زنان ريسک بالايي براي ابتلا به سرطان سينه را دارند

۱۳۸۷/۰۷/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12585
زنان ريسک بالايي براي ابتلا به سرطان سينه را دارند
به گفته کارشناسان تغذيه، چاقي و استفاده از چربي زياد به عنوان عوامل خطرساز بروز سرطان سينه هستند. به همين دليل، پيروي از يک رژيم غذايي مناسب حاوي سبزيجات و ميوه‌ها، غلات و مواد حاوي آنتي‌اکسيدان در پيشگيري از بروز اين سرطان کمک مي‌کند.
سبزيجات و ميوه‌ها محتوي نوعي مواد سلولزي هستند که فيبر ناميده مي‌شوند. محققان علوم تغذيه و پزشکي به اين نتيجه رسيده‌اند که مصرف ميوه‌ها و سبزي‌ها موجب کاهش بروز سرطان سينه مي‌شود و توصيه امسال سازمان بهداشت جهاني براي سلامت تغذيه، قرار دادن سبزيجات در وعده‌هاي غذايي روزانه در سبد خانوار است.
يک مطالعه نشان داد در افرادي که مستعد ابتلا به سرطان سينه بوده‌اند، با مصرف روزانه 13 گرم سبوس گندم به مدت 8 هفته، رشد بدخيم سلول‌هاي بافت سينه کاهش يافته است. مصرف فيبر، ميزان ابتلا به سرطان سينه را در زنان کاسته است چون مانع جذب استروژن اضافي در سلول‌هاي سينه مي‌شود.
دکتر شهپر حقيقت، عضو هيات علمي جهاد دانشگاهي واحد علوم پزشکي تهران در مورد اين بيماري به ايرنا گفت : بر اساس آمار اعلام شده در سال 83 از سوي وزارت بهداشت حدودشش هزار زن در کشور به سرطان سينه مبتلا هستند و بر اساس برخي مطالعات پراکنده در مراکز تحقيقات سرطان کشور به نظر مي‌رسد جزو کشورهاي با شيوع تقريبا متوسط هستيم.
وي گفت : در کشور ما شيوع سني سرطان سينه حدود يک دهه پايين‌تر از کشورهاي ديگر است و بيشترين مبتلايان در گروه سني 40 تا 49 سال هستند.
حقيقت با بيان اينکه در بروز سرطان سينه علل مختلف دخالت دارند، اظهار داشت : سابقه خانوادگي و عدم پيروي از تغذيه مناسب از مهمترين علل بروز اين بيماري هستند به همين خاطر زنان بايد از سن 35 سال به بالا هر سال براي پيشگيري از بروز اين بيماري ماموگرافي انجام دهند.
وي افزود:آنچه مهم است، بايد به زندگي پس از بيماري سرطان توجه کنيم،بسياري از بيماران پس از تشخيص و درمان بيماري ديگر براي معاينات بعدي مراجعه نمي‌کنند يا از کليه فعاليت‌هاي معمول و لذت‌بخش زندگي کناره‌گيري مي‌کنند که اين تصور اشتباه است.
حقيقت تصريح کرد:تشخيص زود هنگام اهميت ويژه‌اي دارد و لازم است در عين حال که تلاش مي‌شود بيماران هر چه سريع‌تر به زندگي عادي خود برگردند، بايد به صورت دوره‌اي نيز تحت‌نظر باشند.
حقيقت با اشاره به اينکه کلينيک بيماريهاي پستان جهاد دانشگاهي علوم پزشکي تهران نخستين مرکز تشخيص و درمان اين بيماريها در کشور است ، توضيح داد: در اين کلينيک انواع مشاوره‌هاي تخصصي درخصوص بيماري‌هاي پستان، انواع نمونه‌برداري‌هاي تخصصي راديولوژي، نمونه‌برداري از ضايعات پستان و نيز اعمال جراحي برداشتن و بازسازي پستان، شيمي‌درماني، مشاوره راديوتراپي و پيگيري مبتلايان به سرطان پستان انجام مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.17455s, 18q