روشهای طب فیزیکی و توانبخشي در تشخيص و درمان كمردرد

۱۳۹۳/۰۸/۱۰ - ۱۰:۵۲ - کد خبر: 125680

سلامت نیوز : رئیس هجدهمین کنگره سراسری طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران کمردرد رایکی از شایع‌ترین بیماری‌ها دانست و عنوان كرد: يكي از عمده‌ترین کارهایی که متخصصان طب فیزیکی انجام می‌دهند تشخیص و بكارگيري روش‌های مختلف درمان کمردرد است.

به گزارش روابط عمومی انجمن علمي طب فيزيكي و توانبخشي ،دکتر سید منصور رایگانی به اعلام جزئیات برگزاری هجدهمین کنگره سراسری طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ايران در آذرماه سال جاری پرداخت و گفت: این کنگره با حضور سخنرانان و شرکت کنندگان داخلی و خارجی برگزار می‌شود.

وی افزود: با توجه به اینکه امسال پذيراي برخی اساتید مجرب و صاحب نظر این رشته در سراسر دنیا هستيم، کنگره از غنا و بار علمی بيشتري برخوردار خواهد بود.

به گفته رئيس انجمن علمي طب فيزيكي و توانبخشي، توانبخشی سیستم‌های عصبی-عضلانی، بیماری های اسکلتی –عضلانی، دردهای اسکلتی – عضلانی، تازه‌های الکترودیاگنوز، سونوگرافی اسکلتی –عضلانی، توانبخشی قلبی –عروقی، توانبخشی در حوادث از جمله محورهای موضوعی برگزاری این دوره از کنگره هستند.

رايگاني شعار كنگره هجدهم را « توانبخشی نیاز امروز و اولویت فردا» دانست و درباره علت اين نامگذاري گفت: اکنون جامعه ما از لحاظ افزايش سطح سلامت عمومی و رشد نرخ اميد به زندگي در رده نسبتا خوبی قرار دارد. همين عوامل موجب افزايش آمار سالمندان در كشور شده است و پيش بيني مي‌شود در آينده با پديده سالمندي روبرو شويم.

وي افزود: از سوی دیگر ايران هنوز يك كشور با جمعيت جوان است، بنابراين میزان حوادث غير مترقبه و ناشی از کار بالاست. پس مي‌توان گفت دو طیف عمده سنی كه در معرض ضایعات و اختلالات اسكلتي عضلاني هستند نیازمند خدمات توانبخشی‌اند.

مديرگروه طب فيزيكي و توانبخشي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با بيان اينكه همچنین با توجه به اینکه خدمات توانبخشی در تشخيص و درمان دردها و بیماری‌های اسکلتی – عضلانی مقرون به صرفه است گفت: با استفاده از روش‌های فیزیکي نیاز بیمار به دارو و عمل جراحی کاهش مي‌يابد. برای آنکه هم جامعه و هم متولیان امر سلامت را متوجه این ضرورت کنیم شعار کنگره را «توانبخشی نیاز امروز و اولویت فردا» قرار دادیم.

رايگاني در ادامه کمردرد را از شایع‌ترین بیماری‌ها دانست و عنوان كرد: يكي از عمده‌ترین کارهایی که متخصصان طب فیزیکی انجام می‌دهند به تشخیص و بكارگيري روش‌های مختلف درمان کمردرد باز مي‌گردد. علاوه بر اين در مواردی که بیمار ناچار به عمل جراحی و ناتوانی‌های احتمالی پس از آن می شود توانبخشی به کمک می‌آید.

وي تاكيد كرد:‌ از پیشگیری و درمان غیرجراحی تا علت‌يابي و توانبخشی کمردرد جامع‌ترین خدمات در حیطه طب فیزیکی انجام می‌شود.

بر اساس این گزارش، هجدهمین کنگره سراسری طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران از پنجم تا هفتم آذرماه سال جاری دردانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (تالار ابن سینا و امام خمینی" ره" ) برگزار می شود.

علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیتشر می توانند به سایت اینترنتی www.isprm2014.ir تماس حاصل فرمایند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.1406s, 18q