اجرای طرح نذر خون از تاسوعا تا اربعین

۱۳۹۳/۰۸/۱۱ - ۱۲:۳۲ - کد خبر: 125834

سلامت نیوز: مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران اعلام کرد: طرح نذر خون از تاسوعا تا اربعین برای ساماندهی و مدیریت اهدای خون سوگواران حسینی طی ایام یاد شده از 12 آبانماه سال جاری آغاز می شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پانا، علی اکبر پور فتح اله با اشاره به تغییر فرهنگ قمه زنی در ایام سوگواری امام حسین (ع) گفت: اینکه افراد مذهبی از اهدای خون استقبال می کنند، بسیار به سلامت خونهای اهدایی کمک می کند اما بیماران به صورت پیوسته نیازمند خون و فرآورده های آن هستند.

وی افزود: به همین دلیل قصد داریم به خاطر اینکه هم حجم مراجعات را در این ایام کنترل کنیم و هم بتوانیم به نحو شایسته جوابگوی اهداکنندگان باشیم، طرح نوبت دهی نذر خون را طی 40 روز سوگواری سرور شهیدان درپایگاههای انتقال خون کشور اجرا کنیم.

مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران توصیه کرد: هیئت های عزاداری اهدای خون را به روزهای تاسوعا و عاشورا اختصاص ندهند و در تمام روزهای ماه های محرم و صفر به ویژه از تاسوعا تا اربعین برای اهدای خون اقدام کنند.

وی خاطر نشان کرد: در این ایام به طور متوسط سه برابر ایام عادی خون اهدا می شود و این پایگاهها را با مشکل مواجه می کند زیرا مدت زمان نگهداری فرآورده های خونی در برخی موارد مانند پلاکت به چهار روز هم نمی رسد، در حالی که بیماران پیوسته به خون و فرآورده های آن نیاز دارند.

پورفتح اله با اشاره به پروسه پیچیده و حساس کاری که پس از اهدای خون در پایگاه های انتقال خون انجام می شود، گفت: ساماندهی اهدای خون در این زمان سبب می شود تا کارکنان پایگاهها نیز بهتر بتوانند از عهده امور مربوطه برآیند و فشار کمتری را متحمل شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.94111s, 18q