مشاور وزیر بهداشت در امور بیمارستان‌های خصوصی:

تعرفه‌های پزشکی با وجود افزایش نسبی هنوز واقعی نیست

۱۳۹۳/۰۷/۳۰ - ۱۱:۱۲ - کد خبر: 124562

سلامت نیوز: مشاور وزیر بهداشت در امور بیمارستان‌های خصوصی گفت: با وجود افزایش حدود ۲ برابری تعرفه‌های پزشکی، این تعرفه‌ها هنوز واقعی نیست و اذعان داریم که دریافتی غیر پزشکان نیز ممکن است ناهماهنگ باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، محمود طباطبایی در نشست مدیران بیمارستان‌های خصوصی،نمایندگان بیمه‌های تکمیلی و نظام پزشکی، گفت: جلسه ای تشکیل شد تا مدیران بیمارستان‌‌های خصوصی با حضور یک یا دو نفر از نمایندگان بیمه برای توافق جهت اجرای کتاب تعرفه‌گذاری خدمات درمانی تصمیم‌گیری شود.

وی افزود: این جلسه با حضور اکثر مدیران عامل بیمارستان‌های خصوصی و نماینده بیمه تکمیلی تشکیل شد و تفاهمنامه نهایی به صورت مکتوب توسط بیمه و اعضای هیأت مدیره انجمن به امضاء رسید.

طباطبایی گفت:‌همانگونه که به دولت قول داده شده این نهادها مصمم هستند همراه با وزارت بهداشت برای اجرای کتاب تعرفه خدمات درمانی حرکت کنند تا دغدغه خاطر مردم برای گرفتن خدمات بستری برطرف شود و بیمارستان‌های خصوصی سهمی را که در ارائه خدمات دارند،‌با این همکاری به حد کافی برسانند.

مشاور وزیر بهداشت در امور بیمارستان‌های خصوصی گفت: با اجرای این کتاب تعرفه‌های درمانی دقیق‌تر اجرا می‌شود و حضور نظام‌پزشکی در تمام این جلسات مهر تأییدی است برای اینکه نشان دهد بخش خصوصی مصمم با همکاری با دولت است.

وی به عنوان دبیر انجمن صنفی بیمارستان‌های خصوصی در پاسخ به سؤال فارس مبنی بر وجود بی‌عدالتی در پرداخت کارانه بین گروه‌های پزشکی با اجرای کتاب تعرفه خدمات گفت: در ارائه خدمات سلامت باید گروه‌های پیراپزشکی، پرستار و تکنیسین را مدنظر قرار دهیم و اذعان داریم ممکن است شرایط موجود برای پرداخت پیراپزشکان و گروه‌های دیگر با زمینه‌های موجود و دریافتی سایر گروه‌ها هماهنگی نداشته باشد.

وی افزود: مسئولان امر و نمایندگان مجلس با طرحی دیگر در رسیدن به عدالت کامل در جهت ارائه خدمت اقدام کنند این درحالی است که جامعه پزشکی موافق آن است که به حق و حقوق خود برسد و همیشه همراه مردم بوده است.

مشاور وزیر بهداشت در امور بیمارستان‌های خصوصی با اشاره به اینکه هنوز با تعرفه واقعی فاصله زیادی وجود دارد، گفت:‌ سال‌های سال است که ضریب K تعرفه پزشکی برای 5 سال ثابت ماند.

وی افزود: اگر جامعه پزشکی اعلام نظر می‌کند برای این است که کتاب تعرفه خدمات تعادل ضریب نسبی را رعایت کرده و حدود 1700 تعرفه جدید به نظام سلامت اضافه کرده است که سال‌ها ارائه می‌شد اما قیمت‌گذاری برایش وجود نداشت و بحران‌های بین بیمار و پزشک و دردسرهای نظام سلامت را ایجاد کرد.

طباطبایی ادامه داد:‌ از 6 هزار تعرفه پزشکی حدود یک سوم آن بی‌تعرفه بوده است، پس اجرای این کتاب گله‌مندی را کاهش می‌دهد، این درحالی است که با تورم جاری و قیمت‌های واقعی فاصله زیادی داریم و امیدواریم با حمایت صندوق‌های بیمه و تخصیص اعتبارات واقعی، دولت و مسئولان اجرایی در کنار گروه‌های ارائه کننده خدمات سلامت با محوریت نظام پزشکی و وزارت بهداشت به جایی برسیم که کشور فقط یک تعرفه داشته باشد.

وی افزود: با اجرای دقیق کتاب تعرفه‌های خدمات، رابطه مالی بین بیمار و پزشک وجود نخواهد داشت و در این میان بیمه‌ها رابطه بین بیمار و پزشک می‌شوند.

مشاور وزیر بهداشت در امور بیمارستان‌های خصوصی گفت:‌ ابلاغ این تعرفه‌ها به صورت رسمی از یک مهر و نظارت بر آن از 15 آبان آغاز می‌شود و مردم بدانند که باید در امر اجرای این کتاب کمک کنند و اگر در هر موقعیتی قرار گرفتند و وجهی را خارج از تعرفه در بخش سرپایی و بستری پرداختند، اعلام کنند.

طباطبایی گفت:‌با یک برنامه 4 تا 5 ساله وزارت بهداشت مصمم است و با تقویت بیمه‌ها و تخصیص اعتبارات مناسب امیدواریم بتوانیم به قیمت واقعی تعرفه‌های درمانی برسیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.33244s, 19q