در برابر ترس کودکان از مدرسه با قاطعيت برخورد کنيد

۱۳۸۷/۰۷/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12572
در برابر ترس کودکان از مدرسه با قاطعيت برخورد کنيد
دکتر فريبا عرب گل در گفت وگو با ايسنا با اشاره به علائم جسمي اضطراب نظير دل درد و استفراغ در کودکاني که ترس از مدرسه دارند، گفت: شايع‌ترين علت ترس كودكان به ويژه کلاس اولي‌ها از مدرسه اضطراب جدايي از مادر است هر چند دلايلي نظير ترس از جامعه بيرون، گروه همسن‌ها و معلم نيز مي‌تواند باعث آن شود.

دکترعرب گل در خصوص شيوه برخورد والدين با اين کودکان گفت: والدين بايد قبل از شروع سال تحصيلي به تدريج کودک را با محيط مدرسه آشنا کنند مثلا اگر در مدرسه دوره‌هاي تابستاني برگزار مي‌شود کودک را در آن دوره‌ها ثبت نام کنند.

وي افزود: همچنين لازم است در موقعيت‌هاي امن کودک را براي چند ساعت از خود جدا کنند تا اضطراب و ترس از جدايي کم کم در کودک از بين برود.

دکترعرب گل با انتقاد از برخورد والديني که با هيجانات هنگام خداحافظي با کودک نظير گريه همراه مي‌شوند، گفت: والدين بايد در هنگام جدايي از کودک و سپردن او به معلم، مراسم خداحافظي را کوتاه و با قاطعيت با او برخورد کنند ولي در مواردي که اين ترس بسيار شديد است مراجعه به روانپزشک ضروري است.

وي ايجاد اطمينان روحي براي کودک را ضروري دانست و گفت: والدين بايد به کودک خود اطمينان دهند راس ساعت مقرر به دنبال او مي‌آيند ولي از فريب و وعده دروغ دادن بپرهيزند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.38982s, 18q