ارتفاع آب دریاچه ارومیه ۲۵ سانتیمتر افزایش یافت

۱۳۹۳/۰۸/۰۴ - ۱۳:۰۹ - کد خبر: 125001

سلامت نیوز: مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: ارتفاع آب دریاچه ارومیه در پی بارندگی‌های مهرماه امسال، ٢٥ سانتیمتر افزایش یافته است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، حسن عباس‌نژاد افزود: با وجود این‌که آب دریاچه ارومیه در اثر بارش‌های بسیار مطلوب ‌سال آبی جاری، افزایش یافته ولی به‌رغم این افزایش، نسبت به زمان مشابه در‌ سال گذشته با ١٥ سانتیمتر کاهش همراه است. او گفت: در زمان حاضر ارتفاع آب دریاچه ارومیه از سطح دریاهای آزاد (تراز اکولوژیک) ٤٥/١٢٧٠ متر است.

عباس‌نژاد یادآور شد: بحران خشکسالی در این دریاچه باعث شده تا از مساحت دریاچه ارومیه هم‌اکنون تنها ١٥‌درصد و از حجم آب آن نیز به میزان یک‌ششم باقی بماند. او اضافه کرد: برای جبران کاهش آب دریاچه ارومیه ٢٧ پروژه مختلف تعریف شده است که بخشی از آنها به‌ویژه در حوزه حفاظت محیط‌زیست اجرا شده و تعدادی از آنها درحال اجرا و بخشی نیز در مراحل مطالعات و تأمین اعتبارات لازم هستند.

عباس‌نژاد با اشاره به مصوب شدن ١٠‌هزار‌ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای این طرح‌ها گفت: این میزان اعتبار هم‌اکنون درحال تخصیص است. او با انتقاد از نبود مجری مستقل برای احیای دریاچه ارومیه در سال‌های گذشته افزود: این مشکل با انتخاب یک مجری مستقل که هم‌اکنون با جدیت درحال پیگیری پروژه‌هاست مرتفع شده و روند اجرای طرح‌ها به خوبی درحال اجراست. دریاچه ارومیه با ٥ ‌هزار کیلومترمربع وسعت، بزرگترین آبگیر فلات ایران است که در دو دهه اخیر به دلیل خشکسالی‌های ممتد، بهره‌برداری بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی، ایجاد سدهای مخزنی روی رودخانه‌ها و افزایش متوسط دمای هوا با کمبود شدید آب روبه‌رو بوده و نزدیک به دوسوم از وسعت آن به شوره‌زار تبدیل شده است. حجم آب دریاچه ارومیه در زمان‌های پرآبی حدود ٣٧‌میلیارد مترمکعب برآورد می‌شود که تاکنون حدود ٨٤‌درصد از این میزان تبخیر و جایگزین نشده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.06475s, 19q