كمبود ويتامين D،‌ خطر ابتلا به ام اس را در اطفال تشديد مي‌كند

۱۳۸۷/۰۶/۳۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12545
كمبود ويتامين D،‌ خطر ابتلا به ام اس را در اطفال تشديد مي‌كند
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه هرالد تريبون، پژوهشگران كانادايي به ‌رابطه مستقيم بين كاهش سطح ويتامين D در كودكان و افزايش خطر ابتلا به «مولتيپال اسكلروسيز» پي برده‌اند.

دكتر بريندا بان ويل با ارائه نتايج بررسي‌هاي خود در يك نشست بين‌المللي متخصصان ام اس در مونترال خاطرنشان كرد: كمبود ويتامين D در بدن برخي از كودكان توجيه مي‌كند كه چرا اين روزها پزشكان شاهد افزايش نرخ ابتلا به ام اس در بين اطفال هم در كانادا و هم ساير نقاط جهان هستند.

وي افزود: آنچه ما ‌در مطالعات خود دريافتيم اين است كه احتمال ابتلا به ام اس در كودكاني كه با كمبود ويتامين D مواجه هستند بسيار بيشتر از اطفالي است كه به مقدار كافي در بدن آنها ويتامين D وجود دارد.

طبق گزارش هرالد تريبون، بان ويل و گروهي از دانشمندان در اين تحقيق، مقدار ويتامين D را در بيش از 100 كودك كه دچار علائم اوليه ام اس شده بودند، اندازه گيري كردند.

آزمايشات نشان داد: احتمال ابتلا به ام اس در كودكاني كه سطح ويتامين D در بدنشان به بيشترين ميزان مي‌رسيد تنها شش درصد اما در كودكاني كه كمترين ميزان ويتامين D را داشتند به 27 درصد مي‌رسيد.

ام اس يك بيماري مزمن و سخت است كه سيستم اعصاب مركزي را مورد حمله قرار مي‌دهد. پژوهشگران مي‌گويند؛ كمبود ويتامين D در بين كودكان شايع است و كمبود اين ويتامين مي‌تواند باعث بروز مشكلات استخواني شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.55793s, 18q