کوهنوردي و غواصي مي‌تواند سبب بروز سردردهاي ميگرني شود

۱۳۸۷/۰۶/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12453
کوهنوردي و غواصي مي‌تواند سبب بروز سردردهاي ميگرني شود
دکتر محمدحسين حريرچيان، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ايسنا  تصريح کرد: در برخي از بيماران ميگرني حرکات ناگهاني سر در حين انجام بعضي فعاليت‌هاي فيزيکي نيز مي‌تواند سبب سردرد بشود که اين نوع سردرد ميگرني گاهي به عنوان سردرد فوتباليست‌ها ناميده مي‌شود.

وي در خصوص ميگرن و علائم آن گفت: ميگرن يکي از شايع‌ترين علل سردرد مي‌باشد که معمولاً خود را با سردرد متوسط تا شديد، يک طرفه، ضربان دار و همراه با تهوع و استفراغ نشان مي‌دهد و معمولاً صبحگاهي است، از خصوصيات اين نوع درد مي توان از تشديد آن با فعاليت فيزيکي مثل بالا رفتن از پله‌ها و نيز نور شديد و سر و صدا نام برد.

اين متخصص مغز و اعصاب در خصوص مواد غذايي تشديد کننده سردردهاي ميگرني تاکيد کرد: شکلات و غذاهاي آماده که اغلب حاوي نيترات به عنوان عامل نگهدارنده يا منوسديم گلوتامات به عنوان عامل طعم دهنده مي‌باشند از عوامل اصلي شناخته شده‌اند. همچنين انواعي از پنير، جگر مرغ، گوجه فرنگي، پرتقال، پياز و غذاهاي پرچرب نيز از عوامل ديگر تشديد كننده اين بيماري هستند.

دکتر حريرچيان در ادامه افزود: مصرف زياد يا به عکس قطع ناگهاني مصرف قهوه و کافئين نيز از عوامل مهم بروز سردرد مي‌باشد و همچنين مصرف الکل نيز مي‌تواند سبب ميگرن شود.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در پايان درباره راه‌هاي درمان اين بيماري گفت: براي اين بيماري دو نوع درمان وجود دارد، يکي داروهايي که به عنوان مسکن در زمان سردرد قابل استفاده‌اند و ديگر، داروهاي مربوط به بيماراني است که به طور مکرر دچار حملات سردرد مي‌شوند که به عنوان داروهاي پيشگيري کننده از سردرد تجويز مي‌شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.62827s, 18q