درباره جولان بطری‌های آب برای ترساندن زنان

سیلی «خشونت» بر صورت زنان ایرانی

۱۳۹۳/۰۸/۰۳ - ۱۶:۱۹ - کد خبر: 124904
سیلی «خشونت» بر صورت زنان ایرانی

سلامت نیوز: روند تهدید و ارعاب زنان ودختران در جامعه به شکل عادی و روان در آمده است. معضلی که هر روز کارشناسان اجتماعی به آن هشدار دادند مبدل به زخمی شده که تازه سر باز کرده و جراحت خود را آشکار می کند.

اسیدپاشیدن به صورت زنان و دختران اصفهانی در روزهای اخیر زنگ هشداری بر ریشه دار بودن خشونت علیه زنان ایرانی بود. شوخی و ترساندن زنان با بطری های آب که همزمان با ماجرای تلخ اسید پاشی در شهر اصفهان صورت گرفت، نشان می دهد که خشونت به شکلی معنا دار عادی شده و در همه جا خودنمایی می کند.

دکتر امان الله قرائی در گفت‌وگو با «آفتاب» به دلایل این رفتار ضد اجتماعی می پردازد. امان الله قرائی مقدم جامعه شناس رواج شوخی های خشونت بار اینچنینی را نشان دهنده فرهنگ پایین و نگاه مرد سالارانه و شیوع دیدگاه های افراط گرایانه به زنان و نبود قوانین کافی برای تنبیه این افراد می داند. وقایع اصفهان که منجر مرگ به زنی جوان و کور شدن و سوختگی صورت زنان و دختران شده است، بررسی دلایل افزایش خشونت درباره زنان ایرانی را به خوبی نشان می دهد.خشونتی که گاهی در بطری اسید خوابیده و آثارش را بر زیبایی و سلامتی زنان جلوه گرمی کند وگاهی در بطری آب پنهان شده وصدایقهقه اش برروح و روان زنان پنجه می کشد.

هشداری که جامعه و مسئولان آن را نشنیدند

اسید پاشی چه به صورت فردی و چه به صورت گروهی وسازمان یافته نوعی خشونت عریان علیه زنان محسوب می شود. خشونتی که با آسیب های جبران ناپذیر و غیر انسانی، وجودش را در جامعه به نمایش می گذارد. اگرچه انواع دیگر خشونت ها علیه زنان در جامعه نمود عینی ندارند اما تاثیرات جدی بر روح و روان زنان باقی می گذارد. خشونتی که روزی در متلک های خیابانی خودش را نشان می داد حالا به موازت حوادث اسید پاشی در اصفهان با بطری های آب و تهدید زنان به اسیدپاشی جلوه گری می کند. بررسی ها نشان می دهد این خشونت کلامی به دلیل پنهان ماندن و عادی شدن در جامعه آمار مشخص وقطعی از خود برجای نمی گذارد.

دکتر امان الله قرائی مقدم جامعه شناس به دلایل این ماجرا اشاره کرده و می‌گوید: «خشونت های پنهان علیه زنان چون متللک پراکنی و ارعاب زنان همواره از سوی آدم های با سطح فرهنگ پایین وبه اصطلاح لمپن در جامعه ما وجود داشته است. دلایل این خشونت متنوع و گوناگون است . اما نبود قانون مشخص برای تنبیه این افراد و عدم نظارت کافی مسئولان ، این پدیده را در کشور ما ریشه دار و نهادینه کرده است.»

قرائی مقدم افزود: «همزمان با حادثه اسید پاشی وحشت و ترس بر جان مردم و خانواده ها افتاده است. برخی تصور می کنند چون ترس، توهین و ارعاب، جلوه ظاهری ندارد نباید فردی خاطی را به دلیل این عمل مجازات کرد. در کشورهای پیشرفته افرادی که خشنونت های پنهان همچون ترساندن مردم و ارعاب را در قالب شوخی و یا هر عمل دیگری انجام می دهند ،طبق قانون مجازات می‌شوند. دلیل این مجازات ها این است که این فرد هراس اجتماعی به وجود آورده و باعث آسیب دیدن روح و روان آدم‌ها شده و زمینه بیماری روحی را در افراد ایجاد می‌کند» اظهارات این جامعه شناس در حالی است که در روزهای اخیر ترساندن زنان با بطری آب نه تنها از سوی نهادهای مسئول دیده نشده است بلکه در بسیاری از شبکه های اجتماعی اگرچه به شکلی انتقاد آمیز اما عادی و ملموس عنوان می شود.

نگاه مردسالارانه زنان را قربانی می‌کند

اگرچه اخبار و ضد نقیض علیه دستگیری متهان اسید پاشی در اصفهان به گوش رسیده و ماهیت اصلی این ماجرا هنوز به اثبات نرسیده است. با این وجود برخی از کارشناسان افزایش نگاه های مرد سالارانه و متحجرانه برخی گروه های تندرو به زنان را در شکل گیری این حوادث بی تاثیر نمی دانند. امان الله قرائی مقدم به این موضوع اشاره کرده و می‌گوید: «همچنان که ریاست جمهوری به درستی اشاره کردند برخی با بدبینی و اتهام به زنان ایرانی نگاه می‌کنند و کاستی‌ها و نارسائی‌ها را از دید زنان می بینند. این نگاه زمینه خشم پنهان به زنان جامعه را فراهم می کند. حال آنکه مشکلات بزرگتر در جامعه ما وجود دارد که زنان مقصر آن نیستندو هیچ کس را آشفته نمی کند. نگاه مرد سالارانه ای که ریشه خشونت های اجتماعی علیه زنان را تشکیل می دهد هنوز در جامعه ما وجود دارد. این خشونت ها باید با نظارت قانون پیگیری شده و با متخلفان به شکل جدی برخورد شود. زیرا انباشت خشونت علیه زنان روز به روز فراگیر تر شده و زمینه نارضایتی های عمده اجتماعی را فراهم می کند.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.95647s, 19q