وزیر بهداشت:

بسته بهداشت دهان و دندان سال آتی اجرایی می‌شود

۱۳۹۳/۰۸/۰۳ - ۱۳:۰۴ - کد خبر: 124861

سلامت نیوز: وزیر بهداشت گفت: باید به فکر فراهم کردن زیرساخت‌ها برای ایجاد یک سازمان مستقل مدیریت سلامت دهان و دندان باشیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر سیدحسن هاشمی در سومین جلسه شورای سلامت دهان و دندان که امروز در ستاد مرکزی وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: با توجه به اهمیت بهداشت دهان و دندان، باید به سمتی برویم که در حوزه آموزش، پژوهش، درمان و پیشگیری، سازمان مستقلی برای بیماری‌های دهان و دندان ایجاد کنیم.

وی تاکید کرد: در حوزه اعتبارات سلامت دهان و دندان اگر بخواهیم حمایت دولت و مجلس شورای اسلامی را داشته باشیم، باید این حوزه را در قالب یک طرح جامع و در راستای طرح تحول سلامت تقویت کنیم.

وی با اشاره به اینکه سلامت دهان و دندان می‌تواند یکی از حلقه‌های طرح تحول سلامت باشد، خاطرنشان کرد: ضروری است سال آینده بخش عمده تمرکز بر روی بخش سلامت دهان و دندان باشد و اعتبارات بیشتری را در این حوزه جذب کنیم تا بتوانیم اکثر خدمات حوزه بیماری‌های دهان و دندان را تحت پوشش بیمه ببریم.

دکتر هاشمی همچنین تاکید کرد: از اکنون باید به فکر فراهم کردن زیرساخت‌ها برای ایجاد یک سازمان مستقل مدیریت سلامت دهان و دندان باشیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه سال آینده بسته بهداشت دهان و دندان برای آحاد مردم جامعه، در قالب طرح تحول سلامت، آماده اجرا خواهد بود، خاطرنشان کرد: فرصت ما برای تقویت این حوزه کم است. ساختار قبلی وزارت بهداشت که شامل دبیرخانه سلامت دهان و دندان بود، نمی‌تواند انتظارات ما را در حوزه سلامت دهان و دندان به طور کامل برآورده کند.

وی تاکید کرد: از این رو نگاه شورای سلامت دهان و دندان باید به گونه‌ای باشد که از دل آن یک سازمان مستقل مدیریت سلامت دهان و دندان همراه با سیاست گذاری‌ها و نظارت‌های مستمر ایجاد شود.

هاشمی با اشاره به اینکه در این راستا می‌توان از کشورهای موفق الگوبرداری کرد، توضیح داد: کشورهایی مانند ترکیه و فنلاند در زمینه تقویت حوزه سلامت دهان و دندان بسیار موفق بوده‌اند. علاوه بر این که تلاش‌مان باید به سمت تقویت حوزه پیشگیری بیماری‌های دهان و دندان باشد، در حوزه درمان نیز باید تمام خدمات را برای سنین زیر 18 سال رایگان کنیم و این کار نیاز به همراهی بیمه‌ها دارد.

وی با بیان اینکه این اقدام خود مقدمه‌ای برای پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان است، افزود: متاسفانه فرهنگ مردم کشور ما بویژه در روستاها و حاشیه شهرها به گونه‌ای است که کمتر بهداشت عمومی دهان و دندان را رعایت می‌کنند. از این رو برنامه‌های درمان نیز باید از سنین اولیه شروع شود تا از نظر اقتصادی این حوزه کمتر آسیب ببیند.

هاشمی با تاکید بر ضرورت افزایش بهره‌وری بخش دندانپزشکی مراکز بهداشتی کشور، اذعان کرد: برای این بخش باید اعتباراتی در قالب شبکه پیش‌بینی شود. ضمن این که برنامه‌های فلورایدتراپی، توزیع فیشور سیلانت، مسواک و خمیردندان باید به صورت پایلوت در هر استانی اجرا و سپس کشوری شود.

وزیر بهداشت با تاکید بر این که خدمات‌مان در حوزه پیشگیری باید استمرار داشته باشد، ادامه داد: این بخش سخت‌ترین کار ما است و نیاز به فرهنگ‌سازی و ایجاد جریان دارد. باید به گونه‌ای عمل کنیم که منابع هدر نرود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.53861s, 18q