70 درصد مواد اوليه داروهاي توليد داخل وارداتي است

۱۳۸۷/۰۶/۳۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12515
70 درصد مواد اوليه داروهاي توليد داخل وارداتي است
دكتر عبداللهي اصل در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اين كه با تهيه فهرست داروهاي ضروري، موظف به تامين داروهاي ضروري در كشور خواهيم بود، اظهار كرد: بر اساس قوانين موجود كشوري در ابتدا بايستي دارو وارد فهرست رسمي شود چون فقط داروهاي موجود در اين فهرست اجازه ورود به داخل كشور را دارند.

وي، با توجه به محدوديت كشورها من جمله ايران در تامين داروهاي موجود در دنيا افزود: با تهيه فهرست داروهاي اساسي بسياري از داروهاي غيرضروري از فهرست فعلي دارويي خارج مي‌شوند.

مديركل دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت، با اشاره به نزديكي به فصل سرد سال از ورود واكسن آنفلوآنزاي انساني به داروخانه‌هاي كشور خبر داد.

وي در ادامه درخصوص قيمت داروها هم توضيح داد: در سه سال اخير در ابتداي هرسال قيمت داروهاي توليد داخل براي شش ماه از سال (نيمه نخست سال) تثبيت مي‌شود.

دكتر عبداللهي، افزايش قيمت يك دارو را متاثر از افزايش قيمت جهاني مواد اوليه آن برشمرد و يادآور شد: در اواسط سال قبل با چهار برابر شدن قيمت ماده اوليه سه قلم آنتي بيوتيك و با اختصاص يارانه از سوي دولت قيمت اين اقلام دارويي افزايش نيافت اما با حذف يارانه در سال جديد شاهد افزايش قيمت اين داروها بوديم.

مدير كل دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت، با تاكيد بر اين كه 50 تا 70 درصد هزينه تمام شده داروها، ناشي از قيمت مواد اوليه آنهاست،‌ افزود: 70 درصد مواد اوليه داروهاي توليد داخل وارداتي است. البته مابقي هزينه‌ها چون دستمزد، استهلاك صنعت قديمي داروسازي و R&D را بايد به آن افزود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.95481s, 19q