ورود كرونا تكذيب شد

۱۳۹۳/۰۸/۰۱ - ۱۲:۰۵ - کد خبر: 124704
ورود كرونا تكذيب شد

سلامت نیوز: هرگونه احتمال ورود ويروس كرونا از سوي حجاج ايراني از سوي مسوولان وزارت بهداشت و هلال احمر تكذيب شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد، در حالي كه در روزهاي گذشته اخباري درباره ورود برخي حجاج با علايم بيماري هاي تنفسي منتشر شده بود، در تكذيبيه يي كه از سوي سيد علي مرعشي، رييس مركز پزشكي حج و زيارت براي برخي رسانه ها ارسال شده آمده است: «در موسم حج امسال خوشبختانه حتي يك مورد مشكوك به كرونا (مرس) در زايران ايراني ديده نشده و نمايندگان محترم وزارت بهداشت نيز در طول موسم به عنوان نماينده و ناظر وزارت بهداشت به روند بهداشت و درمان و پيگيري زايران نظارت داشته اند. از طرفي طبق اعلام رسمي وزارت بهداشت سعودي، در دو ماه و نيم اخير حتي يك مورد مشكوك به كرونا حتي در زايران ديگر كشورها نيز در شهر مكه و مدينه (محل استقرار حجاج) ديده نشده است.» محمود سروش: رييس اداره مراقبت بيماري هاي مركز مديريت بيماري هاي واگير وزارت بهداشت هم در گفت وگو با «اعتماد» ورود ويروس كرونا طي روزهاي گذشته را رد كرد و گفت: «پنج مورد مثبت ويروس كرونا درطول يك سال گذشته در كرمان داشتيم كه تمام اين موارد را نمونه برداري كرديم و مثبت بود و موارد مرگ از كل اين پنج مورد هم فقط دو مورد بود. در فرودگاه هاي كشور با توجه به آمادگي كه وزارت بهداشت ايجاد كرده سعي مي شود حجاج تحت مراقبت دقيق از نظر علايم شبه آنفلوآنزا قرار بگيرند و در صورت داشتن چنين علايمي آموزش هاي لازم در جهت رعايت اصول مراقبت از خود به آنان داده مي شود. چند مورد هم با علايم شبه آنفلوآنزا و سرماخوردگي به كشور بازگشتند كه حتي اين افراد در مبادي فرودگاهي مورد آموزش قرار گرفتند و تيم مراقبت مستقر در پايانه هاي مرزي از آنها خواستند كه تا زمان بهبود علايم از روبوسي با بستگان خود خودداري كنند و بسيار طبيعي است كه مثلادر يك پرواز حجاج با 180 مسافر، دو مورد سرماخوردگي يا شبه آنفلوآنزا هم وجود داشته باشد.»

به گفته سروش، سعي مي شود اسامي تمام مبتلايان به شبه آنفلوآنزا يا سرماخوردگي توسط تيم هاي مستقر در پايانه هاي مرزي ثبت شده و شماره تلفن هايي در اختيار وابستگان اين حجاج قرار بگيرد كه در صورت بهبود نيافتن بيماري، تماس گرفته و در مورد مراقبت هاي فردي و خانوادگي اطلاعاتي دريافت كنند.

وي همچنين در گفت وگو با «اعتماد» تاكيد كرد كه هيچ نيازي به ايزوله حاجيان مبتلابه شبه آنفلوآنزا يا سرماخوردگي نيست و صرفا در صورت ضرورت و اگر بيماري تنفسي به مرحله حاد برسد طبق مقررات بهداشتي، افراد در مراكز درماني بستري مي شوند.در پي اين اظهارات، عادل مقصودي نژاد: معاون حج عمره مركز پزشكي حج و زيارت هلال احمر كه در حال حاضر و تا زمان بازگشت تمام حجاج به ايران در مدينه به سر مي برد در گفت وگو با «اعتماد» اطمينان داد كه هيچ موردي از كرونا بين زايران ايراني مشاهده نشده و تمام زايران از خطر اين بيماري جسته اند.

در زیر گفت وگو با مقصودي نژاد را مي خوانيد:

طي روزهاي گذشته و همزمان با بازگشت حجاج از حج تمتع، اخباري درباره ويروس كرونا منتشر شد. اينكه در عربستان چند نفر از زايران ساير كشورها به كرونا مبتلاشده بودند و اين نگراني وجود داشت كه احتمال ابتلاي حجاج ايراني هم وجود داشته باشد. روز سه شنبه هم وزارت بهداشت اعلام كرد كه تعدادي از حجاج با علايم بيماري هاي تنفسي در فرودگاه ها شناسايي شده اند و منتظر هستند كه اين علائم چه بروزي خواهد داشت. وضعيت شيوع كرونا در عربستان طي حج تمتع امسال چگونه بوده است؟
تا آنجا كه من اطلاع دارم، طي روزهاي گذشته حتي يك مورد ابتلابه كرونا از سوي دولت عربستان اعلام نشده. البته طي تمام اين سال ها كه حجاج در آمد و رفت به عربستان بوده اند، سرماخوردگي شايع بوده و ممكن است تعدادي از موارد سرماخوردگي به پنوموني (ذات الريه – عفونت ريوي) تبديل شود كه كل موارد ابتلاي زايران ايراني به پنوموني در مدينه – بعد، 9 نفر بود كه به گفته نماينده وزارت بهداشت كه همراه مركز پزشكي حج و يك متخصص عفوني است، بهبود پيدا كردند و با سلامت كامل به ايران برگشتند. بهبودي آنها هم مورد تاييد صددرصد نماينده وزارت بهداشت است كه همراه مركز پزشكي حج است و متخصص عفوني است. وضع سلامت زايران ايراني برخلاف سال هاي قبل بهتر از هميشه بود و خوشبختانه در مكه هيچ زايري كه جا مانده و بستري شده يا دچار مشكل خاصي شده باشد، نداريم. حتي اگر همان 9 مورد مبتلابه پنوموني، مبتلابه كرونا بودند كه به اين آساني بهبود پيدا نمي كردند.

روز سه شنبه رييس مركز مراقبت هاي مرزي بيماري هاي واگير وزارت بهداشت گفته بود كه پنج مورد كرونا در خردادماه امسال شناسايي شده كه مرتبط با حج عمره و در استان كرمان بوده اند.
تا آنجا كه من درباره عمره اطلاع دارم يك مورد از كرونا بعد از حج عمره در كرمان شناسايي شد كه آن فرد هم عمره نرفته بود.

از بستگان زاير بوده؟
ظاهرا پيش زاير هم نرفته بود.

اما كرونا بيماري بومي ما نيست و بايد به نحوي منتقل شده باشد.
اين را از مركز بيماري هاي واگير سوال كنيد. ايجاد احتمال درباره ابتلابه كرونا براي زايران مبتلابه پنوموني چندان علمي نيست. هر فردي كه دچار سردرد مي شود الزاما دچار تومور مغزي نيست. بايد آزمايشات انجام شود و پس از تشخيص صددرصد، اعلام شود. شما يقين داشته باشيد كه تا امروز، هيچ زاير ايراني به كرونا مبتلانشده است.

با توجه به اينكه دوره نهفتگي بيماري حدود دو هفته است و زايران ايراني هم در مكه و مدينه با زايران ساير كشورها در تماس بوده اند و ويروس كرونا هم در برخوردهاي نزديك قابل سرايت است، امكان ندارد كه حجاج مبتلابه پنوموني يا سرماخوردگي در مرحله نهفتگي بيماري به ايران بازگشته باشند؟
همكاران وزارت بهداشت در اين باره اطلاع كامل دارند كه وقتي مي گوييم بيمار مبتلابه پنوموني بهبود يافته، يعني بيماري از دوره نهفتگي خارج شده و بعد از بهبودي هم نمي توان گفت كه اين فرد به كرونا مبتلاشده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.79553s, 19q