نابرابری در طرح تحول نظام سلامت

۱۳۹۳/۰۸/۰۱ - ۱۲:۵۶ - کد خبر: 124711
نابرابری در طرح تحول نظام سلامت

سلامت نیوز:اگرچه اجرای این طرح تا حدودی امتیازاتی را برای بیماران به همراه داشته است اما، این طرح بیشتر به نام بیماران و به کام همان اقلیت پزشکان متخصص بود است و این موضوع نیز ریشه در رسم دیرینه و البته غلط سپردن پست‌های مدیریتی و تصمیم گیر به پزشکان متخصص دارد.


به گزارش سلامت نیوز،قدرت‌ا... صالحی، متخصص علوم آزمایشگاهی در روزنامه آرمان نوشت: به‌رغم مشکلاتی که از قبل گریبانگیر پرسنل زحمتکش غیرپزشک وزارت بهداشت و درمان بوده است متاسفانه اجرای طرح ملی تحول نظام سلامت که با اختصاص بودجه نسبتا زیاد و تبلیغات و شعارهای گسترده‌ای در رسانه‌های جمعی همراه بود موجب دلسردی در بین کارکنان به ویژه بخش درمان شده است.

اگرچه اجرای این طرح تا حدودی امتیازاتی را برای بیماران به همراه داشته است اما، این طرح بیشتر به نام بیماران و به کام همان اقلیت پزشکان متخصص بود است و این موضوع نیز ریشه در رسم دیرینه و البته غلط سپردن پست‌های مدیریتی و تصمیم گیر به پزشکان متخصص دارد.

متاسفانه کارانه‌ای که از محل درآمدهای بیمارستان به کارکنان بیمارستان پرداخت می‌شود به هیچ عنوان به صورت عادلانه ای توزیع نمی‌شود و کارانه یک پزشک متخصص گاهی 500 تا 1000 برابر سایر کارکنان است و اکنون این روند پرداخت تبعیض‌آمیز کارانه در طرح تحول نظام سلامت نیز به‌صورت ناامیدکننده در قالب چند بسته پرداختی ادامه یافته است و اگر در طرح کارانه قبلی بوی کباب به کارکنان غیرپزشک می‌رسید در بسته‌های پرداختی طرح تحول نظام سلامت دود کباب هم به آنها نمی‌رسد! همچنین در این طرح علاوه بر پزشکان توجه خوبی به قشر مامایی شده و فقط این عزیزان در قالب یکی از بسته‌های این طرح در راستای سیاست افزایش جمعیت حدود یک برابر حقوق ماهانه یا اندکی بیشتر دریافت می‌کنند حال آنکه، تمامی کارکنان شاغل در مراکز درمانی در اجرای این طرح نقش یکسانی دارند و باید از حقوق یکسانی نیز برخوردار باشند.

اگرچه طرح تحول نظام سلامت نخستین موضوعی نیست که به علت سیاست‌های پزشک‌محور وزارت بهداشت، حقوق کارکنان غیرپزشک را نادیده گرفته است اما، در سال‌های اخیر سیاست‌های دلسردکننده به‌ویژه نسبت به برخی از گروه‌های پزشکی از جمله علوم آزمایشگاهی شدت یافته و کارکنان زحمتکش و گمنام این بخش در وزارت بهداشت را نگران کرده است؛ از جمله قرار نگرفتن در ردیف مشاغل سخت و زیان‌آور، حذف دکترای علوم آزمایشگاهی و عدم اعطای مجوز آزمایشگاه به فارغ‌التحصیلان مقطع دکترای این رشته، عدم مشمولیت در قانون بهره‌وری نظام سلامت که موجب افزایش ساعت کاری و سلب امتیازات این طرح از کارکنان آزمایشگاه نسبت به گروه پرستاری شد. به‌راستی کدام مرجع در وزارت بهداشت مسئول رسیدگی به اجرای عدالت است؟

و اگر هست آیا آنها نیز مانند تمام پست‌های مدیریتی وزارت بهداشت باید پزشک باشند؟ آیا مسئولان از نتایج و عواقب این سیاست‌های دوگانه در سطح جامعه آگاهی ندارند؟ آیا تا کنون میزان دلسردی کارکنان آزمایشگاه و سایر کارکنان غیرپزشک بعد از اجرای چنین طرح‌هایی مطالعه و بررسی شده است؟ به نظر می‌رسد حداقل نتیجه مثبت اجرای طرح تحول نظام سلامت، گشودن بابی برای بررسی مشکلات عدیده بیماران و نگرشی تازه به وظایف سیستم درمانی نسبت به آنهاست اما مشکلات فراوانی در تعریف جایگاه گروه‌های مختلف خدمت‌رسان در این طرح و توزیع منابع وجود دارد که امید است مورد اصلاح و تجدیدنظر مسئولان محترم قرار گیرد تا موجبات دلگرمی گروه‌های مختلف بخش درمان فراهم شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
صابر
احساس میکنم بدبخترین قشر جامعه همین ازمایشگاهیان هستند.
یک متخصص علوم آزمایشگاهی-PhD
کلماتی مانند: جنایت در حق جامعه، بی صلاحیتی متخصص تک رشته، برخ کشیدن امتحان بورد برای کسانی که 4 کنکور صعب العبور را پشت سر گذاشته و برای قبولی در هر یک معادل یک تخصص آمادگی کسب کرده و امثال آن عبارتهایی از جنس خودخواهی، ریختن اشک تمساح و نگاه صنفی آمیخته به بد اخلاقی و توهین فقط برای حفظ منافع مالی است.
پاتولوژیست محترم قدر خودت را بدان و در حیطه خودت به جامعه خدمت کن ، روزی هم از روزی رسان می رسد. آسیب شناسی آناتومیکال علم بسیار مهم و دارای جایگاه والایی در زمینه تشخیص بیماریها در بین تمام علوم پزشکی است و این بر هیچ اهل فنی پوشیده نیست. نقش یک آسیب شناس ماهر در تشخیص و فالوآپ بیماری بر اهل فن پوشیده نیست. در حقیقت این رشته آنقدر نقش مهمی در سرنوشت بیمار بازی می کند که متخصص این رشته ابتدا باید طب بداند و سپس علم آسیب شناسی با استوار کردن بر پایه پزشکی عمومی بیاموزد (همانند سایر تخصص های بالینی). دقیقاً به همین دلیل بنظر می رسد برگزاری یک دوره 2 ساله برای رشته پاتولوژی آناتومیکال ظلمی به متخصصین این رشته و به طبع آن به پزشکانی که اتخاذ تصمیمات درمانی آنها منوط به نتایج گزارش شده از دست پاتولوژیست هاست و در نهایت ظلم به بیمار باشد. بهتر آنست که بجای 4 سال شاخه به شاخه شدن فقط در زمینه پاتولوژی( بقول امروزی ها آناتومیکال) صرف شود. آثار این نیاز امروزه در جامعه پاتولوژیست ها مشهود است؛ بخصوص در جوانتر ها کمابیش مسئله تشخیص های مبهم و گزارش های 2 پهلو و عدم استفاده از فرمتهای استاندارد گزارش دهی، نشانه های مهمی هستند که به مسئولین هشدار می دهد که دوران آموزش، محتوای آموزشی و توسعه مهارت پاتولوژیست ها را بازنگری کنند. این موضوع را ما در بین همکاران پاتولوژیست با افزایش به اشتراک گذاشتن نظرات و مشاوره های بیش از حد انتظار و شک هایی که نشان از ناپختگی متخصصین محترم پاتولوژی دارد بسهولت و گسترده ملاحظه می کنیم. عدم اطمینان متخصصین بالینی به گزارشات پاتولوژیست ها و ارجاع مجدد نمونه به مراکز دیگر خود گواه این مطلب است.
دستیار پاتولوژی 2 سال پاتولوژی(آناتومیکال) می خواند که ذکر آن رفت و به مزایا و مشکلات آن اشاره شد که هیچ ارتباطی به آزمایشگاه بالینی ندارد. در ادامه علوم آزمایشگاه بالینی(کلینیکال) را ظرف مدت 2 سال یعنی 4 ترم و معادل یک فوق دیپلم می گذراند. اما ایکاش دقیقاً مانند یک فوق دیپلم هم این دوره را آموزش علمی و عملی می دید. آنچه به رای العین مشاهده شده رزیدنت های محترم پاتولوژی وقتی برای آموزش به آزمایشگاهها فرستاده می شوند اول به پیشینه خود نگاه می کنند و خوب بالاخره پزشک هستند و آزمایشگاه تا حالا ابزاری برای آنها بوده در ضمن به اندازه یک GP تفسیر آزمایش می دانند، فردا هم که قرار نیست در آزمایشگاه دست به سیاه و سفید بزنند پس ضرورت آموزش جدی در مسایل تکنیکال و بسیار کلیدی و ظریف آزمایشگاه را احساس نمی کنند و بیشتر به تماشای عملیات کارکنان آزمایشگاه می پردازند. در خوش بینانه ترین حالت و با احتساب اطلاعاتی که در دوران پزشکی عمومی کسب کرده اند، معادل یک کارشناس تازه فارغ التحصیل آزمایشگاه می شوند. پس ایشان قیاس مع الفارغ می کنند. یادمان باشد که فرزندان آزمایشگاه از اول در آزمایشگاه شروع به تحصیل می کنند و در آزمایشگاه رشد می کنند و مدارج علمی را در متن آزمایشگاه همزمان با تجربه فرازو نشیب های آن می آموزند. همانطور که در شهرهای مختلف مشاهده می شود آزمایشگاههای کلینیکال (بدون بخش پاتولوژی) مستقلاً تاسیس و اداره می شوند و تقریباً هرگز نیازی به کمک بخش پاتولوژی نداشته و ارتباط کاری با آزمایشگاه پاتولوژی ندارند. وجه اشتراک این 2 رشته فقط کلمه آزمایشگاه به معنای مکان انجام فعالیت اسن نه چیز بیشتری!
تامین درآمد و امرار معاش را با عناوینی مانند "صلاحیت" خلط مبحث نکنید.
زهراکارشناس آزمایشگاه
پاتولوژیست محترم به اندازه های سالهایی که درس خوندید و اینجارسیدید یه دکترای بیوشیمی یاهر رشته ی مربوطه ی دیگه همون قدر زحمت کشیده وحتی بهترازشماسرازآزمایشگاه درمیاره؛حداقل ناجوانمردانه ازاین قانون دفاع نکنید؛چون فردای قیامت شماهم پابه پای بنیانگذارای این قانون غلط خواهیدسوخت؛
مهدی
احتمالا ترس پاتولوژیستهای محترم از ورود رقیبان قوی در زمینه آزمایشگاه است . والا این ظلمه که یک پاتولوژیست که بیشتر لام بافت بلده و حتی فضای آزمایشگاه را هم خوب ندیده با مهری که بهش میدن میشه مسئول اونجا . الان هم اگه بچه های آزمایشگاه ، آزمایشگاه اونا رو نچرخونن معلوم میشه حرف ما چیه
علی
رشته ی علوم آزمایشگاهی به نا حق مورد ظلم واقع شده است و توسط پاتولوژیستهای محترم به استثمار درآمده است. تقریبا تمام کارهای آزمایشگاهی بر عهده ی کارشناسان و متخصصین آزمایشگاهی است اما حق امضائ و به تبع آن درآمد آزمایشگاه آز آن پاتولوژیستها است که امیدواریم با رفع تعلیق از قانون مسوولیت فنی متخصصین علوم آزمایشگاهی عدالت اجرا شود.
پاتولوژیست
هر زمان که phd های محترم با شرکت در آزمون برد معتبر صلاحیت خود را برای مسئولیت فنی آزمایشگاه نشان دادند قدمشان روی چشم والا این کار جنایت در حق بیماران است که شخصی فارغ از آنکه صلاحیتش ثابت شود عهده دار یکی از حساسترین قسمتهای سیستم بهداشتی کشور شود.
یک پزشک متخصص
با سلام .
کتاب ارزش گذاری خدمات به نام پزشکان و به کام بیمارستانها .
تا به امروز بر اساس روند گذشته بر اساس تعرفه های نا بحق که سالهاست پزشکی کشور را مبتلا نموده است , 70 در صد از حق العمل به پزشکان تمام وقت داده میشد .
به عبارتی از هر 100 تومان حق العمل ؛ 70 تومان به پزشک و 30 تومان به بیمارستان

بر اساس تعرفه های جدید به ازای 100تومان از حق العمل تنها 40تومان به پزشک و 60 تومان به بیمارستان احتصاص داده شده است ( سهم پزشکان تنها 70 % از 60% حق العمل مهادل 42% خواهد بود)

به عبارتی با احتساب اینکه که کدها به طور متوسط 2 برابر شده است دریافتی پزشکان از 70 تومان به 80 تومان و دریافتی بیمارستان از 30 تومان به 120 تومان افزایش یافته است .
یعنی عملا فقط بیمارستانها با احرای این طرح در امد 4 برابری خواهند داشت و پزشکان با افزایش درامدی روبرو نخواهند شد .
0.14493s, 25q