استرس محيط كار براي زنان با وجود رؤساي زن بيشتر است

۱۳۸۷/۰۷/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12614
 استرس محيط كار براي زنان با وجود رؤساي زن بيشتر است
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ديلي تلگراف، در حاليكه جنسيت مدير و رئيس براي مردان فرقي ندارد اما زناني كه مجبور به فرمانبرداري از همجنس خود هستند بيشتر به افسردگي، سردرد و اختلالات خواب دچار مي‌شوند.
دانشمندان دانشگاه تورنتو در تحقيق بر روي 1800 كارمند به اين نتيجه رسيدند كه علت اين امر مي‌تواند سندروم "ملكه زنبور" باشد كه بر اساس آن زنان موفق دوست ندارند در حلقه رقباي زن خود قرار بگيرند.
اين محققان همچنين اعلام كردند كه زنان بيشتر تمايل دارند تا با رؤساي مرد كار كنند چرا كه به طور سنتي نقش رهبري را مختص مردان مي‌دانند.
محققان به بررسي ميزان استرس و سلامت جسمي كارمندان در 2 وضعيت متفاوت كار براي يك رئيس مرد و ‌كار براي يك رئيس زن پرداختند.
همچنين مشكلات رواني و جسمي در ميان زناني كه يك رئيس زن داشتند بيشتر از زناني بود كه با يك رئيس مرد كار مي‌كردند.
اين در حالي بود كه سطح استرس مردان با تغيير جنسيت رئيس تغييري نمي‌كرد اگرچه علاقه آنها به تيم مديريتي متشكل از زن و مرد بيشتر بود.
"اسكات شيمان" انجام دهنده اين تحقيق در اين مورد اعلام كرد كه اين نتايج شايد هم تا حدي ناشي از اين بوده كه زنان تنوع شغلي چنداني ندارند و در اكثر مواردي كه زنان يك رئيس زن دارند شغل مربوط به بخشهاي مراقبتي و يا شغلهايي با منابع، بودجه و ارزش كمتر مانند كارهاي اجتماعي آموزشي و ... است كه هم براي رئيس و هم براي زيردست استرس ايجاد مي‌كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.23173s, 18q