هفته پیشگیری از مسمومیت ها با شعار پیشگیری از مسمومیت با قرص برنج

علائم هشدار دهنده مسمومیت با منوکسید کربن

۱۳۹۳/۰۸/۰۳ - ۱۷:۲۳ - کد خبر: 124916
علائم هشدار دهنده مسمومیت با منوکسید کربن

سلامت نیوز: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هر ساله در هفته پیشگیری از مسمومیت ها شعاری را اعلام می کند که امسال پیشگیری از مسمویت با قرص برنج در نظر گرفته شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، اول تا هفتم آبان ماه هفته پیشگیری از مسمومیت ها در کشور نامگذاری شده است.

این هفته تمرکز بر آموزش نحوه پیشگیری از مسمومیت ناشی از داروها ،مسمومیت در کودکان،گازها و منوکسید کربن،سموم دفع آفات،مواد شیمیایی،مسمومیت ناشی از گزیدگی و سوء مصرف مواد مخدر خواهد بود.

همچنین پیشگیری از بروز مسمومیت های ناشی از داروها، ایمن سازی منازل،پیشگیری از مسمومیت ها در کودکان، پیشگیری از مسمومیت ناشی از گازها و منوکسید کربن،پیشگیری از مسمومیت با مواد غذایی و گیاهان سمی،پیشگیری از بروز مسمومیت با سموم دفع آفات و مواد شیمیایی،پیشگیری از مسمومیت ناشی از گزیدگی ها و پیشگیری از مسمومیت و عوارض ناشی از سوء مصرف مواد از جمله عناوین این هفته به شمار می رود.

استاد گروه سم شناسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت :امسال، هفته پیشگیری از مسمومیت ها مقارن با هفته پیشگیری از مسمویت با سرب از سوی بهداشت جهانی معرفی شده است.

دکتر مهدی بلالی افزود:سومین سالی است که هفته پیشگیری از مسمومیت ها با فعالیت های خوبی در کشور حال برگزاری است، هر سال شعاری به عنوان نماد این هفته اعلام می شود که امسال شعار پیشگیری از مسمویت با قرص برنج از سوی وزارت بهداشت و درمان در نظر گرفته شده است.

وی هدف از برگزاری این هفته را اطلاع رسانی و آموزش مردم به منظور انجام اقدامات عملی برای پیشگیری از بروز مسمویت ها عنوان کرد.

بلالی یاد آور شد :مسمویت ها چه عمدی وچه اتفاقی قابل پیشگیری است و آموزش و بالا بردن سطح آگاهی مردم بهترین راهکار پیشگیری از بروز مسمومیت به شمار می رود.*** داروها و سموم را دور از دسترس کودکان قرار دهیم

استاد سم شناسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر اینکه داروها و سموم را باید دور از دسترس کودکان قرار دهیم اظهارکرد :داروها و سموم را دور از دسترس کودکان در داخل قفسه های قفل دار باید نگه داشت و داروهای سمی را در شیشه های مواد غذایی قرار ندهیم.***بروز سردرد و سرگیجه از علائم هشدار دهنده مسمومیت با منوکسید کربن

بلالی با بیان اینکه در فصل سرما مسمومیت با گاز منوکسید کربن نیز افزایش می یابد اظهار کرد : این نوع مسمویت حتی به صورت خفیف ممکن است با سردرد سرگیجه و تهوع همراه باشد که گاهی با مسمویت غذایی اشتباه گرفته می شود.

وی اضافه کرد:در بسیاری از کشورها نصب بخاری های گاز سوز حتی با دودکش مناسب ممنوع است و به کار گیری وسایل گاز سوز در انحصار شرکت گاز است و تکنسین مربوطه باید آن را نصب کند که خطر ابتلا به این نوع مسمویت ها را کاهش می دهد.

بلالی گفت:در کشور ما متاسفانه هر ساله حدود 600 مورد مسمویت با منو اکسید کربن اعلام می شود که نشان دهنده ضرورت اطلاع رسانی و افزایش آگاهی عمومی در این زمینه را نشان می دهد.***اسباب بازی های غیر استاندارد حاوی سرب هستند

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر افزایش اطلاع رسانی در راستای پیشگیری از بروز مسمومیت ها افزود:سرب فلزی سمی است، که چه در کودکان و چه در بالغین ممکن است مسمومیت ایجاد کند.

به گفته وی رنگ های سربی موجود در اسباب بازی ها و ساختمان ها،رنگ هایی هستند که سبب ایجاد مسمومیت می شوند،این نوع مسمومیت برای کودکان در سن رشد می تواند بر روی رشد سلول های عصبی و کاهش بهره هوشی کودک تاثیر گذار باشد.***مسمومیت های دارویی شایع ترین نوع مسمومیت ها در کشور

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه مسمویت با دارو در ایران شایعترین نوع مسمومیت به شمار می رود یاد آور شد :طیف وسیعی از مسمومیت های دارویی به مسمومیت های ناشی از داروهای اعصاب شامل مسکن ها، خواب آور و ضد افسردگی و در سال های اخیر به مواد مخدر مانند تریاک و مشتقات مورفین و مسمومیت با متادون اختصاص دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.67206s, 18q