عرضه مواد نمكي، سوسيس، كالباس و نوشابه در بوفه مدارس ممنوع شد

۱۳۸۷/۰۷/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12616
 عرضه مواد نمكي، سوسيس، كالباس و نوشابه در بوفه مدارس ممنوع شد
امير اميرخاني در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: آيين‌نامه بوفه مدارس با همكاري مسئولان وزارت آموزش و پرورش بازنگري و اصلاح شد و به همه مدارس كشور ابلاغ مي‌شود، در اين آيين‌نامه بر توزيع مواد غذايي استاندارد و مفيد براي دانش آموزان و ممنوعيت عرضه مواد غذايي باز، فله‌اي، غير استاندارد و غير مفيد براي آنان تاكيد شده است.
وي گفت: بر اساس اين آيين‌نامه عرضه مواد نمكي مانند پفك و چيپس، نوشابه‌هاي گازدار، سوسيس و كالباس و ساندويچ‌ها و مواد دست ساز و باز ممنوع شده است، برخي از اين مواد مانند نوشابه‌ها و مواد نمكي ممكن است استاندارد هم باشند اما چون براي سنين رشد دانش آموزان مضر است ممنوع شده است.
اميرخاني اضافه كرد: نتايج يك مطالعه درباره بوفه مدارس نشان داده است كه 30 درصد بوفه‌هاي مدارس استانداردهاي لازم اعلام شده را رعايت نكرده بودند، حدود 30درصد نيز استانداردهاي اعلام شده را به طور ناقص رعايت كرده بودند.
وي اضافه كرد: نتايج يك بررسي ديگر نيز نشان داد كه حدود 3 تا 4 درصد دانش آموزان ايراني چاق هستند و 13درصد آنان نيز اضافه وزن دارند، نتايج اين مطالعه نشان داد كه مصرف مواد چرب و شور در بين دانش آموزان در حال گسترش است و ميزان مصرف اين مواد نيز با افزايش سن آنها افزايش مي‌يابد.
وي گفت: حدود 60درصد دانش آموزان، تحرك كافي ندارند و اين مسئله در بين دختران به مراتب بيش از پسران است.
مدير كل سلامت خانواده و جمعيت وزارت بهداشت گفت: تحقيقات وزارت بهداشت نشان داده است كه دانش آموزان به طور متوسط روزانه بين 5 تا 6 ساعت از تلويزيون و رايانه استفاده مي‌كنند در حالي كه ميزان استاندارد استفاده از اين وسايل حدود 2 ساعت در روز است.
وي ادامه داد: بر اساس هماهنگي كه با وزارت آموزش و پرورش شده است قرار است مسئولان مدارس تاكيدات لازم را به اوليا دانش آموزان درباره وعده صبحانه انجام دهند زيرا صبحانه مهم‌ترين وعده غذايي است كه متاسفانه در موارد زيادي مورد غفلت دانش آموزان و خانواده‌ها قرار مي‌گيرد.
اميرخاني گفت:‌ همچنين به مديران مدارس توصيه شده است كه جلوي فعاليت دستفروشان را در اطراف مدارس بگيرند، اين مسئله ممكن است در تهران چندان به چشم نخورد اما در بسياري از شهرهاي كوچك فعاليت دستفروشان در اطراف مدارس مسئله ساز شده است.
وي افزود:‌ مسئله ديگر كه بايد مورد توجه قرار گيرد و تقويت شود، استفاده از ميان وعده غذايي سالم در بين روز توسط دانش آموزان است كه مصرف شير روزانه كه رايگان در مدارس توزيع مي شود يكي از موارد مهم است كه متاسفانه در موارد زيادي شاهد اين هستيم كه دانش آموزان شير توزيع شده را در مدرسه مصرف نمي‌كنند و به خانه مي‌برند.
وي ادامه داد: توزيع قرص آهن براي كاهش كم خوني ناشي از فقر آهن در بين دختران ايراني نيز همچنان ادامه دارد و با ادامه اين روند تا چند سال آينده اين مشكل در كشور ما بسيار محدود خواهد شد.
وي گفت: غربالگري سلامت و معاينه دانش آموزان كلاس اولي نيز براي يك ميليون دانش آموز انجام شده است و نتايج آن تا 2 ماه آينده منتشر مي‌شود، معاينه گروه‌هاي سني و مقاطع تحصيلي ديگر مانند اول راهنمايي نيز در طي سال تحصيلي با همكاري آموزش و پرورش و وزارت بهداشت به مرور انجام مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16s, 18q