پزشكان جوان با تجويز آنتي‌بيوتيك براي حساسيت فصلي عوام‌گرايي مي‌كنند

۱۳۸۷/۰۷/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12605
پزشكان جوان با تجويز آنتي‌بيوتيك براي حساسيت فصلي عوام‌گرايي مي‌كنند
ايرج خسرونيا در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: هيچ بيماري ويروسي و ميكروبي كه نوعي از آنفلوانزا باشد در كشور شايع نشده است و مشكلي كه برخي از مردم به صورت عطسه، گلودرد، آب ريزش از بيني و چشم با آن مواجه هستند ناشي از آلودگي هواست كه بايد با مصرف آنتي هيستامين يا مسكن‌ها پس از گذشت زمان لازم بر طرف شود.
وي گفت: علايم اين بيماري در اكثر موارد بدون تب است. بيشتر افرادي كه اين علايم را دارند به علت آلودگي هوا يا حساسيت فصلي بيمار شده‌اند و به هيچ وجه نبايد آنتي بيوتيك مصرف كنند اما متاسفانه شاهد اين هستيم كه برخي پزشكان جوان براي راضي كردن بيماران آنتي بيوتيك، آمپول بتامتازون و در مواقعي كورتن كه مصرف آن موجب پوكي استخوان مي‌شود را بدون اينكه ضرورت داشته باشد تجويز مي‌كنند كه خطرناك است.
احمد علي اكبري كامراني ديگر متخصص داخلي و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي نيز در اين باره به خبرنگار اجتماعي فارس، گفت: هيچ نوع بيماري ويروسي يا ميكروبي در كشور شايع نشده است كه نگران كننده باشد و مواردي از حساسيت فصلي كه ممكن است به علت آلودگي هوا باشد كاملاً طبيعي است و اگر فردي حرفي از يك نوع آنفلوانزاي جديد بزند حرفي غير علمي زده است.
وي افزود: در مواردي در بين عوام رايج است كه مي‌گويند، آنفلوانزاي افغاني، عراقي يا عربستاني شايع شده است، چنين مطالبي هيچ استناد علمي ندارد و اصطلاحات عاميانه است.
وي ادامه داد: تنها نكته علمي كه مي‌توان در اين باره بيان كرد اين است كه اگر بيماري مشابه آنفلوانزا يا ذكام توام با تب، بي اشتهايي و درد عضله باشد، اين بيماري عفوني است اما به جز موارد معدود ناراحتي كه بيشتر ديده مي‌شود، سرفه، عطسه و آب ريزش از چشم و بيني بدون تب، بي اشتهايي و درد عضله است كه حساسيت و آلرژي فصلي است كه به علت آلودگي هوا و گرد و غبار موجود در هوا به وجود مي‌آيد و به هيچ وجه نبايد براي درمان آن از آنتي بيوتيك استفاده كرد.
وي ادامه داد: هر پزشكي كه با مشاهده اين علايم و با اصرار بيمار و براي راضي كردن آن آنتي بيوتيك، سرم يا آمپول خاصي را تجويز كند، عملي غير علمي و عوام گرايانه انجام داده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.01045s, 18q