سازمان جهانی بهداشت: سرم ابولا آماده می‌شود

۱۳۹۳/۰۷/۳۰ - ۱۱:۴۱ - کد خبر: 124570

سلامت نیوز: سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد: سرمی که از خون مبتلایان بهبودیافته بیماری ابولا تهیه شده، طی هفته‌های آینده در لیبریا در دسترس خواهد بود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، لیبریا یکی از کشورهایی است که در آن مرگ و میر زیادی در اثر این بیماری رخ داده است.

دکتر «ماری پاول کینی» که در ژنو سخن می‌گفت، اعلام کرد که تلاش‌ها برای دستیابی زودتر به دارو و واکسن ابولا پیش از ژانویه 2015 میلادی در جریان است. شیوع ابولا تاکنون منجر به مرگ بیش از 4500 نفر شده و بیشتر مرگ و میرها در کشورهای گینه، لیبریا و سیرالئون بوده است.

دکتر کینی که دستیار مدیرعامل سازمان جهانی بهداشت در امور سیستم بهداشتی و نوآوری است، گفت: همکاری‌هایی برای رسیدن به توانایی استخراج و آماده‌سازی پلاسما در هر سه کشور آغاز شده است. این پلاسماها برای درمان مبتلایان قابل استفاده است.

این مقام سازمان جهانی بهداشت گفته است که این همکاری‌ها به سریع‌ترین نحو ممکن ادامه دارد و ابراز امیدواری کرده است که طی هفته‌های آینده تاسیسات برای جمع آوری خون، درمان آن آماده باشد تا بتوان از این طریق با فرآوری خون، آن را برای درمان بیماران مهیا کرد.

به گزارش بی‌بی‌سی، هنوز مشخص نیست چه میزان سرم از این راه آماده می شود و یا جوابگوی تقاضاها خواهد بود. اگر شخصی بتواند دوره بیماری را به سلامت پشت سر بگذارد، یعنی بدن او توانسته یاد بگیرد چگونه با ویروس مبارزه کند و پادتن هایی در خونش به وجود آمده که توان حمله به این ویروس را دارند. در این صورت پزشکان می‌توانند با استفاده از خون این بیماران، سرم تهیه کنند. سرم با خارج کردن گلبول‌های قرمز خون و نگه داشتن پلاسما که حامل پادتن‌های مهم برای درمان بیماران است به دست می‌آید.

دکتر کینی گفته است که این درمان البته مخاطرات خود را دارد و سازمان جهانی بهداشت هم توصیه‎‌هایی را جهت رعایت ایمنی صادر کرده است. باید با آزمایش تمام خون های اهدا شده مطمئن شد که اهدا کنندگان به بیماری‌هایی مثل هپاتیت یا ایدز آلوده نباشند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.37372s, 19q