سالانه 30 هزار نفر در تهران مسموم مي‌شوند

۱۳۸۷/۰۶/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12445
سالانه 30 هزار نفر در تهران مسموم مي‌شوند
طلعت قانع، كارشناس داروسازي و سم شناسي در گفت‌و‌گو با  فارس‌ افزود: متأسفانه به علت پراكندگي مراكز درمان مسموميت‌ها در كشور آمار كشوري نداريم و فقط در تهران چون مركز درمان مسموميت‌ها در بيمارستان لقمان متمركز است، آمار وجود دارد.
وي گفت: تنها اطلاعاتي كه از وضعيت مسموميت‌ها در كشور مي‌توانيم به طور متمركز به دست آوريم بر اساس تلفن‌هايي است كه مردم به خط 09646 كه مركز اطلاع‌رساني دارو و مسموميت‌هاست مي‌زنند، سال گذشته حدود 3 هزار و 500 تلفن به اين مركز شد. اين تلفن در اكثر استان‌ها پاسخگوي سؤالات مردم به خصوص در زمان بروز مسموميت‌هاست و اگر در استاني اين خط فعال نباشد با تماس مردم بلافاصله به مركز تهران وصل مي‌شود.
وي افزود: بر اساس آمار موجود در بيمارستان لقمان 80 درصد موارد مسموميت در تهران عمدي است اما اطلاعات به دست آمده از موارد تماس با تلفن 09646 از شهرستان‌ها بر عكس است و 80 درصد تماس گيرندگان بيماراني داشته‌اند كه به صورت غير‌عمدي مسموم شده‌اند.
قانع گفت: بيش‌ترين موارد مسموميت در تهران و كشور، مسموميت با داروي ترامادول است، اين دارو جزء خانواده مواد مخدر محسوب نمي‌شود و از خانواده ترياك نيست اما يك آرام بخش است كه آثار شبيه مواد مخدر دارد، بيش‌تر مسموميت‌ها با اين دارو عمدي است و به علت دوز بالاي مصرف به وجود مي‌آيد.
وي افزود: ترامادول داروي بدون نسخه نيست و حتماً با تجويز پزشك توزيع مي‌شود اما به هر حال اين دارو نيز مانند هر دارو يا ماده مخدر ديگر از كانال‌هاي غير‌رسمي و روش‌هاي غير‌قانوني در اختيار مردم قرار مي‌گيرد و سوء‌مصرف مي‌شود.
وي گفت: بعد از ترامادول بيش‌ترين مسموميت‌هاي دارويي بر اثر مصرف داروهاي ضد‌افسردگي 3حلقه‌اي است، همچنين مصرف داروهاي اعصاب هم سهم بالايي از بروز مسموميت‌هايي دارويي دارند و به طور كلي بخش عمده مسموميت‌هاي دارويي بر اثر مصرف عمدي آرام بخش‌ها به وجود مي‌آيد.
قانع افزود: بعد از آن مصرف گياهان دارويي و مواد شوينده مانند جوهر نمك و وايتكس عامل بروز مسموميت‌ها در كشور است، مصرف انواع مسكن‌ها مانند استامينوفن كدئين و داروهاي بيماري‌هاي قلبي و عروقي نيز عامل مهم بروز مسموميت‌هاست، بخش قابل توجهي از مسموميت‌ها نيز بر اثر تنفس گاز مونوكسيد كربن به وجود مي‌آيد كه به خصوص در فصل سرما و استفاده غير ايمن از بخاري‌ها به وجود مي‌آيد.
وي اضافه كرد:‌ برخي داروها مانند داروهاي ضد صرع يا داروهاي قلبي كه براي بيماران تجويز مي‌شود در حالت عادي هيچ مشكلي را ايجاد نمي كند اما در موارد بيماران ميزان بالايي دارو را ناگهان مصرف مي‌كنند و همين امر موجب بروز مسموميت مي‌شود.
وي گفت: بيش‌ترين تلاش وزارت بهداشت براي كنترل و كاهش اين نوع مسموميت‌ها اين است كه با آموزش مردم و آگاهي بخشيدن از بروز اين نوع اتفاقات پيشگيري شود با كارخانه‌هاي توليد كننده اين مواد نيز صحبت شده است كه هشدارهاي لازم را درباره بروز مسموميت در داروهاي و مواد شوينده بر روي كالاي توليد شده درج كنند.
وي افزود: با اين حال محدوديت مهمي در اين زمينه وجود دارد كه نمي‌توانيم به طول مشخص نام مواد مسموم كننده را ببريم زيرا تجربه نشان داده است به محض اعلام اين كه فلان ماده مسموميت زاست، آمار مسموميت با آن ماده به شدت و گاه تا 10 برابر افزايش يافته است.
وي گفت: آموزش كادر بيمارستان‌ها اعم از پزشكان و پرستاران با برگزاري دوره‌هاي آموزشي و توزيع بروشورهاي آموزشي از جمله اقداماتي است كه براي افزايش ميزان آگاهي اين پرسنل از چند سال گذشته شروع شده و رو به افزايش است كه توزيع بروشور آموزشي آشنايي با اكس و مسموميت با آن جمله است.
قانع افزود: هر ماده مسموم كننده علايم و نوع مسموميت متفاوتي را ايجاد مي‌كند و نمي‌توان به طور عامل علايم مسموميت را اعلام كرد، تنها توصيه‌اي كه وجود دارد اين است كه به محض اين‌كه فردي دچار ناراحتي شد كه مشكوك به مسموميت بود، اين گزينه را جدي بگيرند و بلافاصله با اورژانس تماس بگيرند و اگر حال بيمار اورژانسي نيست با تلفن 09646 كه مركز اطلاع‌رساني دارو و سموم است تماس بگيرند.
وي درباه مسموميت با الكل نيز گفت: ميزان مسموميت با الكل در كشور ما بالا نست مگر آن كه مصرف بيش از حد شده باشد و البته اين مسئله بيش‌تر درباره الكل‌هاي دست ساز به وجود مي‌آيد، خطر مهم مصرف الكل صنعتي يا متانول است كه حتي مصرف اندك آن خطر كوري و مرگ فرد را در پي دارد و با وجودي كه ماده تلخ كننده به اين نوع الكل زده مي شود اما مواردي از مصرف اين ماده خطرناك را در هر سال داريم ولي آمار خاصي از مسموميت با الكل در كشور ثبت نشده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.25284s, 18q