درد مزمن لگن و مقاربت دردناك از علائم بيماري اندومتريوز است

۱۳۸۷/۰۶/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12461
درد مزمن لگن و مقاربت دردناك از علائم بيماري اندومتريوز است
دكتر بهزاد قرباني، عضو هيات علمي پژوهشكده ابن سينا در گفت‌وگو با ايسنا، در توضيح بيماري آندومتريوز گفت: كاشته شدن نابه جا و غيرطبيعي بافت آندومتر رحم (جدار داخلي رحم) در مناطقي غير از رحم مانند لوله‌هاي رحمي، لگن، تخمدان‌ها و غيره منجر به خونريزي‌هاي ماهانه در اين مناطق شده و با درد زيادي همراه است.

به گفته دكتر قرباني، درد مزمن لگن، ‌مقاربت جنسي دردناك و ناباروري از علايم سه گانه بيماري اندومتريوز هستند كه هر كدام از اين علايم در كيفيت زندگي فرد تاثير مي‌گذارد.

وي گفت: درد مزمن لگن در بيماري اندومتريوز منجر به محدوديت‌هاي حركتي شده و سبب مشكلات زيادي در راه رفتن و حركت كردن مي‌شود. در مجموع محدوديت حركت، كيفيت زندگي در بيماران اندومتريوز را تحت تاثير قرار مي‌دهد.

دكتر قرباني با بيان اينكه بيماري اندومتريوز، روابط جنسي زوجين را مختل كرده و سبب دور شدن زندگي زناشويي از حالت عادي مي‌شود؛ گفت: هر نوع مقاربت جنسي براي مبتلايان به اندومتريوز دردناك و غير قابل تحمل است.

اين روان‌پزشك با اشاره به تبعات رواني ناباروري ناشي از اندومتريوز گفت: ‌فرد مبتلا به اندومتريوز از يك طرف با بيماري و عوارض ناشي از آن درگير است و از طرف ديگر تبعات رواني - اجتماعي ناباروري ناشي از اندومتريوز مشكلات زيادي را براي مبتلايان ايجاد مي‌كند.

عضو هيات علمي پژوهشكده ابن سينا گفت: اغلب، بيماران مبتلا به اندومتريوز براي درمان به متخصص زنان مراجعه مي‌كنند. متخصصان زنان بايد توجه داشته باشند كه به بيماري اندومتريوز به صرف يك بيماري جسمي نگاه نشود و در كنار درمان جنبه‌هاي جسمي، به تبعات رواني و اجتماعي بيماري نيز توجه شده و به متخصص مربوطه ارجاع داده شوند.

دكتر قرباني گفت: براي حل هر مشكل ابتدا بايد آن مشكل را شناخت. به اين ترتيب ابتدا بايد بيماري اندومتريوز براي مبتلايان به آن شناخته شده و راه حل‌هايي را به آنها توصيه كرد. از طرف ديگر صحبت كردن بيمار با روان‌پزشك و دريافت راهنمايي‌هاي وي، سبب تخليه رواني بيمار مي‌شود. همچنين در مشاوره‌هاي روانپزشكي بيماري اندومتريوز، بايد مرد را نيز نسبت به مشكل زن آگاه كند.

گفتني است، اولين كنگره كشوري آندومتريوز و چهاردهمين کنگره تخصصي تازه‌هاي باروري و ناباروري با همكاري پژوهشكده فن‌آوري‌هاي نوين علوم پزشكي جهاد دانشگاهي- ابن سينا و دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني شهيد بهشتي 22 و 23 آبان ماه در تالار امام خميني (ره) دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي برگزار مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.07719s, 19q