به اين پرسش كه آيا آمار شيوع 15تا 20 درصدي بيماري‌هاي رواني در كشور را كه كارشناسان روانپزشكي اعلام مي‌كنند قبول داريد، يا نه گفت: ما به عنوان وزارت بهداشت نمي‌توانيم اين آمار را تائيد كنيم چون اين اختلالات طيف وسيعي دارند اما هشدار به جوانان و آموزش آنان در دستور كار است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.53197s, 18q