نگراني بابت انتقال سياه زخم از افغانستان به كشور وجود ندارد

۱۳۸۷/۰۶/۲۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12502
نگراني بابت انتقال سياه زخم از افغانستان به كشور وجود ندارد

دكتر امامي رضوي در حاشيه مراسم افتتاح اولين آزمايشگاه مرجع مواد دنداني در دانشكده دندانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: نگراني از بابت انتقال سياه زخم از افغانستان به داخل كشور وجود ندارد و انتقال اين بيماري از فردي به فرد ديگر ممكن نيست.


وي در پاسخ به سوال خبرنگار ايسنا مبني بر كمبود گوشت در مناطق شرقي كشور و احتمال قاچاق دام آلوده از افغانستان به اين مناطق، گفت: وزارت جهاد كشاورزي در زمينه كنترل ورود و خروج دام از كشور فعال است و دام‌ها بدون مجوز از مرزها وارد نمي‌شوند.

دكتر امامي رضوي در رابطه با آشنايي پزشكان با بيماري سياه زخم، گفت: پكيج‌هاي آموزشي به منظور آشنايي و آگاهي پزشكان در مناطق در معرض خطر توسط مراكز بهداشتي درماني مناطق در نظر گرفته مي‌شود.

وي در ادامه با اشاره به اينكه طي ساليان اخير وضعيت كشور در زمينه خدمات دندانپزشكي پيشرفت چشمگيري داشته، افزود: در طول سه سال اخير با توجه به نياز كشور حدود 7 دانشكده دندانپزشكي به دانشكده‌هاي دندانپزشكي كشور اضافه شده است.همچنين وزارت بهداشت به منظور تربيت دندانپزشكان بومي براي ارايه خدمات به مردم، پراكندگي دانشكده‌هاي پزشكي در كليه نقاط كشور را مورد توجه قرار داده است.

وي گفت: در حال حاضر تعداد دندانپزشكان كشور نسبت به جمعيت قابل قبول است. همچنين در طول ساليان اخير از لحاظ ساخت وسائل و تجهيزات دندانپزشكي اقدامات زيادي انجام شده است. در اين زمينه ممكن است برخي از مواد اوليه از خارج به كشور وارد شوند؛ اما تركيب آنها در داخل كشور صورت مي‌گيرد. در مجموع تقريبا توليدات داخل، نياز كشور را پاسخگوست.

دكتر امامي رضوي با اشاره به راه‌اندازي آزمايشگاه مرجع مواد دنداني در دانشكده دندانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران، گفت: در زمينه توليد مواد دنداني در داخل كشور اقدامات زيادي انجام شده است، اما نكته مهم استانداردسازي اين مواد است.در اين آزمايشگاه مرجع، كليه مواد دنداني مورد استفاده مردم از لحاظ كيفي و بر اساس استانداردهاي تعريف شده كنترل مي‌شود.

معاون سلامت وزارت بهداشت قرار گرفتن گروهي از خدمات دندانپزشكي در فهرست بيمه را امري ضروري دانست و گفت: سازمان‌هاي بيمه‌گر و وزارت رفاه معتقدند كه منابع كافي براي تحت پوشش بيمه قرار دادن خدمات دندانپزشكي را ندارند. اما وزارت بهداشت معتقد است كه اهميت سلامت دهان و دندان تنها براي حفظ سلامت يك عضو نيست؛ بلكه سلامت تمام بدن است؛ به اين ترتيب كه فرد مبتلا به مشكلات دهان و دندان از لحاظ تغذيه‌اي دچار اختلال شده و مشكلات بعدي براي وي ايجاد مي‌شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.62475s, 18q