رییس پژوهشکده پیشگیری اولیه از بیماری های غیرواگیر خبرداد:

آلودگی هوا زمینه ساز دیابت کودکان

۱۳۹۳/۰۷/۳۰ - ۱۴:۴۴ - کد خبر: 124602

سلامت نیوز: رییس پژوهشکده پیشگیری اولیه از بیماری های غیرواگیر گفت: نتایج تحقیقات پژوهشگران ایرانی برای نخستین بار در جهان، نشان می دهد که آلودگی هوا مقاومت به انسولین را در کودکان و نوجوانان ایجاد و آنها مستعد ابتلا به دیابت در سنین بالاتر می کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، دکتر رویا کلیشادی در حاشیه دهمین کنگره بین المللی بیماری های غدد درون ریز و متابولیسم در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پس از ایران نیز مطالعاتی که در این زمینه در ژاپن، آمریکا و کانادا انجام شد، نتایج این تحقیق صورت گرفته در پژوهشکده پیشگیری اولیه از بیماری های غیرواگیر ایران را تایید کرد.

وی خاطرنشان کرد: انجمن قلب آمریکا در گزارشی تایید کرده است که تحقیقات در زمینه تاثیر آلودگی هوا بر ابتلا به دیابت را ایران برای نخستین بار در جهان انجام داده است.

وی که به عنوان پژوهشگر برگزیده غدد متابولیسم، جایزه رازی دهمین کنگره غدد متابولیسم را از آن خود کرد، افزود: تحقیقات دیگری در زمینه سایر عوامل محیطی تاثیرگذار بر سلامت افراد جامعه صورت گرفته است که تحقیقات در زمینه تاثیر مصرف دخانیات ازجمله سیگار و قلیان و اضافه وزن و چاقی از جمله آن به شمار می رود.

استاد دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: همچنین تحقیقاتی در زمینه پیشگیری از بیماری های غیرواگیر مانند دیابت، پوکی استخوان و بیماری های قلبی که در بزرگسالی بروز می کند اما پایه آنها از کودکی گذاشته می شود، صورت گرفته است.

کلیشادی افزود: این تحقیقات به منظور پیشگیری از بروز بیماری ها، تغییر شیوه زندگی و غربالگری عوامل خطرزا از سنین پایین انجام شده است تا بتوان از سنین کودکی بیماری های دوران بزرگسالی را پیشگیری کرد.

** تاثیر اضافه وزن و چاقی در ابتلا به بیماری ها

رییس مرکز تحقیقات رشد و نمو کودکان همچنین از نقش اضافه وزن و چاقی در دوران کودکی در بروز بیماری های دوران بزرگسالی یاد کرد و گفت: تحقیقات نشان می دهد فراوانی اضافه وزن و چاقی در کودکان بین شش تا هشت سال ایران، به طور میانگین حدود 14 درصد است؛ در استان سیستان و بلوچستان حدود یک تا دو درصد و در استان تهران این میزان در حد 30 درصد است.

کلیشادی در مورد اختلالات تغذیه ای نیز اظهار کرد: مصرف بیش از حد کربوهیدرات های ساده مانند برنج بدون سبوس، مواد نشاسته ای بیش از حد، روغن ها، مصرف کم میوه ها و سبزی ها و گرایش به مواد غذایی با ارزش کم غذایی مانند فست فودها سبب بروز اختلالات تغذیه ای می شود و احتمال ابتلا به بیماری های مختلف در سنین بزرگسالی را افزایش می دهد.


** کاهش سن شروع مصرف دخانیات

وی در مورد نقش مصرف دخانیات در بروز بیماری ها نیز گفت: سن شروع مصرف دخانیات در کشور به شدت کاهش یافته است به گونه ای که طبق تحقیقات صورت گرفته در سال 1382 بر اساس خوداظهاری افراد، سن شروع مصرف دخانیات 13 سال بود این درحالی است که تحقیقات صورت گرفته در سال 1393 نشان می دهد که سن شروع مصرف دخانیات به 11 سالگی رسیده است.


** قلیان مضرتر از سیگار

کلیشادی از شیوع مصرف قلیان به صورت خانوادگی و به ویژه در بین زنان و دختران انتقاد کرد و افزود: در جامعه ما سیگار کشیدن قبح خاصی دارد به گونه ای که پسران سیگار کشیدن خود را از خانواده مخفی می کنند اما قلیان یک توجیه خانوادگی یافته است و تمام افراد جامعه در کنار هم به مصرف آن می پردازند.

وی گفت: مصرف قلیان به مراتب مضرتر از سیگار کشیدن است و به ویژه برای زنان و دختران که مادران آینده کشور هستند، مشکلات زیادی به وجود می آورد.

دهمین همایش بین المللی بیماری های غدد درون ریز و متابولیسم امروز چهارشنبه با حضورعلیرضا مرندی رییس فرهنگستان علوم پزشکی، علی اصغر پیوندی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و فریدون عزیزی رییس پژوهشکده غدد درون ریز در دانشگاه شهید بهشتی آغاز به کار کرد.

این همایش دوم آبان ماه به کار خود پایان می دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.19448s, 19q