همه چیز درباره سرطان پستان

۱۳۹۳/۰۸/۰۴ - ۱۰:۱۸ - کد خبر: 124961
همه چیز درباره سرطان پستان

سلامت نیوز: سرپرست کلینیک خدمات تخصصی درمانی بیماری‌های پستان جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه سرطان پستان، دومین سرطان شایع در زنان است، گفت: خطر ابتلا به سرطان پستان با افزایش سن بیشتر می‌شود و هر سال تعدادی از مبتلایان جان خود را از دست می‌دهند.

دکتر عصمت‌السادات هاشمی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: سرطان پستان رشد مهار نشده سلول‌های غیرطبیعی است که در نواحی مختلف پستان ایجاد می‌شود که این اتفاق ممکن است در بافت‌های مختلفی مانند مجاری‌ای که شیر را انتقال می‌دهند، در بافت تولید کننده شیر و در بافت غیرغددی ایجاد شود.

وی با بیان این مطلب که در هر دو نوع تومورهای خوش خیم و بدخیم، رشد سریع و زیاد سلول‌ها وجود دارد، افزود: این سرطان ناشی از رشد بدخیم سلول‌های سرطانی در بافت پستان است و روند زیاد شدن سلول‌ در تومور خوش خیم در مرحله مشخصی متوقف و در بدخیم این رشد به صورت غیرقابل مهار زیاد می‌شود و در صورت عدم درمان و جلوگیری از آن، تمام قسمت‌های بدن تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

این عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه بروز سرطان پستان در مراحل اولیه بدون درد و ناراحتی است، اظهار کرد: تغییر در اندازه و شکل نوک پستان، چروکیدگی و فرورفتگی پوست پستان، وجود برآمدگی و ضخیم شدن این عضو یا زیر بغل از علایم بروز سرطان پستان است.

وی مصرف الکل، سیگار و رژیم غذایی نامناسب را در افزایش ابتلا به سرطان پستان موثر دانست و بیان کرد: یکی از راهکارهای موثر برای جلوگیری از افزایش سرطان پستان، تغییر در الگو و سبک زندگی است.

هاشمی معاینه پستان توسط خود فرد را یکی از راهکارهای شناسایی زودرس این بیماری دانست و گفت: لازم است ماهانه فرد 15 دقیقه این معاینات را انجام دهد. باید بافت پستان از قسمت زیر نوک آن و اطراف پستان به سمت زیر بغل معاینه شود.

وی لمس توده، وجود لخته‌های خونی روی پستان، تو رفتگی نوک پستان و لمس توده در زیر بغل را از علایم بروز این سرطان در زنان دانست و بیان کرد: گاهی اوقات این علایم توسط خود بیمار کشف می‌شود یا اینکه بیمار بدون هیچ علامت و نشانه‌ای وقتی به پزشک مراجعه می‌کند، علایم مشخص می‌شود و در برخی شرایط هم ممکن است که نه بیمار و نه پزشک متوجه سرطان نشوند و با انجام سونوگرافی و ماموگرافی ضایعات مشاهده شود.

هاشمی خاطر نشان کرد: در بیشتر مواقع بیمار به خاطر ضایعه سرطانی به پزشک مراجعه می‌کند، اما به علت تشخیص غلط باعث تاخیر در روند درمان بیماری و پیشروی سرطان در بدن وی شود.

وی در عین حال با تاکید بر اینکه معنی همه دردهای پستان، سرطان پستان نیست، افزود: در بسیاری از مواقع به دلیل علایم هورمونی مانند نزدیک شدن به دوران قاعدگی که درد پستان دو طرفه است، برآمدگی روی پستان، بروز جوش‌ها و وجود کیست که ممکن است دردهایی را در نواحی این عضو ایجاد کند و بعد از مراجعه به پزشک و معاینه مشخص شود که بیماری مهمی نیست و به بیمار اطمینان داده شود که توده‌ای وجود ندارد و با درمان‌های، بسیاری از اوقات این دردها قابل درمان است.

این عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی بروز سرطان پستان در مادر و دختر و همچنین در دو خواهر را بسیار شایع دانست و افزود: در سرطان پستان به دلیل شباهت بافت پستان یکی از اعضای خانواده به دیگری ممکن است که فرد دیگری از اعضای خانواده نیز به آن دچار شود که این مساله فقط به خاطر شباهت بافت پستان‌ها به یکدیگر است.

وی با اشاره به اینکه هرچه سن افراد بالاتر رود معاینات پزشکی باید بیشتر انجام شود، گفت: انجام آزمایش‌های دوره‌ای بعد از سن ۴۰ سالگی بسیار مهم است و چنانچه یکی از اعضای خانواده که سابقه ابتلا به سرطان پستان در آنها وجود دارد، اعضای آن خانواده نسبت به دیگران باید آزمایش‌های دوره ای سالانه را از سن کمتری آغاز کنند تا با کنترل علایم احتمالی سرطان، بتوانند نتیجه بهتری گیرند.

سرپرست کلینیک خدمات تخصصی درمانی بیماری‌های پستان تغییر روش زندگی را در جلوگیری از بروز سرطان پستان موثر دانست و افزود: عدم مصرف فست فودها و غذاهایی که دارای مواد رنگی هستند، رعایت رژیم غذایی سالم، استفاده از میوه و سبزیجات به میزان زیاد و انجام ورزش می‌تواند از بروز سرطان پیشگیری کند.

وی روش‌های پیشگیرانه را در جلوگیری از بروز سرطان موثر دانست و در پایان خاطر نشان کرد: برای درمان سرطان پستان، بسته به نظر پزشک داروی خوراکی یا تزریقی استفاده می‌شود. از 20 سالگی به بعد هر علامتی که در پستان فرد وجود داشت با مراجعه به پزشک، انجام چکاپ و استفاده از روش‌های تصویربرداری می‌توانیم درمان بهتر و سریع‌تری داشته باشیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13177s, 19q