بيماريهاي قارچي پوست را جدي بگيريد

۱۳۸۷/۰۶/۲۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12493
بيماريهاي قارچي پوست را جدي بگيريد

قارچ هاي پوستي معمولاً باعث نفوذ در لايه هاي سطحي پوست و در شکل هاي مختلفي ظاهر مي شوند و داراي انواع مختلفي هستند:
"پيتريازيس ورسيکالر"، يک قارچ سطحي پوست است که به صورت لکه هاي قهوه اي و سفيد بيشتر در تنه و قسمتهاي جلويي اندام ها بروز مي يابد، عامل اين قارچ در پوست همه افراد وجود دارد و در شرايط مناسب اعم از رطوبت، تعريق و عوامل نامشخص ديگر باعث بيماري زايي و تظاهرات پوستي خاص مي شود. اين بيماري به خصوص در افرادي که تعريق شديد داشته و يا دائم در محيط هاي مرطوب هستند شيوع و گسترش بيشتري دارد.
قارچ هاي سطحي پوست نوع ديگري از اين بيماريها است و مي توانند حتي ناخن هاي دست ، پا و ناحيه کشاله ران را نيز درگير کنند.
دسته ديگري از قارچ هاي پوستي" عفونتهاي برفک " است که به صورت لکه هاي سفيد در مخاط دهان و زبان ديده مي شود و در افراد بالغ اين دست عفونتها به صورت دانه هاي چرکي در نواحي مختلف بخصوص در چين ها نظير کشاله ران و زير بغل بروز مي يابد.
دکتر"محسن داوودي"متخصص پوست در اين زمينه به خبرنگار اجتماعي ايرنا مي گويد : بسياري عفونتهاي سطحي قارچي پوست در صورتي که تشخيص درستي داده شوند درمان راحت و سريعي دارند و در غير اينصورت اگر تشخيص درست نباشد ممکن است بيمار مدتها تحت درمانهاي غلط قرار گيرد.
وي ، بهترين راه براي پيشگيري از عفونتهاي قارچي را رعايت بهداشت فردي و عدم تماس با فرد مبتلا دانست و با ذکر مثالي افزود : فردي که دچار عفونتهاي قارچي مي شود بهتر است تا درمان کامل از تماس در محيط ها و اماکن عمومي نظير استخرها بپرهيزد تا عفونت به ديگران منتقل نشود.
داوودي ادامه داد: در خصوص عفونت هاي قارچي سر نيز کودکي که مبتلا به اين عفونت مي شود بهتر است تا درمان قطعي از تماس با بچه هاي ديگر در محيط مدرسه به دور باشد.
وي اظهار داشت :بدن به صورت طبيعي ميزبان انواعي از ميکرو ارگانيسم ها شامل باکتريها و قارچ ها بوده ، برخي از اين ميکرو ارگانيسم ها براي بدن مفيد هستند. بقيه ممکن است به سرعت توليد مثل کنند و عفونت ها را تشکيل دهند.
اين متخصص پوست افزود: قارچ ها مي توانند روي بافت هاي مرده مو، ناخن ها و لايه هاي بيروني پوست زندگي کنند،عفونت هاي قارچي ناخن اغلب بيشتر در بالغين ديده و اين عفونت ها اغلب به دنبال عفونت قارچي پا هستند.
"درمان عفونت هاي قارچي ناخن ممکن است مشکل باشد و اغلب عود مي کنند. ناخن هاي پا اغلب بيش از ناخن هاي دست مبتلا مي شوند."
به گفته داوودي ، افرادي که به صورت مداوم به استخرهاي شناي عمومي ، ژيمناستيک ، يا حمام هاي عمومي مي روند و کساني که زياد عرق مي کنند، به صورت معمول عفونت هاي شبه مخمري دارند، زيرا قارچ هايي که اين عفونت ها را ايجاد مي کنند در نواحي گرم و مرطوب رشد دارند.
وي تصريح کرد: خـطر ابتـلا به يک عفونت قارچي با کفش هاي تـنگ،رطوبت طولاني مدت پوست يا جراحـات کوچک پوست يا ناخن، افزايـش مي يابد.
داوودي، شکنندگي، بد رنگ شدن، ازدست رفتن حالت صيقلي و درخشندگي ناخن، ضخيم شدن ناخن، بد ريختي شکل ناخن، تکه تکه شدن ناخن، نرم شدن (جداشدن) ناخن را از علايم عفونت ذکر کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
leila
sسلام پسرم10سالشه روصورتش لكه هاي سفيد زده دارو وپماداستفاده ميكنه هيچ اثري نداشت راهنماييم كنيدممنون
سلیمان. پارسا
رو صورتم لکه سفید استن وقتی ریش می کنیم خیلی سوزیم دارند شما خدا یک داروی بهم بگی دکتر خیلی رفتیم باید نداشت
0.43487s, 20q