رئیس کمیته پتروشیمی مجلس:

تعارف که نداریم، بنزین پتروشیمی ها غیراستاندارد و سرطانزا بود

۱۳۹۳/۰۸/۰۴ - ۱۳:۵۹ - کد خبر: 125010

سلامت نیوز: رئیس کمیته پتروشیمی کمیسیون صنایع مجلس گفت: گوگرد بنزین تولیدی پتروشیمی‌ها بالا و ترکیبات بنزین این سوخت غیراستاندارد بود؛ از این‌رو اینها به‌واقع «سرطانزا هستند؛ تعارف نداریم».

به گزارش سلامت نیوز به نقل از شانا، موید حسینی صدر، رئیس کمیته پتروشیمی کمیسیون صنایع و معادن در حاشیه جلسه علنی مجلس شورای اسلامی درباره اظهارنظرهای متفاوت درباره آلایندگی یا عدم آلایندگی سوخت تولیدی پتروشیمی‌هاگفت: گوگرد بنزین تولیدی پتروشیمی‌ها بالا و ترکیبات بنزن این سوخت غیراستاندارد بود.

عضو کمیسیون صنایع افزود: میزان آلایندگی این سوخت در آزمایشگاه شخصی آنالیز شد و متوجه شدیم برخی آلاینده‌ها چند برابر حد مجاز و دارای بنزن بسیار بالاست.

این نماینده مجلس با بیان این‌که من یک شیمیدان هستم و می‌توانم دیدگاه علمی ارائه کنم افزود: بعضی روزها در خیابان بوی ترکیبات آروماتیک مانند زایلین و غیره استشمام می‌شد؛ زیرا این نوع ترکیبات گاهی در موتور نمی‌سوزند و چون سنگین هستند و بصورت بخار از اگزوز خودرو خارج می‌شوند؛ از این‌رو اینها به‌واقع «سرطانزا هستند؛ تعارف نداریم».

وی با اشاره به شرایط تحریم که سبب استفاده از بنزین تولیدی پتروشیمی‌ها شد، گفت: استقلال و عزت هزینه دارد و باید بهای آن را بپردازیم، با این حال این مسئله دلیل نمی‌شود تا بنزین سمی توزیع کنیم.

حسینی صدر افزود: این خبر نویدبخش را نیز اعلام می‌کنم اکنون کیفیت بنزین کشور بهبود یافته و مشکلات ذکر شده برطرف شده است.

وی گفت: حدود سه سال پیش بنزینهایی تولید شد که ما در دانشگاه آن را آزمایش کردیم که نتایج حاکی از آلایندگی آن بود، به هر حال این مشکل وجود دارد و نمی‌توان آن را نفی کرد، از این رو امیدوارم در شرایط فعلی بهره‌برداری سیاسی از این امر نشود، زیرا این معضل برای کشور یک مشکل بود که خوشبختانه اکنون برطرف شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.4015s, 19q