ايران يك بيستم مبتلايان به تب مالت در جهان را داراست

۱۳۸۷/۰۷/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12621
ايران يك بيستم مبتلايان به تب مالت در جهان را داراست
دكتر عبدالله سودبخش، دانشيار گروه عفوني دانشگاه تهران در گفت وگو با ايسنا افزود، با اشاره به آمار ابتلاي 15 هزار نفر به تب مالت در سال 80-79 افزود: از سال 80 به دليل مشكلاتي كه در واكسيناسيون و مديريت در كنترل تب مالت به وجود آمد اين آمار افزايش پيدا كرد و به 23 هزار نفر رسيد كه با اضافه شدن 8 هزار نفر، هزينه‌هايي كه دولت به دليل بيماري اين افراد به طور غيرمستقيم متحمل شده بود بسيار بيشتر از هزينه پيشگيري و واكسيناسيون آن مي‌باشد.

وي، مصرف شير و لبنيات محلي را مهمترين عامل ابتلا به تب مالت دانست و اظهار كرد: بسياري از مردم تصور مي‌كنند پنير تازه خاصيت زيادي دارد و يا به طور مثال بختياري‌هاي شيراز شير نجوشيده بز را براي بيماري مفيد مي‌دانند در صورتي كه در مصرف شير بز خطر ابتلا به تب مالت بالاست و اگر نجوشيده هم باشد خطر آن بيشتر مي‌شود.

دكتر سودبخش در ادامه عنوان كرد: ايران از نظر شيوع تب مالت به سه منطقه تقسيم مي‌شود كه از اين مناطق لرستان، كردستان و ايلام و قسمتي از آذربايجان بالاترين آمار ابتلا و تهران نيز كمترين آمار را دارد ولي در مناطقي از تهران نظير شهريار، ورامين و ساوه آمار بالاتر از حد انتظار است.

دانشيار گروه عفوني دانشگاه تهران علايم تب مالت را بسيار متنوع عنوان كرد كه تب و لرز، عرق ريزش، درد استخوان و خستگي زودرس از علايم حاد بيماري است.

متخصص بيماريهاي عفوني در رابطه با علايم مزمن بيماري به ايسنا گفت: در برخي مواقع بيمار با سردردهاي خفيف يا طولاني به پزشك مراجعه مي‌كند كه به دليل نداشتن تب، پزشك تصور مي‌كند فرد بيماري عفوني ندارد به همين دليل حضور ذهن پزشك در تشخيص اين بيماري مهم است.

دكتر سودبخش از گوشت كم پخته شده، بستني و مواد غذايي ديگر به عنوان عوامل ابتلا به تب مالت ياد كرد و افزود: ممكن است بيمار سابقه مصرف شير و لبنيات آلوده را نداشته باشد اما توصيه مي‌شود كه مردم در مسافرت از شير و پنير محلي استفاده نكنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.85138s, 18q