هنگام مواجهه با سوختگی آب‎جوش چه باید کرد؟

۱۳۹۳/۰۸/۱۴ - ۱۰:۲۵ - کد خبر: 126184

سلامت نیوز: یک جراح سوختکی شست‌و‌شو با آب را بهترین راه مقابله برای کاهش عوارض ناشی از سوختگی با آب جوش دانست و گفت: استفاده از خمیر دندان، صابون و کمپرس آب یخ بر روی محل سوختگی ممنوع است.

دکتر محمد پگاه‎مهر در گفت‌و‌گو با آنا درباره اقدامات اولیه در هنگام بروز سوختگی به وسیله آب جوش گفت: به افراد توصیه می‌شود در هنگام سوختگی به وسیله آب جوش محل سوختگی را با آب شست‌وشو دهند و یک نایلون نرم را برای جلوگیری از دست رفتن رطوب بر روی محل سوختگی قرار دهند و بسیار سریع خود را به مراکز درمانی برسانند.

وی افزود: سوختگی می تواند عوارض بسیار اندک و یا شدید داشته باشد تا جایی که حتی فرد نیاز به پیوند پوست پیدا می‎کند.

این جراح سوختگی با تاکید بر اینکه استفاده از کمپرس آب یخ بر روی محل سوختگی ممنوع است گفت: سوختگی منجر به کاهش جریان خون می‌شود و استفاده از کمپرس آب یخ نیر به خودی‌خود منجر به جمع شدن خون در یک نقطه و در نتیجه کاهش جریان خون می‌شود که این مساله می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد.

وی در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: سوختگی به وسیله آب جوش بیشتر در کودکان اتفاق می‌افتد و بزرگسالان بیشتر دچار عوارض ناشی از سوختگی به وسیله آتش می‌شوند.

پگاه مهر در پایان خطار نشان کرد: پس از درمان سوختگی قدرت تعریق محل سوختگی کاهش می‌یابد بنابراین به افراد توصیه می‌شود پس از درمان محل سوختگی را چرب و مرطوب نگه‌دارند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.31902s, 19q