متخصص پوست:

16 هزار مورد ابتلا به سالک در سال گذشته به ثبت رسید

۱۳۹۳/۰۸/۰۷ - ۱۵:۵۵ - کد خبر: 125470

سلامت نیوز: نایب رییس علمی کنگره بین المللی پوست، زیبایی و لیزر گفت: بر اساس اطلاعات به دست آمده از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، 16 هزار مورد ابتلا به سالک در سال گذشته به ثبت رسید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ، دکتر « علیرضا خاتمی » روز چهارشنبه در حاشیه برگزاری کنگره یاد شده به خبرنگاران گفت: البته شمار مبتلایان ثبت شده در سال گذشته نسبت به سال های قبل کمتر بود.

این پزشک متخصص پوست در ادامه افزود : به عنوان مثال شمار مبتلایان به سالک در کشور در اواخر دهه 80 به 25 هزار تن هم می رسید این در حالی است که در سال های اخیر موارد کمتری از این بیماری به ثبت رسیده است.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: بیشتر مبتلایان به سالک در سال گذشته از استان های فارس ، خراسان رضوی و اصفهان گزارش شده است.

خاتمی با بیان اینکه اکثر مبتلایان در مناطق « گرم و خشک » و « گرم و مرطوب » بسر می برند خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه افرادی از مناطق بوشهر و خوزستان نیز از این مناطق به سالک مبتلا شده اند.

وی در عین حال گفت : البته آندمیک (همه گیری بومی ) سالک در برخی مناطق از جمله آذربایجان غربی ، آذربایجان شرقی و اردبیل وجود ندارد واگر کسانی از این مناطق به سالک دچار شده اند ممکن است سفرهایی به مناطق دیگر داشته اند ، در غیر اینصورت این بیماری در منطقه آنها به صورت آندمیک وجود ندارد .

وی با بیان اینکه سالک به علت گزش نوعی پشه خاکی ایجاد می شود گفت: هر چند معمولا گزش این پشه در فصل تابستان رخ می دهد اما علایم این بیماری در ماه های بعد ، به عبارت دیگر از ماه شهریور به بعد ظاهر می شود .

وی درمان به موقع سالک را برای بهبود این بیماری و از بین رفتن اثر آن بر روی پوست بسیار مهم دانست و اظهارداشت : اگر درمان به موقع و خوب پیگیری شود ، اثر زخم بر روی پوست از بین می رود و یا در حداقل میزان بر روی پوست باقی می ماند.

کنگره بین المللی پوست ، زیبایی و لیزر به مدت سه روز – از هفتم تا نهم آبان - در هتل المپیک برگزار می شود .

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.7745s, 19q